Torpilli tekne Mavi Saray!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı ve AKP Trabzon teşkilatının önemli ismi Mustafa Akkaya’nın yakın akrabası Halil İbrahim Demirtaş’ın ortak olduğu Mavi Saray teknesinin torpilli bir tekne olduğu bildirildi. Trabzon’un en eski deniz acentelerinden birinin patronu, Mavi Saray adlı teknenin kapasitesinin 350 kişi olduğunu ancak tanıtım broşüründe teknenin 750 kişilik olduğunun yazdığını öne sürdü. Mavi Saray teknesinin Tosunpaşa teknesi olduğunu kaydeden ünlü deniz acentesi sahibi, ‘Broşürlerde teknenin 750 kişilik olduğu belirtiliyor. Halbuki geminin ruhsatında 350 kişilik olduğu yazılı.  Teknede 750 can simidi var mı? Tekne mutlaka sigortalıdır. Ancak, gemiye binen yolcular sigortalı mı? Gemi Ganita’ya çekiliyor. Büyükşehir Belediyesi Ganita’daki çekek yeri için ihale yaptı mı? Yapmadı. Ancak bu gemi oraya demir atıyor. Yolcu alıyor, boşaltıyor. Bir başka tekne oraya yanaşamıyor. Belediye yasal iş yapmıyor’ dedi.

torpilli-gemi.jpg

Eski adı Tosunpaşa olan Mavi Saray gemisi ile ilgili iddialara herhalde, gemiyi kiralayan firma yetkilileri cevap verir.

Ankara’da Trabzon günleri!

Ankara’da bu yıla kadar Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluş tarihine denk getirilen Trabzon Tanıtım Günleri; bu yıl siyasetin, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin kararı ile 25- 28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.
Trabzon dışında büyük paralar harcanarak yapılan tanıtım günlerinin, Trabzon’a ve bölgenin tanıtımına katkı yapmadığını savunan gazetemiz yazarı Hasan Kurt, ‘Trabzon dışındaki tanıtım günleri genelde o kentte yaşayan Trabzonluların buluştuğu mekan oluyor. Burada önemli olan Trabzonlu olmayanlara Trabzon’u ve Bölgeyi tanıtmaktır. Maalesef bu gerçekleşmiyor. Büyük kentlerde yapılan bu etkinlikler aslında her yıl Trabzon’da yapılmalı. Trabzon dışında yaşayan Trabzonlular, bölge halkı ve diğer vatandaşlar bu yolla bölgeye davet edilmeli. Bölge turizmine en büyük katkı ancak bu yolla olur’ dedi.

ankarada.png

Hasan Kurt, her yıl 24 Şubat tarihinde yapılan Trabzon tanıtım günlerinin Mayıs ayının son günlerine alınmasını da eleştirdi ve, ’24 Şubat tarihinin Trabzon için bir önemi var. 24 Şubat Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluş günü. Siyasiler, valilik, belediye Trabzon tanıtım günleri için ya fetih ya da kurtuluş tarihlerini esas almalıydı. 28 Mayıs tarihi uygun bir tarih değil. Ayrıca Ankara’da tanıtım günleri etkinliğini Trabzon Vakfı gerçekleştiriyordu. Organizasyon vakıftan alındı, resmileşti. Yarın mutlaka bir başka firmaya verilecektir. Tanıtım günlerinin organizasyonun vakıftan alınması siyasi bir karardır ve doğru da değildir’ dedi.

Naci Bülbül’ün ‘Arz-ı hal’ı!

Naci Bülbül önce Trabzon ve Karadeniz Bölgesinde tanındı. Ünü sonra Ankara’ya oradan yurt dışına yayıldı. Naci Bülbül, Trabzon Müftülüğü kadrosunda tasavvuf müziği icra eden bir isim… Ankara’da İlahiyat fakültesinin iki yıllık bölümünden mezun oldu. Tasavvuf ve Türk Sanat müziğinde aranan isim oldu. Naci Bülbül, geçenlerde ‘Arz-ı hal’ adlı bir albüm çıkardı. Albümde birbirinden güzel 9 eseri seslendirdi. Bülbül’ün albümü, ‘Alemlere rahmet olarak geldin’ ile başladı ‘Allah adın uludur’ ile bitiyor. Naci Bülbül’ü kutluyor, özellikle Ramazan ayında Tasavvuf müziği ve ilahi sevenlere Bülbül’ün yeni çıkan ‘Arz’ı hal’ albümünü tavsiye ediyoruz.

naci-bülbül.jpg

Ersun’a haksızlık yapılıyormuş!

Trabzonspor başkan yardımcısı Gençağa Meriç, kulübü milyonlarca lira zara uğratan Ersun Kazım Yanal’a haksızlık yapıldığını söylemiş. Ersun’un Trabzonspor için çok çalıştığını ve ileriye dönük projeleri olduğunu söyleyen Gençağa Meriç, ‘Ersun hocamızın performansına kimse bir şey söyleyemez. İkinci yarıda ligde Bursaspor maçıyla başlayan periyotta Ersun hocanın müthiş bir başarısı var. Sonuna kadar da arkasındayız. 30 puanla ligin ikinci bölümünde en fazla puan toplayan takımlardan biriyiz. Ersun hocayı eleştirenler haksızlık yapıyor’ dedi.

ersuna-haksizlik.jpg

Gençağa Meriç, Başkan Muharrem Usta’nın söylediklerini teyit ediyor. Trabzonspor, ligin ilk yarısının sonlarına doğru küme düşme potasında idi. Yapılan transferlerle takım düzeldi ve kazanmaya başladı. Trabzonspor’un Bursa maçı sonrası aldığı galibiyetlerde Kazım Ersun Yanal’ın, katkısı olmadı. Ersun Yanal’ın, bu sezon yaptırdığı transferlerle Trabzonspor milyonlarca lira zarara uğradı. Ersun’un kulübe verdiği zararın 50 milyon lira civarında olduğu söyleniyor.

ersuna-haksizlik.jpeg

Başkan Muharrem Usta’ya, yeni sezon için emekliliği gelmiş en az 4 futbolcu daha transfer ettirecek olan Ersun Yanal, kulübü iyice dibe vurduracaktır.  Ersun’un almak isteği futbolculardan birinin Moskova’nın gözden çıkardığı 31 yaşındaki Serdar Taşçı olduğu bildirildi.

********************

Muhafazakârlık ve gelenekçilik; kültürü ve tarihi bir imkan ve referans olarak dikkate almak anlamında ise milliyetçilikle sadece burada kesişir diğer türlü muhafazakârlık milliyetçiliğin hiçbir şeyi olmaz. Milliyetçi tefekkür tarihi ve kültürü eleştirel bir okumaya tabi tutarak geleceği kurma adına aşmaya çalışır geçmişin bugünde kurulamayacağını bilir.  (Kemal Üçüncü)

***

Türkiye’de tarih öteden beri aktüel politikanın en büyük istismar konularından birisiydi. Bilhassa halkın belleğindeki Ebedi Şef ve Milli Şef dönemi abartılı dinozor efsaneleriyle doludur. Bu dönemleri tarih ve sosyoloji disiplinleri içinde aklıselim bir şekilde tahlil edip kamuoyuna sunmak ciddi bir ülkedeki akademinin görevidir. Ama 15 yıllık AKP iktidarında cumhuriyetin bütün varoluş felsefesi yerle yeksan edildiğinden ve üniversiteler de bu siyasal kaostan fazlasıyla nasibini aldığından ortalık yakın tarih adına şarlatanlık yapanlardan geçilmiyor. Bunu özellikle yapıyorlar çünkü insanların siyasal bilinçlerinin kristalleşmesinde yakın tarih çok önemli bir konudur. (Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar