TOBB’un Genel İdare Kurulu (GİK)!

Türkiye’deki siyasi partileri, odaları, borsaları vs. ele geçiren, bu kurumlarda maddi ve manevi olarak kadrolaşan kişi ve kişiler, başkanlar, yönetimler; ‘bırakıyoruz’ demedikten sonra seçim-meçim kaybetme ihtimal ve şansları çok düşüktür.
Önceki gün Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin Ankara’da genel kurulu vardı. Genel Kuruldan önce, Ankara’dan birliğin tüm şubelerine, ‘genel başkan adayımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’dur’ şeklinde matbu kağıt veya boş bir kağıda bu ifadelerin yazılması talimatı verilmiş.  İl, ilçelerdeki oda ve borsalarda, genel kurul delegesi olanların çoğu bu emre uymuş… Rıfat Hisarcıklıoğlu, genel kurul öncesi ülke genelindeki oda ve borsa delegelerinin imzasını alması, TOBB’da ikinci bir adayın çıkma ihtimalini ortadan kaldırdığı gibi Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun rakipsiz, aranan ve herkesin üzerinde ittifak sağladığı bir başkan olduğunu gösteriyor.
TOBB, eskiden güçlü ve etkili bir meslek örgütü idi. AK Parti iktidarı ile birlikte TOBB’nin eski gücü, etkisi ve havası kalmadı.
Dolar 4.5 TL olmuş, Türk ekonomisi sırat köprüsünde imiş, üretim durmuş; vs.vs… Bu konularda Odalar Borsalar Birliğinin ciddi bir açıklamasını duydunuz mu? Duyamazsınız! TOBB hükümeti eleştiremez. Eleştirdiğinde orada ne Hisarcıklıoğlu kalır ne de ekibi!
TOBB genel kurulu delegelerinden biri, ‘Eskiden Trabzon’un TOBB’da bir etkisi gücü vardı. Ali Osman bey öldü, Trabzon sahipsiz kaldı’ derken bir başka delege, TOBB’da yönetim kurulunun altında genel idare kurulu diye bir kurul oluşturuldu. Çoğu Oda başkanının ‘gaz alma kurulu’ olarak nitelendirdiği bu kurulda TOBB Yönetimine ve diğer kurullara giremeyen oda, borsa başkanları yer aldı’ dedi.
 
Uzungöl’e kimler zarar veriyor!

uzungölde.jpeg

Uzungöl’deki otel, motel, restoran, hediyelik eşya satıcıları derneği, Çaykara Belediye Başkanı ve kaymakamı Trabzon medyası ile önceki akşam Uzungöl’de bir araya geldiler. Önce yemek yendi, sonra Uzungöl masaya yatırıldı. Gece bir de kemençeli bir de müzik programı varmış. Kudüs’te hayatını kaybeden Filistinliler için eğlence iptal edilmiş!
Uzungöl’de oteli, moteli, restoranı olan az-çok kazanıyor. Uzungöl’de tahminimiz o ki, birkaç yüz tane konaklama tesisi, restoran vs. var.
Uzungöl’de otel- motel- restoranların yalnız birinde içki veriliyor. Diğer mekanlarda alkol yok… Onca otelin restoranın bulunduğu bölgede eğlence yeri var mı? Yok… Çocuk oyun parkı var mı? Yok. Teleferik var mı? Yok. Turistin, yörede daha fazla kalmasını sağlamak için yapılan bir şey yok. Bazı aylarda sıradan pansiyonların geceliği bile 5 yıldızlı otel fiyatı kadar. Yemek ücretleri de yüksek…
Belediye Başkanı, Kaymakam, tesis sahip ve işleticileri; Uzungöl’ü çekemiyorlar, kötülüyorlar diye feryat edene kadar Uzungöl’ü gerçek anlamda bir turistik yöre yapsınlar. Uzungöl’e zarar verenleri uzakta orada burada aramaya gerek yok. Uzungöl’e zarar verenler Trabzon’da Çaykara’da Uzungöl’de!

Adrese teslim ihale!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Atatürk Alanındaki eski belediye binasının zemin katlarını teker teker kiraya verdi. Binanın cami tarafındaki ilk dükkan, Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı bu dükkanda muhtemelen; İskenderpaşa camisine ve karşıda eski imar müdürlüğü binasında açılan kafeye gidenlere dini kitap satacak. Eski belediye binasında kiraya verilen yerlerinde tereyağı, peynir, fındık, pestil, kuruyemiş, çikolata türleri, turistik eşya satılıyor. Son mağazada önceki gün ihaleye çıktı. İhale adrese teslim olduğu için giren olmadı. Büyükşehir Belediyesi; bir hafta içerisinde işyerini ihale şartnamesinde istenilenleri yerine getiren firmalarla pazarlık yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun geçenlerde kiralanacak işyeri için bir yakın dostuna, ‘Orayı Turkuvaz gruba söz verdim’ dediği öne sürüldü. Turkuaz Grup;  Doğan grubun gazete ve TV’lerinin yanısıra dağıtım firması ile doğan kitabı da satın almıştı. Eski belediye binasındaki en geniş dükkanı kiralayacak olan Turkuvaz grubun, burada gazete, dergi ve kitap satacağı bildirildi.

************************

ABD’li bilim insanları RNA yoluyla bir deniz salyangozunun hafızasını diğer salyangoza aktardı. Alzheimer ve demansa bağlı hafıza kaybı hastalıklarında çığır açacak bir gelişme bu. Gözünü seveyim bilim! Aman karıştırmayın geçen sene Ramazan'da orucu bozan şeyler ne ise bu senede aynı şeyler geçerlidir..!
(Oktay Çavuşoğlu)

***

Trabzon şehir müzesinde, gurubuma bilet alırken benim de bilet almam gerektiğini söylediler. Buna itiraz edince içeri giremeyeceğimi belirttiler. Gurubumun biletini alıp durumu izah edip onları müzeye aldım ancak ben kendim, bu durumu protesto edip girmedim ve müzenin yönetiminin ait olduğu belediye birimine bir dilekçe yazdım. Şahsi girişimimin pek fazla sonuç getirmeyeceğini düşündüğümden bu işe TUREB’in el atmasını ve arkadaşlarımın bu konudan haberdar olmasını istiyorum.
(Mehmet Tetik-Turist rehberi)

***

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "sevgili Erdoğan!" hitabı, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "kardeşim!" hitabı ağacın tepesine çıkıp bir türlü oradan inemeyen bir kedi yavrusuna yalvarma halleri beni fena halde işkillendiriyor. Bu durum bende AKP iktidarının iktidardan inme şartının hukukun önüne çıkartılmama konsensüsüne varıldığı kuşkusunu uyandırıyor. Sonuçta politikacılar rakipleriyle uzlaşabilir. Ama Türkiye'de gerçek bir iktidar kurulacaksa bu AKP iktidarının geçmişteki tüm icraatlarının hukuk önünde hesap vererek kurulması gerekir. Geçmiş iktidarın kirli icraatlarına göz yumarak değil. Türkiye'de gelecek iktidarı politikacıların pazarlıkları değil hukukçuların Türk siyasetine ilişkin mahkeme kararları şekillendirecek.
(Metin Kondel)

***

Unutmayalım! Yalan, gıybet, sövmek, dövmek, kalp kırmak, gurur-kibir, kul hakkı-kamu hakkı yemek, çalmak, çırpmak, rüşvet, yolsuzluk ORUCU BOZAR! Oruçludan beklenen; sabırlı, merhametli, güzel ahlaklı, faydalı iyi bir insan olmasıdır. Aman dikkat! Sonunda kuru bir açlık kalmasın bize!
(Fatih Akıntürk- Karadağ İmamı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar