21.11.2021, 09:47

Trabzon'dan çıktım yola:Brezilya

TRABZON’DAN ÇIKTIM YOLA

Murat KAZANCI

BREZİLYA

15 YIL SÜREN BAŞKAN VARGAS DÖNEMİ

Getulio Vargas 1930 yılındaki askeri darbeden sonra iktidara geldi. Brezilya'yı değişen demokrasi dönemleriyle bir diktatör olarak yönetti. Bir nevi geçiş dönemiydi.

Başkan Getulio Vargas, 1930-1934 ve 1937-1945 olmak üzere iki dönem diktatör olarak hüküm sürdü. 1951-1954 seneleri arasında Brezilya cumhurbaşkanı seçildi. Getulio Vargas, ülkenin kalkınmasını daha da ilerletmek için Brezilya siyaseti hakkında yeni düşüncelere sahipti. Başkan Getulio Vargas 1954'te intihar edene kadar 15 yıl boyunca Brezilya siyasetini nispeten istikrarla kontrol etti.

Başkan Getulio Vargas yönetimindeki iki diktatörlük döneminden sonra, 1945-1964 yılları arasında Brezilya'da demokrasi genel anlamda hakim oldu. Bu dönemde gerçekleşen önemli olaylardan biri de Brezilya'nın başkentinin Rio de Janeiro’dan Brasilia şehrine taşınmasıydı.

Sonrasında ekonomik ve sosyal krizler 1964'te askeri darbeye neden oldu. Darbeden sonra, Brezilya'da 21 yıl boyunca ordunun ülkenin tüm siyasetini kontrol ettiği bir askeri diktatörlük dönemi kuruldu. Brezilya ekonomisi, 1968'den 1980'e kadar askeri hükümetin yönetimi sırasında olağanüstü bir büyüme yaşadı (bu dönem " Brezilya Mucizesi " tabiriyle ifade edilir). Ülkenin çehresi hızla değişti. Bu büyüme dönemi, petrol fiyatı krizinin etkisiyle ancak 1979'da sona erdi.

1985 senesinde Brezilya demokratik sürece geri dönmeye başladı. Tancredo Neves başkan seçildi, ancak yemin etmeden önce vefat etti, yerine başkan yardımcısı Jose Sarney atandı. Aralık 1989'da Fernando Collor de Mello cumhurbaşkanı seçildi ve görev süresinin ilk yıllarını Brezilya'nın o zamana kadar ayda %25'e ulaşan hiper enflasyonun üstesinden gelmek için harcadı. Kendisinden sonra gelen başkanlar da, serbest ticaret ve devlete ait işletmelerin özelleştirilmesi gibi açık ekonomi politikalarını sürdürmeye devam ettiler.

Brezilya, madencilik, tarım ve üretimde dünya devlerinden biri ve güçlü ve hızla büyüyen bir hizmet sektörüne de sahip. Demir cevheri, kalay, boksit manganez, altın, kuvars ve elmas ve diğer değerli taşlar da dahil olmak üzere birçok mineralin önde gelen üreticisi ve çok miktarda çelik, otomobil, elektronik ve tüketim malları da ihraç ediyor.

EKONOMİSİ-İKLİMİ VE YAĞMUR ORMANLARI

21. yüzyılın başında Brezilya ekonomisi politik belirsizlikler nedeniyle ciddi sorunlar yaşadı. Enflasyon, finansal istikrarsızlık ve işsizlik bir türlü değişmedi ve ülke çapında düzenli aralıklarla siyasi ve finansal skandallar patlak verdi. Ancak 2004 yılının ortalarına doğru enflasyon oranı düştü ve Brezilya ilk defa dolar yerine kendi para birimi cinsinden tahvil ihraç etti. Brezilya hala dünyanın en çarpık servet dağılımlarından birine sahip: Halkın yüzde 10'u ülke gelirinin yaklaşık yarısına sahipken, nüfusun yüzde 40'ını oluşturan en yoksul kesim bu gelirin onda birini oluşturuyor. Buna ek olarak, arazi mülkiyeti de sömürge dönemlerinde olduğu gibi büyük ölçüde düzensiz olmaya devam ediyor ve reform isteyen sosyal hareketler dönemsel olarak görülüyor.

Brezilya nemli tropikal ve astropikal bir iklime sahip. Ülkenin çoğu yeri yağışlı ancak tamamı değil. Kuzeydoğu tarafında, Natal şehrinden Sao Luis ile Bahia şehirleri arasındaki kıyıya kadar kurak bir iklim hakim.

Yaz sıcaklıkları Brezilya genelinde büyük ölçüde eşit. Ocak ayında ovaların çoğu ortalama 26°C'. En yüksek sıcaklıklar kuzeydoğu bölgesinde. Burası ortalama 29°C ve gündüz sıcaklıklar 38°C'yi geçiyor. Bununla birlikte düşük nem sıcaklığın Rio de Janeiro'dan daha az hissedilmesini sağlıyor. Mayıs-Ekim arası görülen kış ayında Sao Paulo'nun kuzey ucuna dek ısılar sıfırın altına iner ve kısa süren bir kar yağışı başlar. Amazon ovalarının görüntüsü kış ve yaz ayları arasında farksız durumda.

Brezilya’daki Amazon yağmur ormanları Dünya'da en çok bitki ve hayvan çeşitliliği barındıran yer. Amazon ormanının bir dönümünde 250'den fazla ağaç türü bulunabiliyor (Dünya'nın çoğu yerinde bir düzineyi geçmez). En yüksekleri 45 – 60 metreye ulaşan ağaçlardan dolayı Güneş ışığının yalnızca yüzde 10 kadarı Amazon ormanı zeminine düşüyor. Yüzlerce kuş türünün yaşadığı Amazon Nehri'nde anakonda, boa yılanı ve kapibara gibi ilginç türler var. Amazon ayrıca, büyüdüklerinde 70 kg'a ulaşan dünyanın en büyük tatlı su kaplumbağası sarı boyunlu Podocnemis'e de ev sahipliği yapıyor.

(DEVAMI YARIN)

Yorumlar (1)
Semra Deniz 2 hafta önce
Ne kadar güzel bilgiler çok tebrikler
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:22
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
12
açık