20.10.2021, 10:17

TRABZON GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ

NE ÇEKTİN BE FENER!

Demek isterdik ama rahmetli Özkan Sümer’in “Bildiğim şudur ki; Fenerbahçe haksızlığı hak olarak kabullenmiş bir kulüptür” sözü aklımıza geliyor. Hangi haksızlığın, hangi emek düşmanlığını yazalım ki anlatabilelim derdimizi. Bir kentin ümitlerine, sevincine, mücadelesine koyulan ambargoları tek tek sıralasak Ali Koç’un ömrü yetmez okumaya. 3-1’lik galibiyet sonrası maçın istatistiklerini önümüze koyup değerlendirdik ekipçe. Ezilmiş ve sahasına hapsedilmiş bir Fenerbahçe futbol takımının tek kurtarıcısı olabilirdi; oda hakem! Alışkanlıkları ters tepince hakemi tefe koyan kulüp başkanı kendi taraftarına hesap vermek yerine, galeyana getirmeyi kurtuluş yolu olarak gördü. Canlı seyrettiği maçın futbol analizini yapma cesaretini gösteremeyen Ali Koç, futbolcularını da taraftarın önüne çıkararak spor yöneticisi acizliği örneği gösterdi. Dayanakları o kadar mesnetsizdi ki, maçı siyasi arenaya kadar taşıdı. “Ayıptır artık” diyeceğiz ama kim duyacak ki?

AYAK OYUNLARIN BİTMEZ FENER

Akla hayale sığmayacak işler ararsanız bunları Fenerbahçe yöneticilerinde bulabilirsiniz. Hatırlarsanız 1996’da kafası sarılı Fenerbahçeli bir futbolcu, televizyon ekranlarında uydurma hikâyeler anlattı. Fenerbahçe’nin o dönem başkanı olan Ali Şen ortalığı ayağa kaldırdı. Kent üzerine kurulan baskıyı Trabzonlular iliklerine kadar hissetti. Yıllar sonra itiraf geldi ve sırıtarak yaptıklarını anlattılar. Bu hafta oynanan maç sonrası ise çok garip bir taktik denediler. Trabzon basınının önemli isimlerinden birinin ağzından Trabzonspor aleyhine sözler yayınlandı. Taraftar galeyana getirildi. Şükür çiğ süt emmemiş Trabzonsporlu meslektaşımız anında yazılanların yalan olduğunu kamuoyuyla paylaştı. Dedik ya bunlarda ayak oyunlar bitmez!

TRABZONSPOR YÖNETİMİ BUNDAN SONRA DAHA DİKKATLİ OLMALI

Havasını yakalamış bir takımın, havasını bozabilmek ancak psikolojik baskılarla olabilir. Bakasetas’ın gol sonrası sevincini tribünle paylaşmasını önümüze koyarsak; saha içi dayanışma, kazanma azmi, ekip ruhu, heyecanı net bir şekilde görürüz. İstanbul hegemonyasının ayak oyunları dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Baskıların altında yatan alan hâkimiyeti çabalarını, Trabzonspor yöneticilerinin kesinlikle boşa düşürmesi gerekiyor. Zaten bozuk olan MHK sisteminin açıklarını kullanan İstanbul basınına karşı her an uyanık ve diri olmalıyız. Zaman şampiyon olmak zamanıdır. Zaman Trabzonspor’un her zerresiyle gücünü gösterme zamanıdır.

TARAFTAR DEVAM ETMELİ

Fenerbahçe galibiyetinin en önemli mimarı taraftar oldu. Günler öncesinden taraftar gruplarının birleşip tek ses olacağını açıklayan Trabzonspor taraftar grupları, maç öncesi bir de manifesto yayınladılar. Maç içinde 90 dakika boyunca takımını yalnız bırakmayan Bordo-Mavi âşıkları, maç sonu futbolcularla bütünleşerek galibiyetin tadını çıkardılar. Dosta düşmana “İşte taraftar, işte şampiyon” gerçeğini layıkıyla İstanbul hegemonyasına gösterdiler.

NOSTALJİ OLSUN

Trabzon Erkan-ı Mu'allim mektebi üçüncü sınıf Terbiye-i Bedeniye hareketi.

2 Mayıs 1929

Öğretmen: Hüseyin Avni Aker (En solda)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:22
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
12
açık