TİSKİ faturalarına TS katkı payı!

  Dünyada profesyonel futbolda bir başka deyişle ‘endüstriyel futbolda’ ayakta kalmanın çözümü kitlelerden farklı yollardan bağış toplamakla olmuyor. Avrupa’da bunun örneği yok. Olamaz da. Bunun yerine, kulüplerin bir ticari şirket şeklinde yönetilmesi var.
 9d1f6ebf-b158-4102-9a4d-ab2c2021ae9d.jpg Türkiye de ise bağış sistemi amatörden profesyonele kadar geçmişten günümüze kadar hala devam ediyor. Trabzonspor ilk kurulduğu yıllarda, yardım ve gelir toplama işini farklı yollardan yapmıştı. Fiskobirlik’ten destek almıştı, Tekel’den TS amblemli sigara, Çay-Kur’da çay vb… Atay Aktuğ’un belediye başkanlığı döneminde Çömlekçi’deki Rus pazarına giriş ücreti Trabzonspor’a verilmişti. Günümüzde de yine bağış veya katkı işi gündeme geldi.
  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin su abonelerinin faturasına isteğe bağlı olarak ayda 3-5 liralık bir Trabzonspor’a katkı işi konuşulmaya başlandı. TİSKİ’nin Trabzon il genelinde abone sayısı 400 bin civarındadır. 400 bin abonenin 100 bininin bu kampanyaya destek verdiğini düşünürsek bir ayda toplanacak para, 300 ile 500 bin lira arasındadır. Bu meblağ Trabzonspor’un derdine derman olamayacağı gibi sorunları da beraberinde getirir. Tartışmaların ardı arkası kesilmez, bu işten Trabzonspor zararlı çıkar. Diğer yandan amatör ve alt liglerde oynayan kulüpler de Büyükşehir Belediyesinin kapısını aşındırır.
*
 Cevat Kol da konu ile ilgili bir yazı yazdı ve şöyle dedi;
Trabzon’da TİSKİ’ye kayıtlı yaklaşık 421 bin abone var. Trabzonspor bu sayaçlardan 3 ile 5 lira arasında bir para alacakmış. Bu rakamlara göre 1 milyon TL’nin üzerinde bir gelir elde edecek. Yılda 12 milyonun üzerinde bir gelir demektir.
Bunların hepsi bu kampanyaya katılır mı? Bence katılmaz. Kimilerinin iki üç sayacı var, ayrıca abonelerin önemli bölümü ilçe ve köylerde! Bu konu çok su kaldıracak…
İlçe takımları ne olacak? Her ilçenin takımı var. Her takım kaynak bulmak için uğraşıyor. Madem böyle bir hak var. Of, Yomra, Hekimoğlu Trabzon kendi payını ister. Amatörde oynayan kulüplerde ister. Kulübü borçlandıranlar elini kolunu sallayıp dolanırken borcu fakir halk su parası ile neden ödesin?
   Bu adil bir durum değil. Üzerine bayramlık alamadığı Ali’sinin su parasını futbol oynamadan giden Alanzinho’ya neden versin. Borcu yapanlar ödesin.
Konuyu bağlarsak, vatandaş 3-5 lira verdiği para için şu cümleleri sık sık artık kullanacak. Benim su paramla kulübü idare ediyorsunuz. Benden binlerce lira alıyorsunuz kulübü batırdınız diyecek. Anlayacağınız vatandaşın 3-5 lirası binlerce lira olur çıkar.’
*
  TİSKİ ve Elektrik faturalarına ayda eklenecek 3-5 lira Trabzonspor’a değil de mesela, camilerin imamlarına maaş verilse bize göre daha isabetli iş yapılmış olur. Cami imamları da memur değil sözleşmeli olur. Atamalarını da il müftülükleri, mahalle muhtarları ve cami derneği yöneticileri yapar. Devlet, ana bütçeden en az 10 milyar lira tasarruf etmiş olur.
*
   Olaya bir başka açıdan baktığımızda Trabzonspor, bir futbol kulübü olmasının yanı sıra Trabzon kentinin tanıtım ve enformasyon görevini de yapıyor. Bu nedenle, yerel yönetim kulübü ekonomik olarak desteklemeli. Bu destek, direk halka yansıtılmadan olmalı. Mesela, Büyükşehir Belediyesi, Trabzonspor’dan su parası almayabilir, yurtdışı maçlarının masrafını karşılayabilir, kombine alabilir vs. gibi. Kentin ve bölgenin tanıtımı açısından Büyükşehir Belediyesi bu tür destekleri sponsorluk adı altında rahatlıkla verebilir.
 Sonuç olarak, günümüzde özellikle de Avrupa’da profesyonel futbol kulüpleri nasıl yönetiliyorsa, Türkiye’de de aynı yönetilmeli.
 

Nuri Aydın’ın mesajı!
  3f9c0440-bfba-4811-b3db-744a0addf967.jpg Her ne kadar Çaykara’ya asırlar önce ‘Maraş’tan geldik dese de, çoklarına göre Çaykara’nın yerlisi, Ganita’nın bir dönemler zıpkın delikanlısı, gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt’u yıllar önce sol kulvardan gelen rüzgardan koruyan arkadaşı, İskenderpaşa camisinin unutulmaz hocası Cafer Aydın’ın oğlu, Doğu Karadeniz bölgesinin nesli tükenen sosyal demokratı, CHP’nin her dönem nöbetçi askeri, Atatürk sevdalısı Nuri Aydın, doğum günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Aydın’ın mesajı şöyle;
  ‘İki gündür devam eden ve hala süren ilgi, alaka dolu o doyumsuz mesajlarınızla beni yıldızlara uçuran arkadaşlarım, kardeşlerim, dostlarım anladım ki; can bulmak, büyümek, gelişmek değilmiş, asıl sizin gibi onurlu, şerefli, sevgi dolu insanlara sahip olmakmış hayat, ulaşılmaz bu duyguları yaşatanları tanımakmış doğmak.
Bunca çileler çektiğim bu Dünya’ya iyi ki gelmişim de sizlerle olma Şeref’ine nail olmuşum. Ya sizler olmasaydınız bu kahpe Devran çekilir miydi? Mesut bahtiyar eylediniz beni. Bu sefer ben sizi alkışlıyorum huzurlu olun, mutlu kalın, sağ olun, var olun.’

 
Metin Kondel’den!
11c93240-bdef-4eb8-ab54-43d95aae7589.jpg Saadet Partisinin genel başkanı Temel Bey!
Sözünü söyleyeceği muhatabını iyi seçemiyor, histeri nöbeti geçiren bir deliye söz anlatmaya çalışıyor.
Kendisine soru soran gazetecinin soruyu bir vaaza çevirmesine müsaade ediyor. Senyör bir tavırla "Sadece sorunuzu sorun?" diyerek istismarı önlemeyi akıl edemiyor.
Konuşurken dili sürçüyor, konuşma öncesinde yeterince prova yapmıyor.
Ciddi bir politikacıdan çok retoriği dağınık ama sevimli bir dede profili çiziyor.
Muarızlarına yüklenirken fazla geriliyor ve kontrolü kaybeder gibi oluyor.
Uzun konuştuğunda sözünün sıradanlaştığını fark etmiyor.
"Çamlıca Camiini bir kere doldursunlar ellerini öperim!" gibi sözlerle AKP gibi bir partinin başkanına bile psikolojik açık veriyor.
Türkiye'nin içinde bulunduğu trajik durumun sorumlularına karşı somurtacak yerde "Bunlar bizim arkadaşlarımız!" diyor.
Ulusal medyada boy gösterip meramını anlatamadığı süre içinde o da Doğu Perinçek gibi mafyanın kaçırdığı haber alınamayan meçhul politikacı figürüne dönüşüyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar