Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

TRABZON CHP

Bir süredir Trabzon’dayım. CHP’den aday adayı olmak üzere geldim. Pimi çekilmiş, maşadan tutulan bir el bombası ile karşılaştım. Değişik kimselerden benim için çok önemli olan görüş ve öneri aldım. Gözlemlerimi açıklamak istiyorum. Önce diğer partilerin yöntemlerini ifade ederek CHP’ye doğru yaklaşacağım.

İktidar partisi olan AKP’ye 49 aday adayı başvurdu. Hiçbiri yöntemi konuşmadı ve tartışmadı. Temayül yoklaması yapıldı ama sonuçlar açıklanmadı ve muhtemelen açıklanmayacak. Muhalefetteki MHP ise Koray Aydın’ın hamlesini bekliyor, orada da temayülü kabullenmişler.

Ana muhalefet CHP ise maalesef kaynayan kazan gibi. Aslında demokrasi kültürünü almış üye çoğunluğundan dolayı dayatmadan hoşlanmayan bir partili profili çiziyorlar.  Doğrusu da budur. Ancak siyasi parti yasası ve kendi tüzüğünü değiştirmeden her seçimde bu yapısından kaynaklanan sorunlar hep var olacaktır.

Daha önce yazmıştım, ’’tek vekil çıkarılan yerlerde kontenjan hakkı 2.sıra için kullanılabilir’’diye bir hüküm olsa idi bütün bunlar yaşanmazdı. Maalesef günlük yaşandığından dolayı bunlar oluyor. En azından bundan sonrası için bu madde tüzüğe eklenirse böyle sorunlar bir daha ortaya çıkmaz. Mutlaka bu yaşananlardan ders çıkartmak için partinin ilgili organı tarafından gerekli notlar alınarak sürecin sonunda geri besleme sonucunda gerekli düzenlemeler cesaretle yapılmalıdır.

Kavga görüntüsü partiye zarar vererek gücünü zayıflatmaktadır. Sefer Özgür kitabının, ‘’Seçimler öncesinde siyasi partilerin ilk düşüncesi parti bütünlüğüdür’’ başlıklı yazısında ‘’Parti içinde, ben veya biz kazanacağız diye başka kişi ve gurupları dışlama politikası yapmaya çalışanlar, kendileri veyahut ikisi de dışarıda kalır. Böylece parti de zarar eder’’ diye, sanki 21 Ocak 1999 tarihinde Karadeniz gazetesinde yazdığı yazı ile bu günleri görmüş. Devamında şunları yazmış:

“Seçimler için uyum ve anlaşma sağlanamaz ise dışarıdan görüntü de olumsuz olur. Bu bakımdan bütünleşme olmaz ise önce parti sonra da kişiler zarar görür. Ben veya biz kazanacağız düşünceleri ile parti içinde uzlaşmaya gidilmeyerek inatlaşan bir yapıya varma hali politika prensiplerine aykırı olarak değerlendirilebilir.”

Artık örgüt yönetimi ve vekil adayları partiye zarar veren bu görüntüden süratle sıyrılmalıdır. Önemli olan Volkan Canalioğlu veya karşıtları konusu değildir, önemli olan CHP’sini Trabzon’da birinci parti yapma iddiası ve kavgası olmalıdır. Bunu başarma azmi ile yola çıkılırsa hedef hayal değildir. Ek süre içinde görev alınmalı ve barış içerisinde kol kola girerek Trabzon’da tarih yazmalıdır. Bunu başaracak enerji, kültür, akıl, birikim ve istek var. Zaman kucaklaşma zamanıdır, kaybedilmiş bir şey yok. İsimler üzerinden değil Partinin program, ilke ve projeleri üzerinden politika yapılarak alana çıkılırsa başarı kaçınılmazdır. Zira önümüzdeki günlerde sözde açılımın sancıları ve yanlış dış politikalar ve de çimento ekonomisi üzerinden yürüyen ekonomik çıkmazlar ve bölünme anlamına gelen başkanlık diretmesi AKP’de kayda değer ciddi oy kaybına neden olacaktır.

Askerlikte alan hâkimiyeti çok önemlidir mutlaka sağlanmalıdır. Politikada bu tabir önem arz eder. Alan hâkimiyeti sağlanmak ve Halk ile bütünleşmek için alana inilmeli ve kucaklaşma ile parti programı her ortamda açıklanmalıdır. Tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışmak. ’Yalancının mumu yatsıya kadar yanmayacaktır. Herkesin malumu olduğu hırsızlıklar, yalanlar, sınav usulsüzlükleri vb. birçok şeyin hesabı yakında sorulacaktır, direncimizi kaybetmeyelim, bütünleşelim. Vatan cephesi oluşturulmasının konuşulduğu ortamda artık kişi siyaseti bırakılmalı ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılmalıdır. Sen ben yok biz varız.

Başlarken belirttiğim pimi çekilmiş el bombası maşası avuçta tutuldukça patlamaz, ancak bir süre sonra el yorulur ve elde patlar, bu yüzden bomba kimsenin zarar görmeyeceği uzaklığa atılmalıdır, yani il ve ilçe örgütleri, aday adayları, üyeler, partinin akil adamları kucaklaşmalı, ortak akılla ve birbirine saygılı bir biçimde ortak hedefe CHP’yi birinci yapma hedefine kilitlenmelidir. Artık parti disiplini sağlanarak ve ortak dil kullanılmalıdır.

Zirveleşen duygularla hemşehrilerimi selamlıyor, saygılarımı sunuyorum…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum