Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Tonya Karaağaçlı Köyünde Piyano Gizem ve Üç Melek

 Bu topraklar Türkiye'de en çok sanatçı yetiştiren topraklardan, sanata, sanatçıya, edebiyata, arkasını döner hale gelmeye yüz tutmuşken, insanın içini ısıtan mucizeler de olmuyor değil!

Ne kadar engellenmeye, görmezlikten gelmeye, unutturulmaya çalışılsa da bu toprakların yetiştirdiği sanatçıların genleri ister istemez bu topraklarda filizlenmeye devam ediyor!

Trabzon’da altmış yetmiş yıl önce evlerde piyano veya bir müzik aletinin olduğu zamanları dinledikçe zamanın ilerlemesi Trabzon şehrine iyi gelmediğini düşünenlerden oldum.

Yaşadığım zaman diliminde köyde oturacak zar zor yeri olan bir evde piyanonun başköşeye yerleşmesi ve o evden köyün sessizliğine akan piyano sesine ilk kez şahit oluyorum!

Okula giderken hayallerini yanına alıp yola çıkıyordu yürüdüğü patika yolda. Ona hayalleri okula kadar yakın arkadaşlık ediyordu söylediği şarkılarda. "Ne yapsam, nasıl paylaşsam hayallerimi!" diyordu yaşadığı hayallerin içinde. Yoksa hep orada mı kalsam diye hayal ediyordu ki okulun kapısından girdiğini fark etti. Yine geç kalmıştı hayallerini okula sokmadan bahçede bırakmaya!

  Artık zil çalmış, öğretmen içeri girmişti. Ancak bu öğretmeni ilk defa görüyordu sınıftaki çocuklar. Öğretmen tahtaya adını yazdı 'Merve Ayhan' diye. Arkasını döndü, sınıfa baktı.

"Bana kim şarkı söylemek ister?"

Çocukların yüzündeki şaşkınlık resimleme boyutuna ulaşmıştı verdikleri mimikler sayesinde. Otuz saniye sessizliğe bürünen sınıfta bir el gölde oluşan nilüferin suyun yüzüne çıkmak için uzanan gövdesini andırır biçimde ayağa kalktı. Kol, elin açılmasıyla nilüferi andırıyordu. Öğretmen kalkan ele baktı. 

"Senin ismin ne?"

"Gizem Bayram öğretmenim!"

"Ne söyleyeceksin bize?"

"İspanyolca bir şarkı söyleyeceğim!"

Çocukların yüzündeki şaşkınlık öğretmenin yüzünde resmedilmeye başlamıştı.

"İspanyolca bir şarkı söyleyeceksin, öyle mi?"

"Evet öğretmenim!"

"Nereden öğrendin İspanyolca şarkıyı?"

"Dedemin telefonunda dinledim."

"Hadi söyle de dinleyelim!"

Gizem'in hiç sorun yaşamadan şarkıya başlayıp bitirmesi öğretmeninin şaşkınlığını daha da artırmıştı. Ve bu ses bir müzik öğretmeni olarak kendisini gururlandırmıştı. Öğretmeninin alkışlamasıyla sınıf alkış seliyle çalkalanıyordu.

"Sana bir İngilizce şarkı veriyorum. Buna bir hafta çalışıp bize söyler misin?" demesinden iki gün geçmişti ki…

"Öğretmenim isterseniz size bugün şarkıyı söyleyebilirim!" 
Öğretmen şaşkınlığını gizleyerek:

"Haydi söyle!" demesiyle şarkıya başlamıştı. Şarkıyı çok iyi söyleyerek öğretmenini etkilemişti Gizem.

Öğretmeni bu yeteneğin elinden tutmaya karar verir. Annesini okula çağırır ve onunla tanışır. Annesinin kızı için istekli olduğunu görmesine çok sevinir. Gizem'e aylarca evinde piyano dersi verir. Hayallerinin küçük meleği Gizem artık hayallerini gerçekleştirecek büyük meleği Merve Ayhan'ı bulmuştu. 

Küçük meleğin hayallerini süsleyen piyanoyu alacak bir meleğe ihtiyaç vardı.
"Melekler devreye girdi mi bütün işlerin rast gider!" derdi annem; öyle de oldu! Üçüncü melek ortaya çıkmış 'Sanat için çikolata yap!' projesiyle olaya dahil olmuş ve küçük meleğin hayali gerçekleştirmişti.

Gizem Bayram'ın annesine kızının yanında olması ve onu her hafta Vakfıkebir'e öğretmene götürüp getirirken çevresinin karşı çıkmasına rağmen kızının hayallerinin yanında dimdik durmasından dolayı birinci melek olarak ona teşekkür ederim.

Gizem'in istekliğini ve yeteneğini görüp ona sahip çıkan ve hiç üşenmeden ona günlerce ders veren, onu kendisine dert ederek fark yaratan ikinci melek Merve Ayhan öğretmene sonsuz teşekkür ederim.

Bu olayı öğrenerek sosyal proje için kolları sıvayan ve küçük meleğin yanında olmak için fark yaratan üçüncü melek Seyyare Sungur'a sanatın yanında olmasından ve bunu bir görev kabul etmesinden dolayı teşekkür ederim.

İyi ki varsınız melekler. Yaşasın Sanat ve Edebiyat.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.