Trabzon daha sonra!

AKP’nin Trabzon büyükşehir belediye başkan adayının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arjantin gezisi sonrası açıklanacağı söyleniyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için iki ismin öne çıktığı iddia edildi. Bu isimlerden biri Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, diğeri Mazhar Yıldırımhan. AKP’nin derinlerinden haber alan isim olarak bilinen Mustafa Çolak, ‘Ankara iki isim arasında tercih yapamıyormuş. Ahmet bey Büyükşehir adayı olursa Ortahisar’ı kaybedebiliriz, deniliyormuş’ dedi.

AKP’nin Ortahisar ilçesindeki oyu yüzde 50 ila 60 arasında. AKP’nin Ortahisar’ı kaybetmesi için muhalefetin tüm oyları tek bir adaya gidecek ve AKP adayı da en az 10 puan kaybedecek. Bugünkü görüntü ile bu mümkün değil. Yarın, seçmen tercihi değişir mi? Değişip değişmeyeceğini 31 Mart akşamı göreceğiz.

AKP’nin Büyükşehir başkan adayları arasında gerçekten iki isim mi öne çıktı, diğer adaylar devre dışı mı kaldı? Bu konuda net bilgi sahibi değiliz. Bize göre Mazhar Yıldırımhan da aday gösterilebilir Ahmet Metin Genç veya bir başka isim de. Mesela Davut Çakır, Türkay Gümüş, Mehmet Atalay, Ergin Aydın aday gösterilebilir. Kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan vermesine verecek ancak Cumhurbaşkanı kararı verirken güvendiği isimlerin, birilerinin görüşünü de alacak.

 

Beşikdüzü’nden gelen açıklama!

Beşikdüzü Belediye Meclis üyesi Cengiz Demir, Dr. Osman Yıldızlar’ın Beşikdüzü Belediyesi iştiraki olan BEŞTEL şirketiyle ilgili iddialarına cevap verdi. Demir, ‘Kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür’ dedi. Gelen açıklama şöyle;

‘Osman Yıldızlar, BEŞTEL A.Ş.’nin yöneticilerinin belediye meclisi üyesi olduğunu ifade ederken, “Para alıyor musunuz?” diye bir soru yöneltmiştir. BEŞTEL A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını ben yürütmekteyim. Aynı zamanda Beşikdüzü Belediyesinin seçilmiş Meclis Üyesiyim. Yasal olarak belediye iştiraki teşekkülleri Yönetim Kurulu Başkanlarının maaş alma hakkı bulunmasına rağmen bugüne kadar BEŞTEL A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi dolayısıyla tek kuruş maaş ve huzur hakkı almadım. BEŞTEL A.Ş.’nin Genel Müdürü ise Beşikdüzü Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Orhan Al’dır. Sayın Al da BEŞTEL A.Ş. Genel Müdürlüğü görevi dolayısıyla yasal hakkı olmasına rağmen tek kuruş maaş ve huzur hakkı almamıştır.

Osman Yıldızlar iddialarında daha da ileriye giderek şirket sözleşmesinde, “Belediye başkanı seçilemez veya seçime girmezse şirket ne olacak belli değil!” şeklinde bir madde olduğunu iddia etmiştir. Kamu kurumlarının yönetimlerinde devamlılık esastır. Böyle bir maddenin herhangi bir belediye iştiraki teşekkülünün sözleşmesine koyulabilmesi zaten mümkün değildir.

Osman Yıldızlar iftiranın ne anlama geldiğini, bedelinin ne olduğunu bilir. Bu tür iftiralarla bir yere varacağına inanıyorsa, iftira ile kimsenin başarılı olabilmesi mümkün değildir! İnsanların kafalarında soru işareti bırakacak tarzda açıklamalar yapmamasını kendisine tavsiye ediyoruz.’

 

Bahçecik’teki Muhtarlık!

Hamza Mısır, önceki gün eski mahallesi Bahçecik’te idi. Mahalledeki eski arkadaşları ile sohbet etti. Karadeniz’in en büyük camilerinden biri olan Bahçecik Camisi önüne geldiğinde, yolun kenarında yapılmakta olan gecekonduyu gördü. Hamza, önce bekçi kulübesi yapıldığını zannetti. Sonra muhtarlık olduğunu öğrendi. Bahçecik Camisin altında geniş bir alanın olduğunu belirten Mısır, ‘Orada çay ocağı, idari bölümler vb. var. Muhtarlık için orada iki oda tahsis edilemez miydi?’ diye sordu.

Muhtarlık için iki oda da hazırlanırdı, cami çevresinde istimlak edilen ve tarlaya dönen alanın da peyzajı yapılır, düzenlenirdi. Ama kim yapacak?

 

Sosyal medyadan…

Bir insan vücudunun 24 saat içinde yalnızca 5 gram şekere ihtiyaç duyduğunu söyleyen Canan Karatay, bunun fazlasının kanser hücrelerini beslediğine vurgu yaptı. Canan Karatay, "Peki ne yiyeceğiz diye soranlara müjde" diyerek, su, doğal köy tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı, köy tavuğu, köy yumurtası, peynir, kelle paça, ayak paça, kemik suyu, kırmızı et tüketilmesini önerdi. Kelle, ayak paçanın bütün vücudu dinçleştirdiğini, bu bulunamıyorsa kemik suyu içilmesinin önemli olduğunu anlatan Karatay, "Kemiği kaynat, her sabah limonla suyunu iç. Bak bakalım hastalık kalıyor mu?" dedi. (Halit Bıyıklı)

***

Siyasette manevralar her daim olmuştur ama bugünlerde olduğu kadar da olmamıştır. Daha düne kadar bu ülke ve insanı ne çektiyse koalisyon hükümetlerinden çekmiştir diyenler Başkanlık sistemini getirip bunun olmayacağını beyan ederken bugün bakıyoruz dün koalisyon olan birlikteliğin adı değiştirilerek ittifak oluyor. Yine birileri bir ay önce yerel seçimde ittifak yapmayacağız derken bugün bir araya gelip ittifak yapıyorlar. Ne demişler zor oyunu bozar diye, Onun için Büyük lokma ye Büyük söz söyleme. (Ömer Dayı)

***

Üç can daha gitti Zonguldak'ta. Ne çok ölümler var, ne çok acılar. Şehitlerimize ağlıyoruz. Bombalarla ölenlerle kahroluyoruz. Madenlerde ölenlere, ölen kişi sayısı az olursa sıra bile gelmiyor.

Mesele şu; gelişmiş ülkelerde olmayan maden kazaları neden bizde var? Çünkü bizde yeterli denetleme ve caydırıcı cezalar yok. Ölenlere de iş kazası değil iş cinayeti diyoruz.

2005 yılında Çin'de olan maden kazasında tüm sorumlular ertelemesiz hapis cezası almış. Buna bürokratlar da dahil. O yıla kadar onlardaki ölüm oranı ile bizdeki aynı imiş. O cezalardan sonra önlemler arttırılmış, cezalar verilmiş ve dramatik bir şekilde ölümler azalmış.

Şimdi tekrar soruyorum. Bu ölen kardeşlerimizin sorumlusu kim? Soma'da sorumlulara yeterli cezayı vermeyenler değil mi?

Eğer bu kazanın sorumluları da hapis cezası almaz ise ölümler devam edecektir. Ama bu fıtrat değildir, cinayettir. (Dr. Ahmet Rıza Güner)

***

Fatih Erbakan, AKP iktidarının eniştesi üzerinden yönlendirdiği ve tek görevi Saadet Partisini sabote etmek olan bir zavallıdır. Saadet Partisinin genel merkez binasına el koymayı düşünecek kadar ahlaktan yoksundur.

Milli Görüş hareketinin Cem Sultan vakıasıdır. Vakıfçı görünümlü bir iktidar tetikçisidir. Şimdilerde vakıfçılıktan parti kurup siyasete girme hesabı yapmaktadır. Fatih Erbakan'ın garezinin nedeni Saadet Partisinin bir kreş zekâsının Türk siyasetine VIP'ten girmesine müsaade etmemiş olmasıdır. Biraz adam olsaydı babasının cenazesine katılan ve onu sağlığında Türk siyasetinden sürgün eden hainlere surat asardı. Bu kadarına cesareti olmadığı için sarayın Saadet Partisine karşı kullandığı bir klik durumunda. (Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar