Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

TIP BAYRAMI

  Ülkemiz sağlık çalışanları her geçen gün giderek artan fiziksel, sözsel ve psikolojik şiddete maruz kalmaktadırlar. Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yapılan bu şiddeti kabul etmem mümkün değil. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre her saat başı bir sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır.
Daha da ilginci okudukça insanın tüyleri ürperiyor. 2017'den sonra sağlıkta şiddet vakaları % 168 artmış. Son 6 yılda yaklaşık 70 bin sağlık çalışanı şiddete maruz kalmış ve bunların % 30'u acı ancak gerçek fiziksel şiddetmiş.
  Sağlık çalışanlarının uğramış olduğu fiziksel, psikolojik ve sözsel şiddeti önleyecek düzenlemeler başta olmak üzere hayata geçirilecek tüm yasal düzenlemelerin bir türlü gerçekleşmemesinin nedenini anlamış ve idrak edememiş bir insan olarak doktorlara söyleyecek birkaç lafım olacak!
                                                 **********

   Üç gün sonra 14 Mart Tıp Bayramı. Bayram kelimesi bana hep önemli bir olayın eğlencesi gibi gelmiştir çocukluğumdan beri. Tıp Bayramında merak ediyorum doktorları, neyin eğlencesini kutlayacaklar diye!
Her yerde açılan tıp fakültelerini mi, fakültelerde verilen kaliteli eğitimi mi kutlayacaklar bu bayramda? Yoksa kazanamadıkları haklarını mı? Yoksa hastanede dövülen meslektaşlarını mı? Yoksa hastanede öldürülen arkadaşlarını mı? Yoksa düştükleri durumlarını mı kutlayacaklar bu bayramda?
 
Halkın gözünde planlı bir şekilde düşürülen itibarlarını mı kutlayacaklar bu bayramda? Canı sıkılanın hakaret etmek için bahane ürettiği, ilk söz olarak "Sizlerin maaşını biz veriyoruz." deyip, yeşil kart sahibi olan, ancak doktordan daha çok gelir kazanan hastalarını mı kutlayacaklar bu bayramda? Aile hekimlerinin bitmeyen sorunlarını mı kutlayacaklar bu bayramda?
 
Mesleki geleceğini savunması için kurduğu Tabipler Odasının bile ne kadar çalışırsalar çalışsınlar hakları konusunda bir türlü başarılı olamadıkları mı kutlayacaklar bu bayramda? Sağlık politikalarına yön verecek girişimlerden vazgeçtim; o politikaların oyuncağı olmuş, kişisel çıkarlarının peşine düşmüş idarecilerinin başarısını mı kutlayacaklar bu bayramda?
 
Ne kadar çok hasta bakarsalar o kadar çok performans alacaklarını, duvarcı ustası gibi ne kadar fazla metreküp duvar yaparsalar kazanacakları parayla eşdeğer tutulmuş insan canlarını mı kutlayacaklar bu bayramda? Performans kelimesinin ne kadar çok hastaya bakmakla eşit gören uygulamayı mı kutlayacaklar bu bayramda?
Bütün çabasını "İnsan ölmesin!" diye harcayan bir doktorla, ölüm sonrası verilen hizmeti bir tutan anlayışı mı kutlayacaklar bu bayramda? Bir hükümet görevlisinin iki dudağı arasında olan döner sermaye katkısının kalkması sonucu otuz yıllık bir doktorun bir cami hocasıyla eşit maaş almasını mı kutlayacaklar bu bayramda?
 
 Doktorlukta okumanın bitmediğini, bir canın değerinin verilmeyeceğini, doktorların bizim için çok önemli olduğunu anlatamayan politikaları mı kutlayacaklar bu bayramda? Sağlığı, büyük gösterişli hastane binalarıyla eş gören, doktorun gelişimi için binalara gösterdikleri hassasiyeti göstermeyen, binayı yapan müteahhidin daha değerli olduğu politikayı mı kutlayacaklar bu bayramda?
Özel hastanelerde idarecinin iki dudağı arasında çıkan kelimeyle tedavisinin maliyetini değiştiren doktorların var oluşunu mu kutlayacaklar bu bayramda? Neredeyse kariyerlerin ve unvanların (doçent, profesör...) özel hastanelerde artık bilgi birikimi dışında fütursuzca dağıtılışını mı kutlayacaklar bu bayramda?
                                             **********

   Neyse daha fazla uzatmadan çok samimi bir dileğimle yazımı bitirmek isterim. Sağlıkta şiddet olayları kamusal alanda çoğunlukla işlendiğinden, olayı sadece vakay-ı adiyeden değil, kamuya karşı işlenmiş suç açısından değerlendirilmesi ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, iyi hal indiriminin uygulanmamasını, cezaların ertelenmemesini çok isterim.
"Canımıza can katan önce ALLAH, sonra sensin dediğimiz, kaderimizin bize bahşettiği hayatı bize veren, anamızı, babamızı, eşimizi ve çocuğumuzu size teslim ettiğimiz insanlar, sizi çok seviyorum!
Size ne diyebilirim! O zaman bayramınız kutlu olsun!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.