Trabzon  futbolunda gözden kaçanlar !

Trabzon futbolu konuşulurken gözden kaçan bir olgu var. 1972 yılından alt yapı sorumlusu Özkan Sümer liderliğinde o zamanki amatör takım antrenörü Ömer Uzun ve bu ekibe Sadi Tekelioğlu çalıştırıcı eklenmesi ile birlikte bu üç teknik adamlar yetiştirdikleri futbolcular Trabzonspor’da oynadılar.

Buradan isimleri sayarsak sayfalara sığmaz. Çıkan futbolcuların çoğu Trabzonspor’un formasını giyip şampiyonluklarda, kupalarda ve milli takımda oynayan isimlerdi. Bu isimlerle Bordo mavili takımda 6 şampiyonluklar yaşadılar. Kimin sayesinde yaşandı şampiyonluklar. Alt yapının başında tam yetkili olan Özkan Sumer,Ömer Uzun ve Sadi Tekelioğlu ile.

Bugün ise 2014 ila 2016 yılları arasında Sadi Tekelioğlu'nun A takıma çıkardığı oyuncuların kaymağı yeniliyor. Bu oyuncuları kimler buldu? Trabzon’daki okulları baştan aşağıya tarayan Salim Doğan ve Mustafa Keleş gibi hocalar yılmadan usanmadan Yusuf Yazıcı gibi oyuncuları buldular. Bugün dünya çapında bir kaleci olan Uğurcan’ı Ersun Yanal A takımda düşünmeyip 1461 kiralık olarak verildiğinde Uğurcan futbolu bırakacağını soyluyordu. Bu konuyu fazla karıştırmayacağım ama onu futbola döndüren Türkiye kupası grup maçlarında A takımda oynamasını sağlayan Sadi Tekelioğlu’nun yardımcısı kaleci antrenörü Ahmet Başkır bugün Uğurcan’ı dünya çapında kaleci yaptı.  Ancak son dört 4 yıldır Trabzonspor alt yapısından oyuncu çıkmıyor.

Futbol değilde futbol kültürü aslında tartışılmalıdır. Daimi olan kültürdür, popüler olan ise o anki futbolun durumudur. Trabzon’da bu futbol kültürü bu yüzyılın başına rastlar ki bu da ülke futbolu ile aynı dönemi ifade eder.  İdmangücü(1924),İdmanocağı(1921),Gençlerbirliği ve Sebatspor gibi takımlar uzun  yıllar şampiyonluklar kazanırken daha sonra Trabzonspor ile devam edildi.. Önemli olan  bu  kültürü korumaktır mesele aslında, futbol bu kadar önemli ise bu şehirde..

Sadi hoca neresinde bu kültürün peki

Hocaya nicelik olarak baktığımda son 50 yıl, nitelik olarak ise alt yapı üst yapı her yerde var. Ve başarılı....(neye göre başarılı: yetiştirdiği sporcu futbolcu sayısına göre)

Eeeee biz Trabzon futbol kültürünü tanımlarken böyle bir hocayı nasıl gözardı edebiliriz. Zira kendisi bu kültürün bir parçası... Peki, biz futbol kültürüne mi sahip çıkacak saha sonuçlarına mı? Önce tabi ki kültürümüze.Başarılı olmak ve bu kültürü geliştirmek istiyorsak!

 

ÖZKAN SÜMER VE ÖMER UZUN HOCAM DÖNEMİ

Ömer Eyüboğlu,Hüsnü Özkara, Gungör Şahinkaya, Oryal Sağlam, Ufuk Şiranlı, Raci Özkara, Yaşar Alemdaroğlu,  Faruk Sağlam, SelahattınBabul, Kemal Babül, Galip Değerli, Cengiz Akçay, Cemil Canalığlı, Kutay Sümer, Alptekin Nazifoğlu

 

ÖMER UZUN VE SADİ  TEKELİOĞLU DÖNEMİ

Tuncay Soyak,Bahattın Güneş, ArıfAbanozlu,LevenrErköse, Mehmet Köroğlu,Gökhan Ersoy, Hami Mandıralı, Hamdi Aslan, Hamdı Sıvalıooğlu, Soner Boz, Hayrettin Aksoy, Lemi Çelik, Ali Yılmaz( Tabutçu), Osman Şatır, Metin Yüce, İsmail Şahin, Semavi Uzun, Cemal Gürsel Menteşe, İhsan Dereli, Alper Boğuşlu, Şenol Ustaömeroğlu, Selami Güveni İbrahım Yazıcı, Taner, Metin Bak, Turgut Kural, Vedat Turan, Tolga Zengin.

SADİ TEKELİOĞLU, SALİM DOĞAN VE MUSTAFA KELEŞ , BİLAL ÇETİNKAYA DÖNEMİ

Yusyf Yazıcı, A.Kadir Ömür ve Uğurcan  Çakır. Bu dönemde Trabzon merkez, ilçe ve köy  okulları  tarandı.

Burada Trabzonspor’un alt yapısından A Takıma yükselen kalecilerimizden Tolga Zengin’in yetişmesinde kaleci antrenörlerimizden Bilal Çetinkaya’nın, Uğurcan Çakır’ın yetişmesinde ise  kaleci antrenörlerimizden Ahmet Başkır’ın büyük emeklerini unutmamalıyız.

NOT: Yukarıda yazdığım isimlerin dışındakiler varsa çok özür diliyorum. Mutlaka bana ulaşırlarsa çok memnun olurum ve de sevinirim. Gelecek yazımda da bu arkadaşlarımızın isimlerini kaleme alırım.

Şimdi? Bu  arada futbolcu alttan gelip Trabzonspor A Takımın futbol oynarken son yıllarda toprağımıza ne  oldu ? Kurudu mu veya nadasa mı çekildi  ?  Acaba tohuma yabancı gübre mi atıldı ! Sorun ve sıkıntı burada. Bunu çözüme kavuşturmalıyız..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.