İsmail Kansız

İsmail Kansız

TİYATROLAR GÜÇBİRLİĞİ YAPTI

İnsanı insana, insanla anlatan sanattır tiyatro. Geçmişi günümüzü ve geleceği anlamamıza ışık tutan sanattır tiyatro. Hayatı bir ayna gibi hikâyelerinde, öykülerinde yansıtan sanattır tiyatro. Ve 2021’in 27 Mart’ında kendi gününü alışageldiğinden farklı sessiz, alkışsız, sahnelerden uzak geçiren sanattır tiyatro. Zira salgının etkisiyle 27 Mart’ın alışılagelen coşkulu kutlamalarından, oyunlarından, salonlardan, sahnelerinden uzak online/dijital platformlarda, belki sadece yazılarda bahsedilecek sanat dalıdır tiyatro. Özetle; insanı insana, insanla anlatan sanattır tiyatro.

Trabzon Tiyatrolar Birliği’ni kurdular.

Trabzon’da faaliyet gösteren tiyatroların, tiyatro sanatı adına birçok olumsuzluklar yaşadıkları bilinmektedir. Yaşanan bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmek adına tiyatrolar kendi imkanlarını yaratmak suretiyle yan yana gelerek Trabzon Tiyatrolar Birliği’ni kurdular. Bu amaç doğrultusunda bir araya gelen; Tiyatro Panki, Trabzon Şehir Tiyatrosu, Gugulumdakiler Tiyatrosu, Tiyatro Zinos, Umut Tiyatrosu, KTÜ Tiyatro Kulübü olarak aralarında gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda oluşturdukları birlik protokolüyle Trabzon Tiyatrolar Birliği’nin kuruluşunu gerçekleştirdiler. Platform düzeyinde gerçekleştirilen Trabzon Tiyatrolar Birliği’nin yürütme kurulu, tiyatroların genel sanat yönetmenleri olan Adnan Akyüz, Adnan Taç, Ahmet Akyol, Cengiz Aydoğdu, İbrahim Kavzoğlu ve Tufan Ünlü’den oluşmaktadır. Trabzon Tiyatrolar Birliği’nin kurucu dönem başkanlığını Gugulumdakiler Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Adnan Taç yapmaktadır.

Trabzon’da faaliyet gösteren tiyatrolar neden bir araya geldi?

Trabzon Tiyatrolar Birliği’nin bir zorunluluktan doğduğunu söyleyen Adnan Taç, kuruluşla ilgili olarak şunları söyledi: “Birliğin dönem başkanlığını tiyatroların genel sanat yönetmenleri belli bir sıra dahilinde ve bir sanat sezonu süresince yapacaklardır. Trabzon Tiyatrolar Birliği; Trabzon sınırları içinde faaliyet gösteren tiyatrolarımızla başlayarak, ilerleyen süreçte komşu iller, bölgeler olmak üzere güç birliğini büyütmeyi hedeflemektedir. Bu hedefe giden süreçte sürekli tiyatro oyunu sahneleyen, belirli bir oyun geleneği olan ve yıllar içinde belirli bir izleyici kitlesi oluşturmuş, sanat değeri yüksek oyunlar üreten tiyatroların oluşturduğu bir tiyatro birliği olmayı amaçlıyoruz. Yaşanan sorunlara ortak çözümler bulmak adına, yerel yönetimlerle çözüm odaklı işbirliği yaparak tiyatro sanatının daha iyiye taşınması ve izleyici kitlelerine ulaşımının kolaylaşmasını istiyoruz. Bu anlamda daha büyük insan topluluklarının sanatla buluşturulması, tiyatro gruplarının işbirliği ve güçbirliği oluşturması, tiyatro sanatını yüceltilerek kaliteli ve sanat değeri yüksek oyunların üretilmesi, eşitlikçi bir rekabet anlayışıyla dayanışma ekseninde hareket ederek şehrin sanat altyapısına katkıda bulunmak istiyoruz.”

Pandemi süreci tiyatroları kaderine terk etti…

Geçen yıl bu zamanlar başlayan salgın yaklaşık bir yıldır tiyatroların perdelerini açmasını imkânsız hale getirdi. Anadolu’nun her yanında yüzlerce tiyatro bu yıl perde açamadı. Onlarcası kapandı, onlarcası ödeyemedikleri kiralar sebebi ile sahnesini kapattı. Yüzlerce tiyatro emekçisi işsiz kaldı. Bu zor dönemde devlet eliyle yapılan maddi yardımlar yetersiz kaldı ve tiyatroların bu salgın günlerini atlatmasına yetmedi. Amatör tiyatrolara yapılan yardımlar bu yıl da yapılmayınca amatör tiyatrolar kaderlerine terk edildi

Bu sıkıntılı süreçle ilgili olarak Tiyatrolar Birliği dönem başkanı Adnan Taç umudunu kaybetmiyor ve her şeye rağmen sanatın kazanacağın söylüyor. Taç, “Tiyatroların izleyiciye ulaşmak için yapılan online gösteriler bu durumu düzeltmeye yetmedi. Bütün dünya salgının pençesinde savaşların ve baskıların etkisi ile doğanın, kadınların, çocukların, hukukun, adaletin acıdığı bir zaman diliminden geçiyor. İşte bunun için, önümüzdeki süreçte bizler tiyatro yapan tiyatro emekçileri benzerliklerimizi ortaya çıkarıp birbirimizi anlamanın diyalog kurmanın yollarını arayacağız ve bunu anlatacağız. Gerçekleri görmek istemeyenlerin gören gözü, söylemek için cesareti olmayanların dili olacağız. Bizleri tek kalıptan çıkarmak istemeyenlere karşı çok sesli, çok renkli bir dünyanın savunucusu olacağız. Normalleşme sonrasında tiyatro ekiplerinin sorunlarının başında gelen salon, ekonomik ve lojistik destek sorunlarının takipçisi olacağız. Bağımsız sahnelerin sayısını arttırmanın yollarını arayacağız. Birliğimizin ilk yılında birlikte yapacağız. Birlikte başaracağız” diyor.

Zor günler geçiriyoruz. En büyük darbeyi alanların içerisinde tüm sanat dalları var, tüm sanatçılarımız var. Ve tiyatroları var. Sahnesiz, alkışsız, yalnız ama umutları yüksek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.