20.09.2021, 07:59

Trabzon gündemini değerlendiriyoruz

KÖSE’NİN ARDINDAN…

Şükür Köse’nin Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı’na atanmasıyla boşalan Ortahisar Milli Eğitim Müdürlüğü için derin bir sessizlik yaşanıyor. Eğitim Bir-Sen’le sorunları olduğu bilinen Şükür Köse’nin yükselerek bakanlığa gitmesi dengelerin değiştiğini gösteriyor. 2019’da Köse’nin görevden alınma girişimine engel olduğu söylenen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve MHP il yönetimi acaba şimdi yeni atanacak isim üzerinde nasıl tavır sergileyecekler?  Halefinin kim olacağı konusunda Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olan Şükür Köse’nin etkisi olacak mı? AK Partili vekiller, Ak Parti ve MHP örgütleri aynı isim üzerinde uzlaşabilecek mi? Yeni atamada Eğitim Bir-Sen’in etkisi ne olacak?

Ancak Trabzon’un en büyük ilçesi olan ve yaklaşık yüz bin öğrencinin eğitim gördüğü Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atama yapılmasının yerel ve politik hesaplarla geciktirilmesinden kim ya da kimler sorumlu? Kaynaklanacak sorunların sorumluluğunu kim üstlenecek? Sürekli dillendirilen liyakat ve kariyer sözde mi kalacak?

Bekleyelim, görelim…

AK PARTİLİLER ONLARDAN RAHATSIZ!

Ak Partili eski-yeni yöneticiler ve partililerin masasına misafir olduk. Konu döndü dolandı Trabzon yerel basınına geldi. Ak Partililer bazı isimlerden oldukça rahatsız olduklarını ve kasıtlı yazılar ve haberler yapıldığını dile getirdiler. Nedenini sorduğumuzda ise “Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nu karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Bu kişiler talepleri yerine gelmeyince parti içerisinde çatışma yaratmak istiyor. Biz bu oyunları görüyoruz. Daha önce de parti içerisinde bu çatışmalar yaratılmış partiye zarar verilmişti. Aynı kalemler aynı isimler aynı gazeteler yine yazıp çiziyorlar. Biz kimin ne iş yaptığını biliyoruz. Başkan Zorluoğlu’nun çalışmaları gayet iyi gidiyor. Şunu da belirtelim Başkan Zorluoğlu her ay her ilçede muhtarların ayağına giderek sorunlarını yerinde dinliyor. Trabzon şov yapmayan hizmet yapan bir belediye başkanına sahip " ifadelerini kullandılar. Polemik olmaması ve etik kurallarımız sebebiyle konuşanlar izin verseler de bizi isimleri yazmamayı tercih ediyoruz.

GARİP BİR TELEFERİK HİKÂYESİ

Daha önce de bu konuyu yazmıştık köşemizde. Daha çok detaya inerek konuyu öğrenmeye çalıştık. Bizim öğrendiklerimize göre 2019 yerel seçimlerinden önce yapılan ihaleyi alan firma Beşikdüzü’nde teleferik yapımına başlıyor. Yerel seçimler sonrası değişen belediye yönetimi bitmemiş olan teleferik için ihaleyi kazanan firmayla bir araya geliyor. Yapılan görüşmeler sonrası firma eksiklerin giderilmesi için 6 ay süre istiyor ve Belediye izin veriyor. Bu süre zarfında eksikler giderilmeyince firma yetkilileri Beşikdüzü Belediyesi’nden bir 6 ay daha süre istiyor. Bunu kabul etmeyen belediye tutanak tutarak firmaya ceza kesiyor. Firma aldığı cezaya itiraz edip yargı yoluna başvuruyor. Teleferik şimdilik mahkeme aşamasında ama ortada bir şey var ki gereken bakımlar yapılmıyor. Ortada bir teleferik cenazesi var yani. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da devreye girerek bir çalışma yapıyor ancak masraflar ağır geldiğinden konuya pek de sıcak bakamıyor. Ancak kesin kararını da vermemiş gibi. Anlayacağınız Beşikdüzü’ndeki teleferik hikâyesi bir drama dönmüş durumda!

O TOTEMİN DE HİKÂYESİNİ ÖĞRENDİK!

Köşemizi takip edenler fotoğrafları görünce hemen hatırlayacaktır. Gurbetçi vatandaşımız bahsettiğimiz reklam tabelasını görmüş ve yıllardır o şekilde durduğunu bize söylemişti. Vakfıkebir’e gittik, o reklam tabelasının hikâyesini yerinde öğrendik. Bahsedilen reklam tabelası bir işletmeci tarafından yıllar önce oraya dikilmiş. Yağan yağmur ve güneş reklam panosunun fotoğraflarını silerek bugünkü haline getirmiş.

“Ekmeğin Anavatanına Hoş Geldiniz” tabelası ilçenin girişinde ve yol kenarında yanmış film negatifi gibi durmaya devam ediyor. Vakfıkebir Belediyesi’ne tekrar seslenelim. İlçenin marka değerine bu görüntü yakışmıyor. Her ne kadar özel teşebbüse ait olsa da müdahale edilip görüntü kirliliği ortadan kaldırılmalı. Düşünsenize Vakfıkebir’e girerken ekmek logolarının eşliğinde muhteşem bir millet bahçesini görüyorsunuz, çıkarken kocaman bir kapkara tabela. İnanın güzel ilçemize yakışmıyor!

YOMRA HEYECANLI

Uzun bir süre alan ve ilçe başkanına kavuşan Yomra’da, Ak Parti ilçe yönetimi heyecanı var. Bizim duyduğumuza göre 50’nin üzerinde ilçe yönetimine girmek isteyen isim varmış. Ak Parti Yomra İlçe başkanı Abdulkadir Özdemir çareyi öneride bulunmak isteyenlerin 5’er isim vermesinde bulmuş. Bu isimlerin başta İl Başkanı Sezgin Mumcu olmak üzere derin bir süzgeçten geçeceği kesin.  İl ve ilçenin oluşturacağı masada hangi isimler çıkacak bilmiyoruz ama Ak Parti Trabzon milletvekillerinin bu sürece hiçbir şekilde karışmamaları çok ilginç.

NOSTALJİ OLSUN

Fransız Adalbert de Beaumont (1809–1869)

1849 Ahmet Bey Sarayı

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55