Trabzon Büyükşehir Belediyesi vatandaş memnuniyet anketi!

Trabzon Valiliğinde en uzun süre özel kalem müdürlüğü yapmış olan Hasan Kanber, birkaç gün önce sosyal medyada ‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi vatandaş memnuniyeti anketi’ düzenledi. Hasan Kanber, anket sonuçlarını bize gönderdi.
Anket sonuçlarına göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu sınıfta kaldı. Ankete göre not verilmesi gerekirse Başkan Gümrükçüoğlu 10 üzerinde 2 alıyor!
Dün Hasan Kanber’i aradık ve anketteki soruları nereden yararlanarak hazırladığını, sosyal medya üzerinde yaptırdığı ankete cevap verenlerin, kendi arkadaşları veya Gümrükçüoğlu’na muhaliflerin olup olmadığını sorduk.
Kanber şöyle dedi;
‘Belediye yasasında, belediyelerin yapacağı görevler yazar. Anketi hazırlarken bu yasadan yararlandım. Anket halka açıktı. Benimle birlikte farklı kişiler paylaşımda bulundu. Hiçbir siyasi amaç gütmedim. Anket süresi 36 saatti. 1250 kişi sorulara yanıt verdi’.
***
Kanber’in anketine katılanların yüzde 88’i erkek, yüzde 12’si kadındı. Ankete cevap verenlerin yüzde 72’si üniversite, yüzde 23’ü lise ve ortaokul mezunu. Katılımcılar ağırlıklı olarak 18 ila 55 yaş arası. Anketteki, bazı sorular geçmişten gelen ve bugün üstesinden gelinemeyecek sorunları içeriyor. Mesela, kentin cadde ve sokakları, araç trafiği için yeterli mi diye soruluyor. Katılımcıların yüzde 97’si hayır cevabı veriyor. Orhan Gümrükçüoğlu’nun bunda suçu ne?  Büyükşehir Belediyesi’nin en başarılı olduğu mezarlık hizmetlerinin ankette geçer not almaması ilginç.  
Sosyal medyayı ağırlıklı olarak lise ve üniversite mezunları, masa başında çalışanlar, memurlar, tahsilli işi olmayanlar kullanır. Din görevlileri, köyde ve kenar mahallelerde yaşayanlar, dükkanında, mağazasında olanlar, Cami cemaati,  ev kadınları vs. diğer kesime göre sosyal medyayı çok daha az takip eder ve kullanır.
Kanber, bu anketi bize göre bu kesimde yapsa; Orhan Gümrükçüoğlu rahatlıkla sınıfı geçer. Zaten Trabzon nüfusunun da önemli bir kısmını bu kesim oluşturuyor.
İşte Hasan Kanber’in anketinden bazı sorular ve verilen cevaplar;


Gülcemal-Alpaslan Türkeş!

İYİ Parti Kurucusu ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Sağır, Sahildeki Gülcemal Projesinin adının Alpaslan Türkeş olarak değiştirilmesi için meclise bir önerge verdi. Büyükşehir Meclisi önergeyi kabul etti ve komisyona gönderdi.
Trabzon’da bir mekana ad verilirken, öncelikle olarak adı verilecek kişilerin Trabzonlu ve de Trabzon’a hizmet etmiş olanlar arasında seçilmesini isteyenlerdeniz. Alpaslan Türkeş’i veya Recep Tayyip Erdoğan’ı sevsek bile, tercihimiz Trabzon’dan biridir. Trabzon’da doğmuş, Trabzon’a ve ülkeye hizmet etmiş onca önemli bilim adamı, siyasetçi vs. var. Gülcemal’e ve diğer önemli projelere Trabzonlu değerlerin adının verilmesinden yanayız.
Trabzon Havalimanına, Trabzon’un ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir değeri olan merhum eski başbakanlardan Hasan Saka’nın adının verilmesi için onca yazı yazdık. Hasan Saka; bu memlekette halk arasında üfürükçü hoca olarak bilinen Haçkalı kadar öne çıkmadı. Yavuz Selim, asırlar önce valilik yaptı adını onlarca yere verdik, Kanuni Trabzon’da doğdu onun adını da esirgemedik. Ama bu kente hizmet edenleri farklı nedenlerle görmezden geldik, hala daha görüyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar