Trabzon; gerçekten ‘bir Nostalji’!

Dün bu köşede, KTÜ eski öğretim üyelerinden Prof.Dr. Şengül Öymen Gür’ün, 15 Ocak 2005 yılında gazetemizde yayımlanan ‘Trabzon bir nostalji’ başlıklı yazısına tekrar yayımladık. Şengül Hoca, yazısında Trabzon gerçeğini gözler önüne sermişti. Aradan 13 yıl geçti maalesef değişen bir şey yok.
Şengül Hoca’nın yazıyı kaleme aldığı günden birkaç yıl önce Trabzon Limanının özelleştirilmesi/ kiralanması gerçekleştirilmişti.

Limanı 2003 yılında Albayraklar almıştı. Geçen hafta sonu limanın işleticisi firma, liman için kurduğu şirketin bir bölüm hissesini bir banka aracılığıyla halka arz edilme sürecini başlattı.
Firma ve aracı banka, limanın karlı bir yatırım olduğunu yılda 10 milyon dolar kar ettiğini vs. açıkladılar... Bankada bu işe bakanlarda satış için yatırımcıları, parası olanları aramaya başladılar.
Trabzon Limanının değerinin 15 yılda 15 kat artması ve yılda 10 milyon dolar kar etmesi, bana Trabzon Limanının özelleştirilme sürecinde yaşananları hatırlattı.
***
2000’li yılların başı... Trabzon Limanının özelleştirileceği açıklandı. Trabzon’un önde gelen işadamları limana talip oldular. Şirket hisselerinin paylaşımı gündeme geldi. Bir tarafta Kerim Kalafatoğlu, Makzume firması vs yüzde 54 hisse, diğer tarafta yüzde 10’u Ali Osman Ulusoy ve Ulusoy’un İstanbul’dan önerdiği işadamlarının hissesi... İtirazlar tartışmalar. Daha sonra hisse paylaşımında prensipte anlaşma sağlandı. Hisse oranlarının yüzde biri ikisi karşılığı para bankaya yatırıldı. Rahmetli Ulusoy, İstanbul’dan önerdiği işadamlarının da paralarını yatırdı… Ve sonunda o paraları da geri alamadığı söylendi… O yıllarda TOBB başkanı Fuat Miras... Onun da işin içinde olduğu iddia edildi. Tartışmalar, hisselere sahip olma derken birliktelik bozuldu. Limanın Trabzonspor’a verilmesi gündeme geldi. Trabzonspor limana talip oldu… Trabzonspor’un başkanı Özkan Sümer... Sümer; Kerim Kalafatoğlu’na liman için bir fizibilite raporu hazırlamasını söyler. Belçika’ya Anvers limanına gidilir. Görüşülür. Kerim, Trabzon limanının yılda 10 milyon dolar kazanacağını raporda yazar. Mali müşavir Kenen Atalay’a, bir de limanı işletecek şirketin ana sözleşmesini hazırlatır. Sözleşmede, Trabzonspor’u yönetenlerin, limanı har vurup harman savurmamaları için gerekli her şey yazılır. Bu esnada Kerim’in limana sahip olacağı vs. dillendirilmeye başlanır…
Trabzonspor, limanı aldı-alacak derken, devreye Dinçkök grubu girer…
Dinçkök grubu batıda bir limanı almıştı. Dinçköklerin genel müdürü veya koordinatörü Trabzonspor eski yöneticisi Önder Karaduman. Trabzon’da da Faruk Özak, Şadan Eren’in de bu ekipte olduğu iddia edilir… Hatta özelleştirmelerden sorumlu ANAP’lı Bakan Yılmaz Karakoyunlu’nun limanı Trabzonspor’a değil bu ekibe verme taraftarı olduğu söylenir. Trabzonspor’a bu konuda yerelden ve özellikle de başta TTSO ve STÖ’lerden destek gelmez. Tartışma-çekişme derken Trabzonlu işadamlarından sonra Trabzonspor’un da limanı alma işi suya düşer.
AKP iktidara gelir… Ve liman bu sefer açık arttırma ile ihale edilir… İhaleye bir iki ortak girişim ve firma da girer!
İhaleyi 22 milyon 300 bin dolara Albayraklar alır. İhale şartnamesinde peşin ödemede yüzde 10 indirim yapılacağı yazılı idi. Albayraklar, iddiaya göre bir devlet bankasından düşük faizle, uzun vadeli 20 milyon dolar kredi alır ve bu parayı özelleştirme idaresine yatırır. Burada, Albayraklar oyunu kuralına göre oynadı ve akıllı bir iş yaptılar. Kendi sermayelerinden beş kuruş harcamadan limanın işletmesini aldılar. Ve o limanın bugünkü değeri 325 milyon dolar ve yıllık kazancı da 10 milyon dolar!
***

Şengül Hocanın 2005 yılında yazdığı ‘Trabzon bir nostalji’ başlıklı yazısındaki Trabzon değerlendirmesi; maalesef bugün de geçerliliğini sürdürüyor.
Trabzon’un gelişmesi ve büyümesi için; önyargılardan uzak ortak akılla hareket edilmesi ve  ‘ben kazanayım, o bitsin’ veya ‘benim adamım, benim partilim’ anlayışından vazgeçilmesi gerekir. Bu mümkün mü? Maalesef mümkün görünmüyor!
Trabzon’da oyuncular değişse bile anlayış değişmiyor. Trabzon da her geçen gün geriye gidiyor!
Hasan KURT

***

Gümrükçüoğlu'nun büyük vefası...

gümrükçüoğlu-007.jpg

TGC eski başkanı Turgut Özdemir'in ani vefatı sadece basın ve futbol camiasını değil bütün Trabzon'u yasa boğdu. Özdemir için gerek Cemiyet önünde yapılan törene gerekse de cenaze merasiminde tüm kesimlerden çok sayıda insan akın etti. Ancak bunlardan birisinin hakkını özel olarak teslim etmek gerek. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, cenazenin başından sonuna kadar yapılan tüm işlemlerde bizzat yer aldı. Özdemir'in yakınlarıyla sohbet etti, başsağlığı dileklerini iletti. Gasilhaneden alınan tabutun cenaze aracına koyulmasına yardımcı olan Başkan Gümrükçüoglu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut ile İhsan Öksüz'ü makam aracına alarak cenaze aracına eskortluk yaptı. Cenaze aracıyla birlikte Cemiyet'in önüne gelen Gümrükçüoglu burada bir konuşma gerçekleştirdi.  Turgut Özdemir'in insan sevgisini yüreğinde taşıyan bir değer olduğuna vurgu yapan Başkan, daha sonra İskender Paşa Camii'ne yönelen kortejin içinde yer aldı. Esroğlu'na giden Gümrükçüoğlu defin işlemine de katıldı. Başkan, akşam ile yatsı namazı arasındaki mevlide katıldıktan sonra makamında gazetecilerle sohbet etti.
Gümrükçüoğlu'na bu vefalı duruşu nedeniyle camiamız adına teşekkür ediyoruz.

Trabzon’un Çakıroğlu gibilere ihtiyacı var!

trabzon-un.jpg

Yönetenlerin, iktidardakiler daha verimli çalışmaları için yaptıklarını takip eden, eleştiren, yol gösteren muhalefet olması gerekir.
Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanları, meclislerinde belge ve bilgiye dayanarak eleştiri yapan, yol gösteren muhalif üyeler olması nedeniyle çok şanslılar. Ancak ne yazık ki şanslarını kullanamıyorlar. Çünkü icraata yönelik eleştirileri çoğu kez duymazdan geliyorlar ve vatandaştan tepki alıyorlar.
Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Meclislerinin en çalışkan ve aktif üyelerinin başında İYİ Parti’den Davut Çakıroğlu, CHP’den Turgay Şahin ve Cahit Erdem gelir... Bu isimler yıllarca devlette çalışmış, üstelik mühendisler…
Davut Çakıroğlu, birkaç gün önce TİSKİ’nin 2017 yılında kullanılan suya 2018 zamlı fatura uygulaması nedeniyle bir milyon lira civarında haksız kazanç elde ettiği açıkladı. Belgeleri de ortaya koydu.  Çakıroğlu’nun bu açıklamasına Büyükşehir Belediyesi’nden TİSKİ adına bir açıklama yayınlandı. Çakıroğlu’nun duvara tosladığı belirtildi. Ardından TİSKİ yetkilileri kendilerinin açıklama yapmadıklarını belirttiler ve Çakıroğlu’nun gündeme taşıdığı olayın doğru olduğunu, fazladan alınan paraların iade edileceğini belirttiler.
Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerinin basın ve halkla ilişkiler bölümünde bir düzine insan çalışıyor. Hepsi de siyaseten istihdam edildi. Kamu kurum ve kuruluşlarının basın bürolarında çalışanların, amirleri adına bülten hazırlarken, eleştiri ve suçlamalara cevap verirken konulara hakim olmaları ve birimlerden görüş almaları gerekir. Almadıkları zaman, bu şekilde boşluğa düşerler. Amirlerini de zor durumda bırakırlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar