TMO Demokles’in Kılıcı  gibi devrede olmalıdır!

TMO Demokles’in Kılıcı gibi devrede olmalıdır!

Trabzon Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kozoğlu, TMO’nun Demokles’in kılıcı gibi fındıkta devrede olması gerektiğini belirtti.

Hasan Kozoğlu, üreticinin çıkarlarının ancak TMO’nun devrede olmasıyla korunabileceğini söyledi. TMO piyasaya girerse ihracat az olur gibi bir anlayışın söz konusu olamayacağını ifade eden Kozoğlu, “Belli çevreler üreticinin sırtından aşağı inmek istemiyorlar. İnsanları kene gibi sömürmek istiyorlar. Yeni sezona düşük fiyatla girmek için algı operasyonları yapıyorlar, bu son derece yanlıştır. TMO’nun şartları göz önünde bulundurarak en iyi fiyatı açıklayacağı kanaatindeyim” dedi.   

Türkiye’de fındık rekolte tahmini için çotanak sayımlarının başladığını hatırlatan Kozoğlu, “Vilayet vilayet Tarım Orman Bakanlığı paydaşlarla beraber rekolte tespitini yapıyor. Trabzon’da Beşikdüzü Vakfıkebir sayımı yapıldı Akçaabat’ta sayım yapılıyor. Ayın 8’sine kadar sayımlar bakanlığa bildirilecek. Toplam rekolte ortaya çıkacak. Geçen seneki gibi bundan sonra fiyat açıklanacak. TMO büyük ihtimalle piyasaya girecek” diye konuştu.

İHRACATTA SIKINTI YOK 

1 Eylül 2019’dan 29 Haziran 2020 tarihine kadar ihracatın 310 bin ton iç fındık iki katını alırsak 620 bin ton civarında olduğunu kaydeden Kozoğlu, “İhracatta bir sıkıntı yok. 90 bin ton da ülke içerisinde iç tüketimde kullanıldı. TMO’daki fındık ihaleye çıktı 300 bin ton istek oldu. Vatandaşın elinde fındık kalmadı. İhracatta sıkıntı yok. Satılıyor. Haftada 5 bin ton iç fındık satılıyor. Şimdi burada fiyatın düşmesinin nedeni yeni sezonda piyasayı düşük başlatmak için yapılan çalışmalardır. Trabzon’da bazı esnaf 18 liraya fiyatı düşürmüş. Bazılarında daha değişik 17,5 düşüren var. Batı ve doğu bölgesinde 4 tane tüccar yapıyor bu işi. Büyük tüccarlar fiyatları düşürüyorlar. Vatandaştan ne kadar düşük fiyatta fındık alırlarsa kendilerini o oranda karlı zannediyorlar” diye konuştu.

Kozoğlu, “Rekolte yüksek olduğu için fiyat düşük oldu deniyor. Bu son derece yanlış. Geçen 800 bin ton fındık rekoltesi tahmin edildi, fiyatlar TMO devreye girdiği için 24 liraya fiyat oluştu. Demek ki rekoltenin düşük ya da yüksek olmasıyla fiyatın bir alakası yok.  Bu çevreler masa başında bu senenin fındığını artıkladılar. Bunu yapmamaları lazım. Fındığın rekoltesine bakarak fındık fiyatı belli olmuyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.