Trabzon Basını, Bayraktar ve samimiyet!

Yerel gazetelerin patronları, yazarları, Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında duygu ve düşüncelerini yazmaya başladılar. Kimileri Bayraktar’ı göklere çıkardı, kimileri de eleştirdi.

Bayraktar ve ekibi, Trabzon basınına istisnasız az-çok maddi ve manevi destek verdi. Başı ağrıyan, sıkıntıya düşen Bayraktar’ı veya danışmanını aradı.
Bayraktar, yerel gazeteleri günü gününe takip eden bir siyasetçi idi! Açıklama gereken yazılara, haberlere; gerekli açıklamayı bizzat kendi yapardı.

Bize aktarılan ve anlatılanlara bakılırsa en fazla takip ettiği gazetelerin başında Kuzey Ekspres gelirdi. TOKİ Başkanlığında ve bakanlığı süresince kendisini ve icraatını zaman zaman eleştirdik. Alınmadı, bize karşı başkaları gibi cephe de almadı. ‘Beni eleştirin. Yanlış yapıyorsam uyarın’ dedi. Bizimle, yazarlarımızla görüştü, görüşlerini aktardı.

Gazetemizin ihtiyacı olmasına rağmen kendisinden hiçbir talepte de bulunmadım.  Bayramda seyranda danışmanlarının aracılığıyla ajanslardan ve bazı firmalardan, nasıl yaygın ve yerel medya ilan almışsa bizde aldık.

Erdoğan Bayraktar ile gazeteci-bakan veya gazeteci-siyasetçi diyalogunu çıkar üzerine kurmadık. Arşivimiz ortada.

Ama maalesef Trabzon’da çok sayıdaki yayın organı bu dengeyi kuramadı.

Dün Bayraktar’a övgüler yağdıranlar bugün Bayraktar’ı ihanetle suçluyor!

Erdoğan Bayraktar, dava adamı değilmiş, iki yıllık icraatı bunu göstermiş! Milli görüş kökeninden gelenlere ısınmamış. Bakanlıktan istifa etmesi Trabzon’da bekleniyormuş. Trabzon’da hiçbir STK temsilcisi ve partisi bakana sahip çıkmamış! Tam aksine başbakana destek için 28 STK temsilcisi deklarasyon yayınlamış ve ‘yolsuzluğa adı bulaşanları sırtında taşımaması’ istenmiş. Başbakan Erdoğan yoluna devam edecekmiş. Zira millet oyları bakanlara değil, Başbakan’a veriyormuş!

AKP Trabzon teşkilatı ve Trabzon’daki STK’lar, Bakan Bayraktar’a sahip çıkmıyorsa, bu Bayraktar’ın değil AKP Trabzon teşkilatının ve STK’ların acizliği, zavallılığı ve ayıbıdır!

Kim ne derse desin, Bayraktar Trabzon’a önemli hizmetler yapmış bir siyasetçidir.

Bayraktar, milli görüş kökeninden gelmemiş, dava adamı değilmiş!

Evindeki ayakkabı kutularının içinde 4.5 milyon dolar bulunduğu iddia edilen Halk Bankası Genel Müdürü, milli görüş kökünden, geleneğinden geldi de ne oldu?

Bakan, Milli görüş kökeninden gelenlerle ısınamamış! Bakanın, yakınındaki isimlerin büyük çoğunluğu hangi kökten geldiler. Sadık Soylu’nun rahmetli abisi Necmettin Erbakan’ın en yakınındaki isimdi, Sadık Soylu da İmam-Hatip’i bitirdi, Trabzon’daki Yavuz Selim Vakfı’nda idi... Ve diğerleri.

Erdoğan Bayraktar’ı eleştiren bu kesim ne hikmetse Faruk Özak’ı eleştirmiyor?

Neden, niçin? Faruk Özak; milli görüş geleneğinden mi geldi? Faruk Özak, dava adamı mı? Özak da, DYP-ANAP çizgisinden gelen bir isim.

xxx

AKP, Türkiye Cumhuriyet tarihinde ANAP’tan sonra kurulan en büyük koalisyon partisidir. AKP’nin, ANAP’tan daha uzun ömürlü olmasının nedeni, çekirdek kadrosunun din ekseninde olması, dini siyasi malzeme olarak kullanması, paylaşımı ve propagandayı iyi yapmasıdır.

AKP; milli görüşün devamı mı, dava partisi mi?

AKP’nin ana çekirdek kadrosunu oluşturan imam ve tarikat kesimi partinin milli görüşün devamı ve dava partisi olduğunu söylüyor… Ki, ben de aynı görüşteyim!

AKP’nin 11 yıllık iktidarı döneminde yaptıklarına baktığımızda bu olay net bir şekilde ortaya çıkar!

AKP iktidara sandıktan çıkarak geldi. Sandıktan çıkan parti darbe ile gelenler gibi kadrolaşmaya ve yasaları anında değiştirmeye gidemez. Bu işi yıllara yayarak yapar. Çünkü bu iş için kadro gerekecek, toplumu uyutmak ve oyalamak gerekecek.

AKP’nin on bir yıldır yaptığı da bu! Aslında bu süreç zarfında dava denilen ideoloji iktidar olurdu! Olmamasının nedeni, Türkiye Cumhuriyetinin temelinin güçlü olması, Cumhuriyeti kuranların yaptığı devrimlerin toplum tarafından kabullenilmesi, anayasal kurum ve kuruluşların yerleşmesi ve de sosyal hayatın benimsenmesidir.

Sonuç olarak, Erdoğan Bayraktar ve istifa eden diğer bakanlar milli görüşçü değillerdi! Ama koltuklarında oturdukları süre içerisinde ‘dava!’ya hizmet ettiler! O nedenle, hükümetten ayrılan bu isimleri ve özellikle de Erdoğan Bayraktar’ı bugün eleştirenleri samimi bulmuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.