TRABZON-ERZİNCAN DEMİRYOLU ELZEM!

TRABZON-ERZİNCAN DEMİRYOLU ELZEM!

Güzergah değişikliği ile tartışmalara neden olan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu’nun Türkiye’ye stratejik üstünlük sağlayacağı ve yapımına olan inancın tam olduğu bildirildi.

STRATEJİK ÜSTÜNLÜKTÜR

Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri Suat Hacısalihoğlu, Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı, demiryolu gibi ulaşım projelerinin maliyetlerinin değil, ülkelere kazandıracağı stratejik üstünlüklerin önemli olduğunu belirterek, "Erzincan-Gümüşhane- Trabzon hattı Baltık ülkelerinden Orta Doğu'ya kadar uzanan Kuzey-Güney koridoruna bağlanmamız için önemli ve stratejik bir güzergâhtır" dediler.

KUZEY-GÜNEY KORİDORU

Hat üzerindeki şehirlerin ve bölgenin yapım ihalesi tarihi beklediğini belirten platform sözcüleri, “Önemli olan yatırımın uluslararası çapta kazandıracağı değerdir. Doğu ve Batı arasında yükselen ticarette ulaşımda orta koridoru destekleyen Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi ve Marmaray Projeleri ile Pekin'den Londra'ya kesintisiz ulaşımı 15 güne düşürdü. Şimdi bu koridor Karadeniz'e bağlanmalıdır” diye konuştu

BÜYÜK TİCARET ALTYAPISI

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin bu açıdan önem kazandığına vurgu yapan sözcüler, “Kuzey - Güney Koridoru Baltık ülkelerinden başlayarak suyoluyla Karadeniz'e açılmaktadır. Koridor Trabzon Limanı üzerinden İran'a ve Orta Doğu ülkelerine bağlantı vermektedir. Koridorun iki ucu olan Orta Doğu ve Baltık ülkeleri arasında Türkiye köprü görevi sağlayarak büyük bir ticaretin altyapısını oluşturmaktadır" dedi.

YAPILACAĞINA İNANÇ TAM

Sözcüler, “Demiryolunun Trabzon Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi ile Rize Lojistik Bölgesine bağlanması bölgemizin en büyük hayaldir. Bu hayal başta ülkemizin olmak üzere bu coğrafyadaki ticaretin gelişmesi ve çeşitlenmesi içindir. Projesi yapım ihalesinin de Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu müjdenin ardından başlayacağına ve bu büyük yatırımda da imzasının olacağına inancımız tamdır" ifadelerini kullandılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.