H. Kamil ATAMAN

H. Kamil ATAMAN

Tonya’daki Organizasyon ve Ben…

Tonya’da kurulması düşünülen çimento fabrikası ile ilgili süreç, kamuoyunca da bilindiği gibi yaklaşık bir yıl öncesine dayanmaktadır. Tonya’nın üst tarafında yer alan çevreye hâkim bir tepe üzerindeki Livalobo düzünde, mevcut eski bir hapishane binasının çimento fabrikasına dönüştürülmesi planlanmıştı.

 

Livalobo mera alanı esasında o yöredeki halkın da onayı ile yine mera alanı olarak kullanılmak kaydı ile Tonya Belediyesi’ne devredilmişti. Mevcut Belediye yönetimi de bu koşul ile elinde bulunan bu alanı çimento fabrikası yapmak üzere bir şirkete satmış. Bu satışın yasallığı ve içeriği konusunda iki ayrı mahkemede hukuki süreç halen devam etmektedir. Benim de yakından takip ettiğim bu süreçte en son 31 Ekim 2013 günü fabrika alanı olarak düşünülen yerde mahkeme heyeti ile birlikte tarafların katılımı ile bir keşif yapılmıştır. İşin bu yönünü izlemeye devam edeceğiz.

 

Tonya çimento fabrikasının o bölgede meydana getireceği çeşitli olumsuz etkiler nedeniyle, doğal olarak yörede belirli muhalif hareket gelişmiştir. Tonya Çevre Platformu (TÇP) tarafından çimento fabrikasının kurulmasına karşı demokratik bir tepki süreci başlatılmış olup, halen de sürdürülmektedir. Bu tepki sürecinde çeşitli toplantılar ve etkinlikler düzenlenmiştir.

 

Trabzon akp il başkanının basına yansıyan ifadelerine göre; Tonya’daki çimento fabrikasının kurulmasına yönelik tepkiler çevreci geçinen belli çevreler tarafından organize edilmektedir. Dahası sayın başkan; “burada bir takım ciddi organizasyonların varlığından haberdarız” demektedir.

 

30 yıla yaklaşan akademik yaşamım içerisinde çevresel konulara olan duyarlılığımın bir sonucu olarak çeşitli etkinliklerde bulundum. Bunun yakın tanığı eski adı ile Trabzon İl Çevre Müdürlüğünün çalışanları ve amirleridir. Demem odur ki; sonradan ya da ısmarlama bir çevreci değilim. Trabzon’un hava kirliliği üzerine yapmış olduğum bilimsel bir inceleme uluslararası saygın bir bilimsel bir dergide ilk olarak 1997 yılında yayınlanmıştı. Bu yayınım, dünyadaki birçok yerleşim alanında da benzer çalışmaların yapılmasına vesile olmuştur.

 

Çevresel duyarlılığımı bilen TÇP, çimento fabrikasına karşı yürütmekte oldukları mücadelede benden destek talep etmişlerdi. Hiç tereddüt etmeden kendilerinin yanında oldum ve her zeminde kendilerine üzerime düşen şekli ile bilimsel destek verdim ve vermeye de devam ediyorum. İlk olarak 16 Şubat 2013 günü Tonya düğün salonunda düzenlenmiş olan panelde konu ile ilgili bir konuşma yaptım. Soğuk bir kış günü olmasına rağmen, Tonya’lıların yoğun katılım gösterdiği bu toplantıyı mevcut belediye başkanının da bir köşeden sessizce ve mahzun bir şekilde izlediğini hatırlıyorum. Yapmış olduğum konuşmada; dünyadaki örnekleri de göz önüne alarak çimento fabrikalarının çevresel etkileri üzerine halkı bilgilendirmiştim.

 

İzleyen dönemde yine Tonya’da yapılan bir eğlenceli toplantıda ve Haziran ayında Livalobo’da yapılan “Sarıkıza tapu töreninde” yer aldım. Benzer şekilde Çayırbağı’nda halkın düzenlemiş olduğu taş ocaklarının protesto edildiği açık hava toplantısına konuşmacı olarak davet edildim. Şahsımı cebinden çıkaracak kadar benden daha bilgili olduğunu söyleyen çimento fabrikası şirketi sahibine, Çayırbağı meydanında vermiş olduğum yanıt, basında da manşet olmuştu.

 

Tonya çimentoya karşı mücadele vermekte olan TÇP’nin yiğit sözcüleri Bekir Uzunoğlu, Ahmet Bektaş gibi çevre dostlarını bu süreçte yakından tanıma şansım oldu. Açıkçası kendilerinin vermiş olduğu bu mücadele, suskun ve susturulmaya çalışılan bu toplumda örnek bir mücadeledir. Bıkmadan usanmadan Tonya halkının da büyük bir desteğini arkalarına almış olan bu haklı mücadele maalesef akp il başkanına göre “ciddi bir organizasyondur”. Tekdüzeliğin ve bir il başkanı tarafından halkı bu kadar hafife almanın cezasını Tonya ve Düzköy emin olunuz kesecektir.

 

Anlaşılan akp Tonya ve Düzköy’de içine düştüğü çukurun yeni farkına varmıştır. Başından beri iyi niyetle bu süreçte mevcut bakan da dâhil olmak üzere herkese yapıcı çağrılar yapılmış ve konuya halkın beklentileri açısından bakılması tavsiye edilmiştir. Ama halka karşı dikleşenler şimdi bir “organizasyon” dan bahsederek, akıllarınca politik manevra peşine düşmüşlerdir. Ama nafile…

 

Unutmadan söyleyeyim; bu “organizasyon” un beyin takımı içerisindeyim sayın başkan. Artık bunu da bildiğine göre, bu konuda biraz daha dikkatli konuşursun diye umuyorum. 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum