‘Tosun Paşa’nın can simitleri!

AKP Trabzon il Başkan yardımcısı Halil İbrahim Demirtaş ile Saray köfte ortaklarından Ahmet Haşim Ekici ve bir üçüncü ismin ortak olduğu, Mavi Saray teknesinde yeterli sayıda can simidi olmadığını iddia etmiştik. Teknenin işleticileri, henüz ‘teknede yeterli can simidi vardır veya yoktur’ şeklinde bir açıklama yapmadılar… Ki adı Tosun Paşa olan teknede 600 kişiye kokteyl yaklaşık 500 kişiye yemek verildiğini söyleyen bir emekli denizci, ‘Mavi Saray’ın broşüründe 750 kişilik olduğu yazılı. O zaman biz de teknede 750 can simidi olup olmadığını soruyoruz. Bir de gemi Ganita’daki çekek yerine çekiliyor. Mavi Saray gemisi için Büyükşehir Belediyesine çekek parası ödeniyor mu? Mavi Saray, Ganita’daki yeri ihale ile mi aldı? Teknenin mutlaka sigortası vardır. Yolcular acaba sigortalı mı?’ diye sordu. 

Mavi Saray adlı tekne görünen o ki, yakın takipte!

Adrese teslim ihale!

Trabzon Ortahisar Yenimahalle sahilinde Ramazan aylarında birkaç yıldır, lunapark kurulur. Büyükşehir Belediyesi geçenlerde lunaparkın kurulacağı alan için bir ihale ilanı yayınladı. İlanda ihalenin şartları ve yapılacağı tarih yazılı idi. Geçtiğimiz hafta sonu Yenimahalle’deki Diş Hastanesi’nde çalışan bir okurumuz aradı ve ‘Lunapark ihale ilanı yayınlandı. İlan yayınlanır yayınlanmaz, alana lunapark malzemesi yıkıldı, montaja başlandı. İhale yoksa adrese teslim mi yapıldı’ dedi. 
Yenimahalle sahilindeki o alanın lunapark işleten firmaya verilmesi için demek ki, ihale yapılması lazımmış. Belediye de o nedenle ihale yapmak zorunda kaldı. Bu iş doğru mu veya ihale yasal mı? Cevabını biz verelim, maalesef iş yasal değil! Ama ne yazık ki soran ve soruşturan yok. Belediye yönetimi muhalefet partisinde olsa idi, kesinlikle ayvayı yemişti!

Sera Gölü’ndeki tesisler!

Trabzon’daki iki göl veya gölcük, toprak kayması sonucu derelerin önünün kesilmesiyle oluşmuştu. Bu göllerden biri Uzungöl diğeri Sera gölü… Uzungöl’de rakım yüksek çevrede çam ormanları ve yaylalar… Uzungöl’de arazi müsait olduğu için onlarca konaklama tesisi yapılmış. Sera gölü, sahile üç- beş km. uzakta.  Sera gölünün bulunduğu bölgede arazi dar. Yamaçlarda yapılaşma bir iki bölge hariç yok gibi. Sera Gölü’nde birkaç güzel tesis yapılmış. Gölde botlar, kayıklar.

Dün, Sera Gölündeki tesisler özellikle sabah kahvaltısında tıka basa doluydu. Tesislerde otoparklar yetersiz. Garsonlar talepleri karşılamakta zorlandı.
Sera gölü çevresindeki tesisler, turistik tesis olmasına rağmen içki yok. Geçenlerde bir Arap turist bira istemiş… İşletme sahibi, yakınlardaki bir büfeden üç adet bira aldırmış ve Arap müşteriye vermiş. Turistik tesislerin hiç değilse bir bölümü içkili olmalı.

Açıktaki borular!

Ortahisar Soğuksu mahallesindeki yolu delen delene! Mahalle sakinlerinden Mustafa Yılmaz, ‘Yarımsakal caddesinde önce Telekom yolu kazdı hat çekti, sonra TİSKİ su borusu döşedi. İki kurum da kazdıkları yerleri kapatmadı. Yoldan açık havalarda tozdan, yağmurlu havalarda çamurdan geçemiyoruz. Büyükşehir Belediyesine olayı aktardık, ilgilenen olmadı’ dedi.

Bu haberden sonra herhalde Büyükşehir Belediyesi yetkilileri olaya müdahale eder.

Metin Yılmaz’ın 14 Mayıs mesajı!

İki üniversite bitiren, turist rehberi, güneydoğu gazisi, gerçek demokrat Metin Yılmaz, Demokrat Parti’nin iktidara gelişinin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yılmaz şöyle dedi;

‘1- 14 Mayıs 1950'de Demokrat Partinin seçimi kazanmasıyla Türkiye çok partili sisteme ve demokrasiye geçti..

2- 16 Nisan 2017'de kendilerini DP ve Menderes'in devamı gibi gösteren ve Menderes'in idamını siyasi menüde tatlı olarak yiyenlerin çaldığı oylarla TC'de çok partili sistem fiilen demokrasi tamamen bitirilerek tek adam rejimine, diktatörlüğe geçilerek modern dünyanın şahit olduğu en başarılı devrim olan TC'ye büyük darbe indirildi.

3- 14 Mayıs 1950'de DP'nin açtığı kapıyı 27 Mayıs Darbesinin savunucuları değil, 16 Nisan 2017'de sözde DP ve Menderes sevici çete kapattı!

14 Mayıs 1950'de DP'nin iktidara gelişi dolayısıyla DP kurucuları Celal Bayar, Refik Koraltan, Adnan Menderes ve Fuad Köprülü'nün yan sıra Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve Namık Gedik'i saygıyla rahmetle anıyorum.’

****************

Cemaat de başından beri Türk toplumu içinde çifte standardı olan bir yapıydı; Yahudiler gibi kendilerini tanrının seçilmiş kulları olarak görüyorlardı. Onlardan olmayan herkes ele geçirilecek bir hedefti. Aynı şeyi bugün AKP iktidarı ve saray yapıyor. Onlar modern Roma’nın seçkin vatandaşları. Onlara göre cumhuriyet nesli ise zamanı geldiğinde ezilecek böcekler! Onların kardeşleri Mısırlı Rabialar, Suriyeli mülteciler, Karadeniz’in yeşilliğine talip petro-dolar Araplar. Bizlerse demokrasi teranesiyle ele geçirilmiş bir ülkede esir statüsündeyiz. Her an sarayın gönüllü askerlerinin saldıracağı Habeşli köleler gibi akıbetimizi bekliyoruz. (Metin Kondel)

 

***

 

Ülkücüdür arkadaşımızdır severiz ayrı bir şey herkes ülkücü olmak zorunda değil, pek çok dostumuz var böyle. Ülkücüdür diyerek çoğu kere gürültüye getirilir Türk milliyetçiliği daha başka bir şeydir. Kendinizi kandırın ama bizim de buna inanmamızı beklemeyin. Türk milliyetçiliğinin başka sıfata ihtiyacı yoktur ve evrensel bir terimdir tüm Türk dünyasını kapsar. Ülkücü sizin tarlanın dibine kadardır. (Kemal Üçüncü)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar