13.10.2021, 10:18

Trabzon gündemini değerlendiriyoruz

TRABZON’DA KÖMÜR SIKINTISI YAŞANIR MI?

Dünya üzerinde hissedilir seviye de enerji krizi yaşanılmaya devam ediyor. Hal

böyleyken gelişmekte olan bu kriz ülkemize hatta kentimize kadar gelir mi, sorulan sorular arasında. Geçtiğimiz hafta görüştüğümüz bazı Trabzonlu ithalatçılar, enerji kaynaklarından biri olan kömür konusunda bayağı tedirgin. İngiltere’de son 1 ayda enerji şirketlerinin yaşadığı kriz ve iflasları örnek gösteren ithalatçılarımız, yükselmeye devam eden kömür fiyatlarıyla ilgili ise bir hayli rahatsız. Aldığımız bilgilere göre Avrupa’da kömürün tonu 275 dolara kadar yükselmiş durumda. Son bir yılda kömüre gelen zam oranı %400’e ulaşmış. Kömür ihtiyacımızın %35’ini Rusya’dan karşılıyoruz ve fiyat spekülasyonu hızla devam ediyor. Hatta ithalatçı firmalar bayilerinden aldıkları rezervasyonları durdurmuş. Yaşanan kriz tüketicinin üzerinde nasıl bir etkisi olacak havaların soğumasıyla göreceğiz!

İMAMOĞLU VE TRABZON

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Doğu Karadeniz ziyaretinin Trabzon ayağı siyasi kulislerde bir hayli konuşuldu, tartışıldı. Havalimanında İmamoğlu’nu Millet İttifakı’nın iki bileşeni, İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon yöneticileri karşıladı. İyi Parti temsili karşılamaya sınırlı sayıda yöneticisiyle katılırken, Cumhuriyet Halk Partisi’nde yeni, eski ve daha eski yöneticiler dikkat çekiciydi. 2023’e yaklaşırken safları sıkı tutan CHP’liler anlaşılan İmamoğlu’nun gözüne girerek Ankara yolunu tutmaya çalışıyorlar. Her ne kadar İmamoğlu önceki açıklamalarında Trabzon örgütünün kararlarına dâhil olmadığını vurgulasa da, anlaşılan o ki parti içinde buna pek inanan yok. Bu durumun CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nu bir hayli gerdiğini yakın çevresinden duyduk. Bazı isimlerin il başkanını bypass ederek İmamoğlu’na ulaşmaya çalışması; Hacısalihoğlu’nun ileriye yönelik hamlelerini nasıl etkileyecek bekleyip göreceğiz!

İL MÜDÜRÜ YOK, CEO’DA YOK! TURİZM NE OLACAK?

Son 10 yılda Trabzon’da turizm gelişimi ciddi katma değer oldu kentimiz için. Pandemi döneminde turizmin önemini iliklerimize kadar hissettik kent yaşayanları olarak. Ancak Trabzon’da turizm yönetimi açısından ciddi sıkıntılarımız ortaya çıktı bu dönemde. Bir türlü atanamayan Trabzon İl Kültür Turizm Müdür sorunu ortadayken, Trabzon Turizm Konseyi’nin kurulması akılları iyice karıştırdı. Görüştüğümüz etkin isimler Trabzon Turizm Kent Konseyi’nin atayacağı CEO’nun devreye girmesiyle, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ne yapacağını sorguluyor. İki yapının yetki kaosu yaşayacaklarını dile getiriyorlar. CEO’mu karar alacak, atanamayan Trabzon İl Kültür Müdürü mü karar alacak? Valilik ne diyecek, Büyükşehir ne diyecek? TGA ne diyecek, TURSAB ne diyecek? Sihirli değnek kimin elinde olacak ve Trabzon turizminin başına kim dokunacak?

UĞURCAN ÇAKIR

Trabzonspor kalesinden başta efsanemiz Şenol Güneş olmak üzere çok başarılı eldivenler geldi geçti. Hepsinin kendine has karakteri ve yeteneği vardı. Uğurcan da bu kalecilerimizden biri olarak Trabzonspor tarihine adını yazdırmaya devam ediyor. Uğurcan sezon başında başlayan manipülasyonlarla başarısız kılınmaya çalışsa da azmiyle milli takım kalesini kuşattı, aldı. İstanbul basınının taraflı ve haset dolu çabalarına rağmen Litvanya maçında Türkiye’nin 1 numarası olduğunu bir kere daha tescilledi ve içimizdeki İrlandalılara bir selam çaktı. Maçın son dakikasında Litvanya’nın kontrasını sezip öne çıkmasaydı, ileri uçta Burak’ı görmeyip ayağını kullanmasaydı, dünya kupası şansımız halen devam etmiyordu. Televizyonlarda bir Alman teknik direktörünün Türk Milli Takımı’nın başarısına ağladığını da göremeyecektik mesela. Aferin Uğurcan çocuk..

TRABZON EMNİYETİNİN BAŞARISI

Trabzon Emniyet Müdürü Sayın Kenan Aydoğan Trabzon’da fuhuş operasyonlarını arttırdı. Özellikle günlük birlik daire ve apartlarda denetimi iyice sıkılaştırdı. Son yapılan baskınlarda ciddi cezalar yazıldı ve yabancı uyruklu birçok kişi sınırdışı edildi. Trabzon turizminin grafiği yükseldikçe yasa dışı konaklama yerleri arttı ve bu durum kent güvenliğini tehdit ediyor. Emniyet yetkililerinden aldığımız bilgilere göre bu denetimler ilerleyen günlerde de devam edecek.

NOSTALJİ OLSUN

Kalekapı / Trabzon 1962

Yorumlar (1)
adsiz 8 ay önce
letonya haci abi