Trabzon futbolcusu, teknik adamı gerçekten yetersiz mi kalıyor artık?

Trabzon denilince ilk akla gelendir futbol... Geçmişin mirası bu, ya şimdi?

Liglerde en az profesyonel takımın olduğu, futbolcu ve teknik adam talebinin en az gerçekleştiği bir dönemde artık Trabzon.

Şu anda sadece teknik adam olarak vizyona Şenol Güneş’i, futbolcu olarak da Yusuf Yazıcı’yı çıkardı, o kadar. Ama bu şehir misyonunu büyütmek için her ligde çok sayıda teknik adamla, futbolcuyla ve sportif direktörle temsil edilmeli. Bunların liglerdeki sayısı artmadıkça, Akyazı-Yavuz Selim etrafında dönüp duracak her şey çünkü.

Ne yazık ki artık parmakla gösterecek kadar az kaldı bu isimler: Mustafa Yumlu, Zeki Yavru, Mustafa Eskihellaç. Diğer yandan Fatih Tekke, İlker Erdem, Mustafa Akçay, Hamdi Zıvalıoğlu… Birkaç spor adamını daha belki ekleyebiliriz bu listeye, o kadar.

**

2000’li yıllar...

Profesyonel liglerde çok sayıda takımı vardı bu şehrin öncelikle..

Sonra, Türkiye’nin birçok kulübünde Trabzonlu teknik adam çalışır, Trabzonlu sporcuları da buraya taşırdı. Mesela Ekrem Al, amatördeki futbolcuyu bile tanırdı, başka bir şehrin takımının başındaki Sadi Tekelioğlu, Trabzon altyapısındakileri isim isim sayardı. Mehmet Birinci, Giray Bulak, Metin Diyadin, İlyas Akçay…  Ve Temel Barutçu, Selahattin Diyadin, Hayri Tekelioğlu..

Bir yandan Trabzonlu genç teknik adamların ufkunu, diğer yandan Trabzonlu futbolcuların önünü açardılar. Süper Lig, 1-2-3. Liglerdeki neredeyse her takımda bir Trabzonlu futbolcu vardı bundan 10-15 yıl öncesine kadar.

**

Ayakta durmak için üretmeli ve onu pazarlayabilmeli Trabzon…

Ama şimdi bırakın ülke genelini, ‘bölgenin abisi – lideri’yken Trabzon, artık yakın şehirlere bile teknik adam, futbolcu gönderemez hale geldi.

Gümüşhane’yi, Rize’yi, Giresun’u Hopa’yı geçin; alt liglerde 3 profesyonel takımı var Trabzon’un, kaçının teknik adamı Trabzonlu? Ve kaç Trabzonlu futbolcu var bu takımlarda?

Ya Trabzonspor… bir tane Trabzonlu yardımcı antrenör bile yok!

Gerçekten o kadar yetersiz mi artık Trabzon futbolcusu, teknik adamı?

**

Eğri oturalım, doğru konuşalım:

Dışarıdan gelen en vasatı bile el üstünde tutarken, Mustafa Yumlu’yu kötü futbolcu, A. Parmak ve H. Türkmen’i yetersiz, Hüseyin Çimşir, Ahmet Özen, Muzaffer Bilazer’i olmaz, hatta Şenol Güneş’i hain yaptı bu şehir! Zamanında Yusuf Yazıcı’nın oyundan alınırken yuhalanması sonrası verdiği tepkiye açın bakın internetten!

Ama Egemen Korkmaz’ın kavgasına bile alkış tuttu, hatta övündü, Ersun Yanal’ın, Rıza Çalımbay’ın, Halilhodzic’in kazandığı her maça onlarca anlam yükledi bu şehir de, Çimşir’i her maçtan sonra ‘kazanıyor ama iyi oynatmıyor’ diye giyotine çok rahat göndermedi mi? Hatta O’nu yok etme adına Newton’u allayıp pullama yarışına girmedi mi o dönem basınımız dahil!

**

Futbolcu ve antrenör yetersizliği mi?Yönetimlerin olayı ölçememesi, okuyamaması mı?

İyice kaybolan lobi gücü mü yoksa?

Ya da, şehrin yükselen bir değerini, yine şehrin aşağıya çekmesi mi?

Yanıt arayan yok, alışıldı çünkü çöküşe, isyan eden yok.

Bu şehir birbirini içten kemirdikçe, birkaç istisna hariç üretmeyi geçtik, satın almaktan başka çaresi kalmıyor.

Evrensel futbola zaten teslim Trabzonspor bir yana..

Herkesin gözünün üzerinde olduğu futbolcu tarlası tarihi-Yavuz Selim’den gelinen noktabu işte… Trabzon, her geçen gün, her yönüyle azalıyor!

**

Not:

En azından; bölgenin büyüğü olarak Trabzonspor yöneticilerinin çevre illerdeki yöneticilerle ne kadar kuvvetli bağ kurduğunu, maçlarına gidip gitmediğini… Trabzon’dan yetişen futbolcu ve teknik adamları o kulüplere önermede ne kadar gücü olduklarını da merak ediyorum doğrusu! Ve, bu şehre, böyle vicdani bir sorumluluğu olduğunu düşünen bir yönetici var mıdır gerçekten?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum