Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan etkinliği!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan etkinliği!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle sahilindeki İpekyolu fuar alanında, Ramazan ayı boyunca her akşam bir etkinlik düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi, 29 gün süresince teravih namazları sonrası başlayacak ve sahura kadar devam edecek etkinliklerin programını bir kitapçıkta topladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, cep kitapçığının önsözünde şöyle dedi;

‘Kıymetli hemşerilerim; mübarek üç aylar içerisinde rahmet ayı Ramazan’ı sizlerle huzur ve kardeşlik ikliminde, paylaşmayı hat safhada yaşayarak ve birlik beraberlik içerisinde idrak edecek olmanın heyecanını ve memnuniyetini yaşıyorum…

Bu kitapçıkta, tüm detaylarına yer verdiğimiz Ramazan etkinliklerimiz kapsamında, her iftar akşamı Kur’an- Kerim tilaveti, Mesnevi’den hikayeler, ney dinletileri, Tasavvuf musikisinden örnekler, Hacivat- Karagöz, meddah, tiyatro oyunları, mehteran ve birbirinden değerli sanatçılarımız ile tüm hemşerilerimize, ayrıca tertip edilecek özel etkinlik ve gösterilerle de çocuklarımıza hitap etmeye çalışarak, Trabzon’a unutulmaz bir Ramazan ayı yaşatmayı hedefliyoruz’.

***

Asiye Güldoğan, Oda TV’de ‘İsim isim parayla konuşan İslamcı yazarlar’ başlığı ile ilginç bir yazı kaleme aldı.

Güldoğan, ‘Bu yazarların en verimli oldukları aylar Mart, Nisan ve Mayıs ayları. Bu aylar, o yazarlar için “Mübarek Üç Aylar” gibi’ dedikten sonra ‘Nisan ayında, Kutlu Doğum Haftası var. Belki de parayla konuşanlar için en verimli, en mübarek ay. O ilden bu ile şu ilçeden bu ilçeye, hatta falan ülkeden filan ülkeye koştura koştura her yere yetişiyorlar ve “Hz. Muhammed’in hayatını, şahsiyetini, yoksulluğunu, 3 gün yemek yemediğini” yine 3-5 bin lira karşılığında anlatıyorlar. Tabii bu ay sadece parayla konuşan yazarlar için değil, “Parayla konuşan hocalar” için de çok bereketli bir ay. Kutlu Doğum Haftası ve Ramazan Ayı “parayla konuşan yazar ve hocaların” en çok “dünyalık yaptıkları” ay aynı zamanda” iddiasında bulundu.

Güldoğan, parayla konuşan İslamcı yazarlarla ilgili bilgi de veriyor ve şöyle diyor;

Yavuz Bahadıroğlu; uzun yıllar Yeni Asya gazetesinde yazılar yazmış, romanlar yayınlamış. Yeni Asya’cı Nurcuların en meşhur yazarı. Herkes Özal derken, ısrarla Demirel’i savunmuş. Gülen cemaatinin okullarında, kolejlerinde para karşılığı konferans üstüne konferans vermeye başlamış. Hükümet-Cemaat kavgasında Erdoğan tarafında kaldı.

Halit Ertuğrul: Bu yazar için “Risale-i Nur’dan en çok para kazanan yazar” diyorlar. Nurcuların en çok okuduğu Yavuz Bahadıroğlu’ndan bile çok okunan yazar olmuş. Bazıları onu keramet ehli gibi görüyorlar.

Vehbi Vakkasoğlu: Yavuz Bahadıroğlu kadar eski ama kitap ve konferans konusu Çanakkale, M.Akif ve Mevlana. Özellikle Çanakkale deyince akla gelenlerden biri. Mart ayı en verimli ayı o yüzden. Bu ayda neredeyse boş günü yok, hatta günde birkaç konuşma yapmak zorunda kalıyor. Diğer aylarda genelde aile hakkında konuşmalar yapıyor. Vakkasoğlu’na “Çanakkale konuşmacısı” diyorlar.

Cemil Tokpınar: Bu yazar da Yeni Asya kökenli. 1990’daki Yeni Asya-Nesil ayrılığında Yeni Asya’yı tercih etmiş. Vakkasoğlu’na nasıl “Çanakkale konuşmacısı” derlerse, Tokpınar’a da “Namaz konuşmacısı” diyorlar.

Mehmed Paksu: ‘Said Nursi Konuşmacısı’

Ali Ural: Edebiyat konuşmacısı. Sadece Yazarlar Birliği ve belediyeler de değil, Zaman gazetesinin de yazarı olduğu için Cemaat okullarında ve kolejlerinde de bol bol bu tarz etkinlikler yaptı. Kitapları pek satmasa da, edebiyatı konuşarak para kazanmasını bildi.

Mehmet Doğan: Mehmet Doğan, Yazarlar Birliği Başkanlığı’ndan çok “M.Akif konuşmacısı” diye tanınıyor.

“Para için konuşan hocalar”ı da sayarsak, para için konuşanların sayısı hiç de az değil. Ve tabii her İslamcı yazar böyle değil. Sezai Karakoç, Nuri Pakdil gibi bu işlere hiç tenezzül etmeyenler de var.’

***

Aslında yalnız İslamcı veya o’cu bu’cu değil istisnalar dışında etkinliklerde, davetlerde, konferanslarda konuşan sahne alanlar belirli ücret alıyorlar. Burada, konuşmacılar ve sanatçılar da özenle seçiliyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin binlerce lira harcayarak düzenlediği bu etkinliğin ilk akşamında sahneye Serdar Tuncer çıkacak. Tuncer, AKP’li belediye, vakıf ve derneklerin, TV’lerin vazgeçemediği isimlerden biri. Tuncer Ramazan’ın ilk akşamı fuar alanına koşan Trabzonluları duygusal ve içten söylemleriyle coşturacak. Karşılığını da alacak.

Emre Bayraktar; Tabakhane Camii İmam Hatibi, KTÜ İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Grup Nida Tasavvuf Musikisi Solisti.

Vehbi Vakkasoğlu’nu yukarıda yazmıştık. Etkinlikte sema gösterisi de var. Etkinlikte sanatçı ve emniyetçi Ahmet Sula’nın bir de konferansı var.

18 Mayıs akşamı ise gençlik iftarı var.

Kitapçıkta, bu sayfaya askeri kamuflajlı, sakallı bir gencin resmini koymuşlar. Bu genç, kimdir nedir, bir açıklama yok.

Bir sonraki akşam, Trabzon Müftülüğü personeli Türk Sanat ve Tasavvuf müziği sanatçısı Naci Bülbül sahne alacak. 22 Mayıs’ta ünlü imamların sesini taklit eden Hafız Osman Bostancı sahneye çıkacak. Hafızların en yakışıklılarından biri olmasının yanısıra Türkiye hafızlık birincisi olan Mustafa Özyılmaz da güzel sesi ile Kuran okuyacak. 25 Mayıs akşamı, radyocu, oyuncu, sanatçı Eşref Ziya Terzi hayranlarıyla buluşacak. 26 Mayıs’ta Akçaabatlı Muharrem Gaydan tasavvuf musikisi konseri verecek. Yazar Sinan Yağmur da söyleşisi ile etkinliğe katkı sunacak. 1 Haziran akşamı Hüseyin Serdar Birinci tasavvuf musikisi icra edecek. Ramazan etkinliğinde ayrıca film gösterisi, tiyatro, Mesneviden hikayeler, illüzyon gösterisi, kukla gösterisi de var. Kadir gecesinde ise Atatürk Alanında etkinlik yapılacak.

***

Ramazan ayı, Asiye Güldoğan’ın da belirttiği gibi, İslamcı yazarın, sanatçının, hafızın vb. para kazanma ayı gibi… Para kazananlar da genelde parayı belediyelerden ve bağlı kuruluşlarından veya devletin bir başka kurumundan kazanıyor.

Ramazan etkinliğinin Trabzon Büyükşehir Belediyesine maliyeti, öyle az-buz değil. Maliyeti, hayırseverler, parası olanlar karşılasa bir diyeceğimiz yok. Ama belediye, binlerce fakir fukaranın yaşadığı bu kentte, bu etkinlikte harcadığı parayı bu kesime verse daha hayırlı ve doğru bir iş yapmış olmaz mı? Büyükşehir Belediyesi daha sade ve masrafsız bir etkinlik yapamaz mı?

Hasan KURT

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.