TİLKİ

“Aklımda ne varsa dilimde hepsi
Sağduyum herkesten önce arazi”

Kız açık açık söylemiş çıkış şarkısı “cevapsız çınlama” adlı şarkısıyla; Aklında ne varsa hepsi dilinde işte.
Çok akıllı ve çok işini bilen bir kız. Nedense ununu eleyip, eleğini asanlar sıkıntıdan yapacak işleri olmadığı için kıza kendilerine zamanında veremedikleri “aklı” verir oldu.
Ukala diyenini mi ararsın küstah diyenini mi yoksa şuursuz diyeni mi hepsi sıraya girmiş. Kızın bangır bangır reklamını yapıyorlar.
Bende zamanında çok küçük yaşta başlayıp, gece kulüplerinde şarkı söylemesini kınadım ama sonunda kızı sevenler yarışır olunca susmayı tercih ettim. Bana ne? Türkiye bunu izlemek istiyor. Gündemde çok daha mühim ve önemli meseleler varken bir kız çocuğuyla mı uğraşacağım.
Kimleri sevmedi ki bu ülke, daha reşit olmamış, kendi başına karar veremeyecek bir çocuğu mu kıskanıyorsunuz?
Yürü be kızım kim tutar seni?
İstersen sana şarkı sözü bile yazarım.
Gayretiyle, sadece arpa boyu yolu aşmış değil, hızla koşuyor. Maşallah. Gittiği bu yolu bazıları az görse de hatta kınasa da çabası gayet iyi gidiyor.
Dinleniyor ve konuşuluyor. Bir çocuk başka ne ister ki?
Onun oyuncakları olmalı ama nedense büyük teyzeleri ya da amcaları onu oyuncak sanıp oynamaya, hatta kolunu, bacağını koparmaya çalışıyorlar ama maşallah o çok güçlü.
Kişisel gelişim ve felsefe ağırlıklı yazılar yazan bir şahıstan bahsediyoruz. Kendi ruhundan ve keşfettiklerinden bahsediyor. Şu anda değil ama belki ileride kitap çıkaracak. Ne haber?
Teyzeleri veyahut amcaları kaç felsefe kitabı okudunuz? Kaç filozof tanırsınız?
Kız aşmış ve ermiş nerdeyse.
Ama siz onu masaya yatırıp her hafta konuşuyorsunuz.
Siz kimi iflah etmeye çalışıyorsunuz.
Herkes kendisine bir bakacak. Aynayla da bir yüzleşecek…
Sizin söyledikleriniz sadece silinmeye yüz tutan isimlerinizin kısa da olsa gündeme gelmesinden başka hiçbir işe yaramıyor. Onun ne zihnine ne de ruhuna üfleyebiliyorsunuz.
Yeryüzünün var olduğu günden beri insanlığın çoğunlukla reddettiği hatta çalıştırmakta üşendiği ama birilerine ufak ufak sözde iyilik adına verdiği “akıl” denilen olgu nedense bugünlerde daha da bir şuursuz işler oldu. Aklı kendine ver. Başkasından sana ne? Kendine adımlar at. O zaman bizde çabanı ve yönelişini görelim.
Bu dünyada ne olması gerektiği gibi ki?
Sen tutup küçük bir kızla uğraşıyorsun.
“Küçüğüm daha çok küçüğüm. Bu yüzden bütün hatalarım. Öğünmem bu yüzden. Bu yüzden kendimi özel önemli zannetmem” sözlerini de mi hiç duymadın. Ya da dinlemedin.
Düşünmen bile engellenirken sen neyin şuurundan bahsediyorsun.
Eğer bilgin varsa. Ondan haber ver. Akıl verme.
Eğer iyimserlikte söz ediyorsan… O zaman olumsuz olma.
Kendi hayatın çok mu olumlu da küçücük çocuğun hayatını eleştiriyorsun.
El-İnsaf, kızı önce yargılıyorsunuz, parçalara ayırıyorsunuz sonra da seviyorum diyorsunuz. Şans ondan yana maalesef. Sizin elinizden kaçtı, gitti, bitti. Zamanında tıpkı sizin de elinizde olan ve elinizden kayıp giden ama şimdi onun elinde olan o yalandan kocaman rengarenk geçici oyuncak zaferleri var; Umarım kısa sürmez.
O çok tasasız, cesaretli, keyfi yerinde, eğleniyor, yaptığınız hakaretlerin karşılığını da çatır çatır veriyor. Aslında sizde onun küçücük sırtından kazanıyorsunuz, o daha da çok kazanıyor. Haydi! İyisiniz, iyi ki Aleyna Tilki var. Sayesinde isminizi de duyar olduk.
Soyadı tilki olandan hiç mi çekinmiyorsunuz?!


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.