Topun ağzındaki başkanlar!

Milliyetçilik bir araçtır, bilinçtir nihai bir siyasal ve toplumsal hedef olamaz. "Milliyetçi Türkiye" gibi İslamcı Türkiye gibi Sosyalist Türkiye gibi bir hedef kör ideolojik safdil tarihte ve sosyolojide karşılığı olmayan bir tasarımdır. Mesela İngiliz gibi olmaktır sürekli Çorumluyum Çorumluyum gördün mü bak Çorumluyum demeden bütüncül bir kültürel ve tarihsel bilinç halidir yani Gordon Milne gibi olmaktır biraz sert şut tabiriyle anlatalım. Gordon Milne hiçbir zaman milliyetçi olduğunu söylemedi. 10 yıl kaldığı Türkiye'de bir kelime Türkçe konuşamadı hep tercüman kullandı. Hedef bu olabilir. Milliyetçiliğin hedefi bir kültür ve tarih bilinci oluşturmaktır... Herkesin kurt yapması hedefi gerçekçi değildir hatta çocukçadır. (Prof.Dr. Kemal Üçüncü)

Topun  ağzındaki başkanlar!

Trabzon’daki mevcut belediye başkanlarından en az yarısının yerel seçimlerde aday gösterilmeyeceği öne sürülüyor. AK Parti genel merkezine yakın isimlerden biri, ‘Trabzon’daki belediye başkanlarından 10’u kesinlikle gelecek seçimde aday gösterilmeyecek. Kimlerin aday gösterilmeyeceğini çokları tahmin edebilir. Benim isim vermem doğru olmaz’ dedi.

topun1.jpg

AK Parti genel merkezine yakın isim, bazı belediye başkanlarının da aday olmayacağını belirterek, ‘Mesela Büyükşehir belediye başkanı Orhan bey ile Akçaabat ve Beşikdüzü belediye başkanları aday olmayabilir. Ortahisar Belediye başkanı Ahmet bey, ya büyükşehir ya da vekil adayı olur’ dedi.

Of Ballıca’dan teşekkür!

Of ilçesi Ballıca Büyükmahalle’deki bir istinat duvarının her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu yazmıştık. Dün Of Ballıca’dan arayan bir okur, olayı gündeme getirdiğimiz için teşekkür etti ve ‘TİSKİ ekibi olaya müdahale etti. İstinat duvarından sızan su kesildi’ dedi.

ballicadan.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Davut Çakır, başta bazı AKP’liler olmak üzere belirli çevrelerden zaman zaman eleştiri almasına rağmen gerçekten iyi çalışıyor.

Haftada bir boru patlıyor!

Trabzon’un en eski ve köklü mahallerinden biri olan İskenderpaşa mahallesindeki İdeal sokaktan geçen su borusu hemen hemen her ay patlıyor. Ayrıca, sahil yolunun kenarındaki atık su kanalı da çoğu zaman tıkanıyor.Trabzon’un eski mahallelerindeki su borularının yıllar önce döşendiğini söyleyen M.Aydoğdu, ‘Eski mahallelerdeki su boruları yıllar önce döşendi. Bazı bölgelerdeki borular demir… Borular paslanıyor ve deliniyor. Kentin denize yakın olan bölgelerindeki borularda basınç fazla oluyor. İdeal sokaktan geçen boru değiştirilmeli. Boru patladığında tonlarca su açıktan akıyor. İşyerlerini su basıyor. Büyükşehir belediyesi mutlaka eski boruları değiştirmelidir’ dedi.

haftada-bir.jpg

Asım Aykan aday olabilir!

Trabzon eski belediye başkanı, AKP Trabzon eski milletvekili Asım Aykan’ın, yerel seçimde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağı öne sürülüyor. Başbakanlık Kamu Görevlileri etik kurulu yöneticisi ve Trabzon’da bir derneğin de başkanlığını yapan Asım Aykan’a, yakın dostları büyükşehir belediye başkanlığına aday olması gerektiğini söylüyorlar.Asım Aykan belediye başkanlığı döneminde Trabzon’da önemli işlere imza atmış, kentte bugün birkaç istisna dışında hemen hemen tamamı yıkılmasına rağmen çok sayıda çeşme yaptırmıştı.

asim-aykan.jpg

 

Ekmekçi

Göktaş!

 

AKP Trabzon milletvekili eczacı Kemalettin Göktaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek fabrikasının yönetim kurulu başkanı. AKP’li eski vekiller, yandaş gazetelerin ünlü yazarları, partinin önemli isimlerin büyük bir bölümü kamu kurum ve kuruluşlarında ekstradan görev ve ücret alıyor. Ankara Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildikten sonra, ekmek konusunda epey bilgi sahibi olan Kemalettin Göktaş’ın halk ekmekten ayrıldıktan sonra fırın açma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Milletvekili emeklisi olan eczacı Kemalettin Göktaş, bir ara TS eski başkanlarından Nuri Albayrak’ın ortak olduğu Albayraklar grubunun Ankara temsilciliğini de yapıyordu.

 

Volkan abiyi

Merkez çizmiş!

 

CHP Trabzon eski milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu’nun vekillik sonrasında yıldızının sönmesinin nedeni genel başkan ve genel merkez tarafından çizilmesi imiş. Volkan abinin, genel başkan ve genel merkez tarafından çizildiği şeklindeki iddialar bize göre boş iddialar. Volkan abi, yeni dönemde partisinden Türkiye milletvekilliği için müracaatta bulunabilir. Volkan abi yalnız Trabzon’da değil Türkiye’nin dört bir yanında tanınan bir isim. Hakkari’den aday olsa seçilir!

 

Köy enstitüsü parkında

derin sohbet!

 

Gazeteci- yazar Hasan Al, Trabzon- İstanbul arasında mekik dokur. Al, önceki gün memleketi Beşikdüzü’nde idi. Al, parktaki sohbetinin fotoğrafını sosyal medyada paylaştı ve ‘Muhit Kukul, Musa Eksert, Mahmut Çakır ve İhsan Saraç’la referandumda Karadeniz’in durumunu tartışıyoruz’ dedi.

Al’ın paylaşımına Orhan Kılıç yorum yaptı ve şöyle dedi:

‘Nesini tartışıyorsunuz Sayın Hocam Allah aşkına. Karadeniz’in üzerine kocaman bir çizik atın sadece. Bir Trakya olamadılar. Kurban olsunlar Trakya'ya. Sen en iyisi Şu Lüleburgaz'ın fahri hemşehriliğini asli olarak değiştir. Ruhunu böylesine satan bir memleket olamaz’.

Kılıç’ın yorumuna Hasan Al şu cevabı verdi;

‘Aslında Trabzon özelinde Karadeniz'e dair umutlarım şike sürecinde, adaletin, hukukun, hakkın çiğnenmesine karşın Trabzonspor'un çektiği büyük yalnızlık bize her türlü mesajı verdi... Halk dedi ki, "Bana ne Trabzonspor'dan... Haktan, emekten... Ben Reise aşığım...’

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar