TRABEL A.Ş.’den açıklama!

‘Pazar poşeti bile teslim edilmezmiş’ başlıklı yazımıza TRABEL A.Ş.’den bir açıklama geldi. Açıklama şöyle;

“Yazı içeriğinde, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu işaret edilerek, ‘Bahar hanım, uzun yıllar partide çalıştı. Sekreterlik, sonra kadın kolları başkanlığı yaptı ve milletvekili oldu. Bahar hanım partiden mi maaş aldı yoksa TRABEL’den mi?’ ifadesine yer verildi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinden, TRABEL A.Ş. ya da belediyemize bağlı herhangi bir başka şirketten, adı ve miktarı ne olursa olsun maaş ya da başka bir isim altında herhangi bir para almamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı”

Açıklama için, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına teşekkür ederiz.

***

Bahar hanımın partide çalıştığı süre içerisinde, ‘partiden mi yoksa TRABEL’den mi maaş aldı’ iddiası bize ait değil. Biz, aracı olarak iddiayı köşemize aldık. Ayrıca, bu konuda bilgi sahibi olmadığımızı da belirtmiştik. Biz, “Bahar Hanım, AKP’de görev yaptığı yıllarda, nereden maaş aldığı konusunda her halde bir açıklama yapar ve dedikoducuların ağzının payını verir” demiştik.

Bahar hanımdan beklediğimiz açıklama, Büyükşehir Belediyesinden geldi. Bahar hanım yine de bu konuda bir açıklama yapmalı. Mesela, ‘Ben partimde davam için beş kuruş para almadan çalıştım veya maaşımı nereden aldığım sizi ilgilendirmez’ diyebilir.

 

İmamoğlu’nun çiçeği!

imamoğlu.jpgTrabzonspor Kulübünün dün Divan Kurulu toplantısı vardı. Toplantıya başkan Ahmet Ağaoğlu, Asbaşkan Mehmet Yiğitalp, yönetim kurulu üyeleri, eski başkanlardan Ahmet Celal Ataman, Salih Erdem, Atay Aktuğ, divan üyeleri ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç katıldı. Divan Kurulu toplantısında konuşan başkan Ahmet Ağaoğlu, kulübün son durumunu anlattı. Toplantıda, Trabzonspor’da başkanlık yapanların karakalem portreleri, Trabzon’da olan başkanlara verildi. İstanbul’da yaşayan başkanlar için mega kentte bir gece düzenlenecek ve portreler orada verilecek.

Trabzonspor Divan Kurulu toplantısına, İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı ve başkan adayı Ekrem İmamoğlu çift katlı çiçek gönderdi.
Trabzonspor Kulüp Başkanı, Divan Kurulu Başkanı ve İstişare Kurulu Başkanı, siyasi nedenlerden ötürü Ekrem İmamoğlu’na uzak durmalarına karşılık, İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı, Trabzonspor eski yönetici, üyesi ve Divan Kurulu üyesi Ekrem İmamoğlu’nun, toplantıyı unutmaması ve çiçek göndermesi üyelerin farklı yorumlarına neden oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun iki katlı çiçeği, ana giriş kapısının karşısında idi. Divan Kurulu üyelerinin çoğu Ekrem İmamoğlu’nun çiçeğini görünce ‘Helal olsun Ekrem beye’ demekten kendilerini alamadılar.

 

Gazipaşa’nın gülü!

gazipaşa-002.jpgAKP eski yöneticilerinden, işadamı Münir Aydoğdu’nun ofisi Gazipaşa Caddesi’ndedir. Münir Aydoğdu, günün belirli saatlerinde ofise uğrar işleri takip eder, daha sonra caddedeki esnafla sohbet eder, misafirlerini Selim Pastanesinde ağırlar. Yomralı olan Aydoğdu gençlik yıllarında Uzunsokak’ta, Trabzon’un bir dönemler en ünlü pastanelerinden biri olan Piknik Pastanesinde çalışmıştı. Genelde spor kıyafeti tercih eden Aydoğdu’yu önceki gün takım elbiseli gören Gazipaşa esnafı “Münir abi seni her gün böyle görmek istiyoruz” dediler.

 

***

Derviş rövanşı aldı!

Birbirimizi kandırmaktan vazgeçmeliyiz, karından konuşmaktan da!

Her şey ortada ve aşikar.

Osmanlı emperyal bir güçtü. Gücünü paradan, askerden ve dinden alıyordu. Modernite, emperyal gücü zayıflattı. Üretim, pazarlama, silah ve para birleşince modernite ile yücelen Batı, Osmanlı’yı yuttu. Türk milleti emperyal majestelerinin ve onun dine dayanan devletinin gücünden emindi. Ama bu güç varsayılan bir hayaldi ve bu kendine güven yüzünden Türk Milleti moderniteyi ıskalayınca (son yüzyıl bireysel çıkış çabaları ve İstanbul Selanik merkezli örgütlenmelerine rağmen) Osmanlı çöktü.

Bu çöküş aydınlar ve halk tarafından iki şekilde değerlendirildi;

1-Dinimizden koptuğumuz için

2-Din bizi geri bıraktığı için çöktük.

Biri Hürriyet İtilaf, Derviş Vahdeti ekolü, diğeri İttihat ve Terakki çizgisi Enver, Talat, Cemal üçlüsü. Enver’in gerçeklerden uzak hayali çizgisi devletiyle birlikte modernite idealini öldürdü. Mondros ve Sevr sonrası milletin bağımsızlığı için her iki fırkadan ayrılan özgürlükçü subaylar direnişi örgütledi. Mustafa Kemal önderliği üstlendi. Saltanat ve Hilafetten bağımsız, hatta aleyhine modern devleti kurdu.

Tam bağımsızlıkçı, aydınlanmacı, komünizm ve kapitalizmden ayrı karma ekonomik sistemle üreterek kalkınan modern devletin vatandaş tabanı yoktu. Bu nedenle eğitimle vatandaş kazanmaya, devleti vatandaşlık kavramıyla üniter devlet halinde tutmaya karar verdiler. Eğitim hamlesini, harf devrimini, eğitimde birliği başlattılar. Emperyalistler bu noktada devreye girdi. Köy Enstitüleri yok edildi. İkinci büyük savaşın galipleri arasında güç kavgasında Türkiye Batı bloğuna kaldı. Dini kullanarak komünist bloğun önünü kesmek isteyen batı desteğinde iktidar odakları ortaya çıktı. Ama modernite yanlıları hep sorun çıkarıyordu. Çünkü sırtlarını bağımsız yargı ve TSK’ya dayıyorlardı. Tarikat ve cemaatler kullanılarak bu dayanak yok edildi. Devlet ele geçirildi.

Artık mücadele yalnız, güçsüz, devlet erkinden yoksun, dağınık modernite yanlıları ile her türlü imkana sahip dinciler arasında.

Benim kişisel görüşüm; Derviş Vahdeti rövanşı aldı, modernite kaybetti. Gelişen dünyada ikinci İran olmaya doğru gidiyoruz!

Karından konuşmayı bırakıp bu işin hakikatini konuşma zamanı gelmedi mi sizce de? (Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

***

 

Maçka ve Münir Koçhan!

maçka-ve-münir.jpgGeçenlerde Maçka Sümela Manastırı’na giderken, ilçe girişindeki akaryakıt istasyonundan yakıt alalım dedik. İstasyona yaklaştık, aracı akaryakıt pompalarının önüne park ettik, uzaktan bir ses, ‘Abi hoş geldiniz’… Kafamızı sesin geldiği tarafa çevirdik.  Münir Koçhan, abisi İş Bankası eski müdürlerinden ve yönetim kurulu üyesi Hasan Koçhan, sohbet ediyorlar. Biz de kısa süreliğine de olsa sohbete katıldık.  Trabzon-Erzurum yolu birkaç ay öncesine kadar Maçka’dan geçiyordu. Sonra geçiş tünel ile oldu. Maçkalıların birçoğu geçişe tepki koymuştu. Yol, Maçka’dan geçmese de Münir Koçhan’ın istasyonları Koçhan’ın arkadaş ve dostlarının uğrak yeri. 

Önceki ve Sonraki Yazılar