Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Trabzon Belediyesi Kara Hazırlıklı mı?

  Meteoroloji, kar yağışı geleceğini ve il merkezinde 25 cm'yi geçeceğini neredeyse davetiye göndererek bize bildirdi. Hatta ne zaman yağacağını ve ne kadar süreceğini de bildirdi. "Hadi bir hazırlık yapın da görelim!'' diye de davetiyenin altına not düştü. Neden biliyor musunuz? Çünkü üç yıl önce yine kar yağmış ve ne yazık ki biz şehir olarak perişan olmuştuk. O nedenle not düşmüş "Ona göre hazırlığınızı yapın!' diye.
  Bunun üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi açıklama yaparak "Kar ve buzla mücadele hazırlıklarını tamamladık." dediler. Bir adım daha ileri giderek nasıl bir hazırlık yaptıklarını da açıkladılar. 18 ilçe belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek karla mücadele çalışmalarında 600 personel, 241 iş makinesi ve 12 kar küreme aracı ile görev alacağını açık açık bildirdiler.
Bu kadarla kalmayıp Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, tamamlanan hazırlıkları bizzat yerinde gidip gördü ve içimizi rahatlatacak şu açıklamada bulundu:
  "
İnşallah bu birkaç günü sorunsuz bir şekilde atlatacağız. Vatandaşlarımızın da kar yağışına hazırlıklı olmalarını ve bizlere yardım etmelerini bekliyoruz. Bu noktada toplu taşıma araçlarının kullanılmasına özen gösterilmesi, tek tek araçlarla trafiğe çıkılmaması, çok zorunlu olmadıkça da hafta sonunda dışarıda bulunulmaması, olabilecek sıkıntıları vatandaşlarımızın belediyemize anında aktarmaları önem arz etmektedir." ifadelerini kullandı.
                                                    ************

  Şimdi Trabzon'da yaşayanlar bu kadar yapılan hazırlıkları okuduktan sonra ne düşünür?
 "Çok iyi! Demek ki üç sene önceki karın getirdiği perişanlığı yaşamayacağız." 
Belediyenin aldığı tedbirlere birazcık da biz uyalım. Bu günde arabayla çıkmayalım. İşte benim size anlatacağım olay burada başlıyor.
O vatandaş Meydan'dan evine gidecek araba bulamadı. Bulsa bile evine kadar gidemedi. Yürümeye başladı; yolda yürümede zorluk çeken eziyet derecesine gelmiş kadın, yaşlı ve çocuklara rastlandı. Zor bela evine geldi; onun için çok önemli olan Trabzon maçını seyretmeye başladı. Trabzonspor'un kötü oyun sergilemesi ona çektiği kar eziyetini unutturuyordu ki ilk yarının 0-0 bitmesiyle elektrikleri kesildi.
Tam kızacaktı ki ev de hastası olan ve cihazla yaşayanların durumu aklına geldi. Zaman ilerledikçe artık kaloriferlerin yanmayışından soğuğu hissetmeye başladı. Sinirlenecekti ki ancak hastalar ve ihtiyaçlılar aklına geldikçe kendini frenliyordu. "Ya sabır!" deyip karanlığın içinde aydınlık düşünmeye çalıştı.
 
Oturduğu Karşıyaka mahallesindeki evinin camından yola bakıyor. Ne ola ki numunelik tek bir dolmuş görsün! Onun yerine Karşıyaka bayırında kayan, yan dönen arabaların çaresizliğini seyrederek zaman geçirmeye çalıştı. Birden aklına belediye başkanının "Bize yardımcı olun!" sözü geldi aklına ve hemen telefonla karla mücadele merkezine ulaştı.
"Sayın yetkili Karşıyaka yolu kapalı! Burada arabalar mahsur kaldı; yardımcı olur musunuz?
"Karşıyaka yolu neresi?"
Bu söz ona her ne hikmetse liyakatı hatırlattı. Ona bir şey anlatamayacağını anlayınca özür dileyerek telefonu kapattı. Zaman ilerliyordu. Telefonundan Trabzonspor'un 2-0 yendiğini öğrenince sıkıntısını biraz unutur gibi oldu.
Can sıkıntısından telefonuyla uğraşırken Sörloth'ün kırmızı kartla atıldığını fark etti. "Lan bu adam karıncayı incitmez! Nasıl atılır?" diye televizyona bakayım diye televizyonu açmaya çalıştığı anda elektriklerin kesik olduğu aklına geldi. O aydınlık düşüncenin içinde yıldırımlar çakıyor, iç dünyasında bağırıyor da bağırıyordu; ama nafile! O gün artık onun için zehir olmuştu.
 
O sinirle zaman gece yarısına yaklaşırken karanlıkta uykuya geçmeye çalıştı. Artık sabah olmuştu; elini yüzünü yıkamak için banyoya girdi. Elini elektrik anahtarına bastı. Gecenin karanlığının devam ettiğini fark etti. Pencereye yaklaştı. Uzunca bir süre baktı; dolmuş artık maziye gömülürcesine ortalıkta görülmüyordu.
                                                     *********

  Çok kişiye minnet duyanları, ideolojik körlüğü olanları, yönetme yeteneği olmayanları, kul hakkını bilmeyenleri, eleştiriye tahammülsüzleri, ön yargısı tavan yapmışları göreve getirdiğiniz sürece istediğiniz kadar hazırlık yapın! O hazırlığı şehrin hizmetine ancak bu kadar sunarsınız!
Şimdi size soruyorum: "Trabzon Belediyesi kara hazırlıklı mı?"

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.