TİSKİ’nin elinde sihirli değnek yok!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Sürmene’nin 4 mahallesindeki evlerin çeşmelerinden çamurlu su akmasına tepki gösterdi ve belediye yetkililerine seslenerek ‘Siz bu suyu içer misiniz?’ diye sordu.
 
Ahmet Kaya’nın eleştirisi siyaseten yapılmış bir eleştiri. TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş  göreve başladıktan bir süre sonra, Trabzon ili genelinde onca mahallede su sorunu yaşandığını, depoların yıllardır bakımsız kaldığını, bazı bölgelerde çamurlu su aktığını vs. söylemiş ve ardından ‘İşimiz zor ama bir planlama dahilinde bu sorunun üstesinden geleceğiz’ demişti.
 
Ali Tekataş, aslında bir gerçeği dile getirmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetimi, her ne kadar önceki dönem hakkında eleştiride bulunmasa da, Trabzon’da geriye dönük 15 hatta 20 yıl içerisinde önemli sorunları aşamamış bir kenttir.
 
Ali Tekataş, özellikle büyükşehir öncesi köy olan mahallelerdeki su sorununu kucağında bulmuştur. Tekataş’ın elinde sihirli bir değnek olmadığına göre sorunu kademeli olarak çözmeye çalışacaktır ki çözüyor da.
 
Trabzon ili genelindeki mahallerde (köylerde) tam teşekküllü şebeke suyu yok.  Mahallerdeki bu su işini eskiden Köy Hizmetleri il müdürlüğü yapıyordu. Sonra il özel idaresi işi yürüttü. Bu iki kurum kapanınca su, yol, altyapı vs. işi Büyükşehir’e devredildi.
                                          **************************
 
 

Adam müdür.Adam öğretmen.Ama,
Dilinde "terbiyesiz, rezil, sen kim oluyorsun" gibi sözler...
Karşısında 14-15 bilemedin 16 yaşında kız çocukları...
Pantolonlu, formalı bildiğimiz öğrenci çocuklar...
"Neden pantolun boyunu kısalttınız
Neden çoraplar görünüyor
Neden, neden, neden... Terbiyesizler..."

Çocuklardan cevap
"Vallahi hocam pantolonun boyunu kısaltmadım. Hocam bize terbiyesiz diyemezsiniz...."  
Sen öğretmensin. Sen sorumluluk taşıyan bir eğitim yöneticisisin, herşeyden önce...
Onlar senin evlatların.
Böyle mi davranılır?
Varsa bir hataları bir eğitimciye yakışır biçimde uyarırsın çocuğu...
Sonra ne demek pantolon boyu kısaltmak.? Çocuk bu ya boyu uzar geçen seneki pantolonu giyer..
Neymiş çorapları  görünüyormuş... Pes doğrusu...
Milli Eğitim olaya el koydu. Müdür açığa alındı. Keşke bu tür insanlar o sorumluluk taşıyan mevkilere baştan getirilmese... Liyakat şart... (İsmail Kansız)
                                 
  **************************

 
    Klasik Türk Müziği'nden Klasik Batı Müziği'ne, Türk Halk Müziği'nden Blues ve Caz Müziğe, Batı Pop Müziğinden Türk Pop Müziği'ne kadar bandrollü yasal bütün arşivimi yedekleme çalışması emin adımlarla devam ediyor. 
Radyo mu kursam ne yapsam bilemedim. 
TRT 3 Radyo'nun geri dönmesi hususunda ümidim kalmamıştı zaten.  
Neyse dur bakalım. Hele yedekleme hayırlısı ile bir bitsin. Daha 1200 eserden gidiyorum. Kaldı geriye 11000 eser. O da arşivdeki sayı sabit kalırsa ki pek kalmıyor, her ay artmaya devam ediyor. 
Tek derdim başta ailem ve dostlarım olmak üzere gelecek kuşaklara naçizane kaliteli müzik dinletmek. (Gürol Ustaömeroğlu)
                                  **************************
   Fidel Castro dinsiz; yaşarken de öldükten sonra da ismi bir yerlere verilmesin diye kanun çıkartmış. Bizimkiler dindar, isimleri yaşarken bile dağa taşa veriliyor.
 
Bunda bir gariplik hissedemiyorsan aptal olmalısın Haydar, aptal!!!!
 Allahsız Allah'a, Allah'lı kendine tapıyor!!!!
 Yesinler senin dindarlığını!!!!
   Dinin ana kaynağı kişiye tevazu öğütlerken dindarlar kişi putlaştırma peşinde. Tıpkı Atatürk’ü kullananların onu heykellere hapsetmesi, ismini her yerlere yazması gibi. Sevsinler 12 Eylül Atatürkçülüğünü!
 
  Biz insani değerler olarak tüm dünyaya örnek olacak müktesebata sahipken (gerek etnik gerek dinsel açıdan) niçin kişi putlaştırarak ona tapınmayı öne çıkarırız anlayamam. Şahı Nakşibend hazretleri güneşi ikindi vaktinde bekletmiş ki müritlerin namazı kaçmasın gibi. İman akideni özetleyen Muhammed (sav) Allah’ın kulu ve elçisidir cümlesinde kulluk vurgulanırken elçiyi ilahlaştırmak gibi.
 
  Biz insanız, hepimiz aynıyız. İnsanüstü olamayız, yeriz içimizde pislik taşır ve çıkarırız. Topraktan gelir toprağa gideriz. Birbirimizden farkımız insanlığa bıraktığımız değerlerle oluşur.
 
Bir fark edebilsek! (Mahmut Haydar Ustaoğlu)
 
                                  *************************
 
Zanzibar’da yine olay !
Mübarek ülke değil tımarhane ! Zanzibar Meclis Başkanı camiye gelecek diye, cuma namazını yarım saat geç kıldırmış müftü !  Şu Zanzibar müftülerine, kulundan değil Allah'tan korkması gerektiğini öğretmeyen Zanzibar Diyanet İşleri Başkanına da yazıklar olsun ! Gerçi köle ruhlu Zanzibarlılar şimdi buna da güzel bir kılıf bulurlar ! Ama tabiiki biz eyyyyy müftüler lütfen birazcık da Allah'tan korkun demeye devam edeceğiz !!! (Harun Çelik)
                                             **********************
BİR DE ŞÖYLE DÜŞÜNÜN;
Ceren’in katledilmesini ve katilini unuttunuz mu? Unutmayın!
Bir devlet kimsesiz bir çocuğu bakım evlerinde bakıyor ve geleceğe hazırlıyoruz diye nasıl bir cani ve canavar haline getirir! Hep aklınızda olsun.. .Bilin ki bakım evlerindeki çocuklar nasıl horlanıyor, istismar ediliyor ve dövülüyorlar ki tüm insanlardan nefret eder ve sürekli onları öldürmek isteği içinde oluyorlar!
Siz siz olun çocuklarınıza ve evliliklerinize sahip çıkın. Küçük nedenleri büyüterek  olayları geri dönülmez noktalara getirmeyin... İşte size altın anahtar:  Eşinizin kızgın halindeki bağırıp çağırmalarına, haklı olsanız da “Peki, tamam, olur” gibi cevaplar vererek onun sakinleşmesini sağlayın.  Ve onun sakin bir halinde sevecen kelimelerle durumu bir daha değerlendirin. Bu durumda eşinizin size olan sevgi ve saygısını kazanacak, saygı ve sevgi temeli sağlam olan  birlikteliğinizin ömrünü uzatacaksınız.( Mustafa Gayretli)

Önceki ve Sonraki Yazılar