27.10.2021, 11:05

Trabzon gündemini değerlendiriyoruz

ANKARA’DA SALİH CORA

Trabzon kenti insanıyla iç içe yaşayan bir kenttir. Hemen hemen herkes birbirini tanır. Tek bayrak, tek takımın tutulduğu kentimizde son yıllarda samimiyet sekteye uğrasa da güzel yüzünü göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımızın lösemi hastalığına yakalandığını duyduk ve telefonla kendisine ulaştık. Rica etti, bu durumu okurlarımızla paylaşmamızı istedi. Sevgili arkadaşımız hastalığının ortaya çıkmasıyla beraber, tedavi için Ankara’nın yolunu tutmuş. Ağır bir hastalık ve tedavi aşaması dikkatlice izlenmesi gerekiyor. Ankara’daki doktorlarımızdan randevu almakta biraz zorlanmış ve Trabzon Ak Parti Milletvekili Salih Cora’ya ulaşmış. Cora hastayla hastaneye kadar gitmiş ve doktora, hastalığın acilliğini belirterek yardım istemiş. Gerekli tetkikler sonrası hasta arkadaşımızı alıp bir misafirhaneye yerleştirmiş. Hastane günlerinde bizzat hastayı kendisi takip etmiş. Halen haftada bir arayıp durum raporu alıyormuş hasta arkadaşımızdan. Dedik ya samimiyet güzel yüzünü gösterdi mi ortada ne siyaset kalıyor ne de kamplaşma. Teşekkürler Salih Cora, acil şifalar diliyoruz sevgili arkadaşımız.

TUHAF BİR UKOME KARARI?

UKOME (ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ) büyükşehir içindeki kara, deniz, göl, nehir, kanal ve demiryolu üzerinde her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesini sağlamak üzere; ulaşım, trafik ve toplu taşıma konularında üst düzeyde yönlendirici karar alma, uygulama, uygulatma ve ilgili mevzuattaki usulüne göre gereken tesisleri kurma, kurdurma ve işletme hak ve yetkilerine haizdir der amacında. Bir taksici esnafımız WhatsApp hattımızdan bizlere UKOME’nin aldığı bir kararı anlattı ve mağdur olduklarını iletti. Konuyu daha iyi anlayabilmek için taksi duraklarına giderek, konuya hâkim olmak istedik. UKOME’nin aldığı karara göre taksiciler bulunduğu mevkilere bir başka mevkiinin taksisini kabul etmiyorlarmış! Hatta trafik kontrollerinde bu konuyla ilgili ceza yiyen taksici esnafı da varmış! Trabzon’da taksi kullanan vatandaşlarımız çok acil durumları olmadığı sürece tanıdığı, bildiği taksiyi kullanır. Ticari taksi abone yolcusunu Beşirli’ye getirebiliyor ancak işi biten yolcuyu aynı ticari taksi geri getiremiyor. Geri getirebilmesi için ya Beşirli taksiyle tartışmaya girecek ya da trafik polisinin fark etmesiyle beraber ceza yiyecek. Şimdilik konu taraflar arasında karşılıklı diyalogla çözülse de, nahoş olaylar olmuyor değil. Kısacası taksici esnafı diyor ki; bu kurala bir el at UKOME!

FINDIKTA SIKINTI BÜYÜK!

Daha önce de bu köşeden fındık için yazılar yazmıştık ve fındık üreticisinin dar durumunu kamuoyuna iletmiştik. Geçtiğimiz yıl fındık üreticileri 26 liraya fındığını değerlendirirken, bu yıl bu fiyat 23 lirayı aşamıyor. Çeşitli nedenlerle TMO’ya fındığını vermek istemeyen üretici, özel sektöre yönleniyor ve 3- 3,5 liralık farka mecbur kalıyor. Trabzon Ak Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi’nin tavsiyesine uyup fındığını bekleten Trabzonlu üretici de bu farkın çilesini yaşıyor. Gelelim fındık pazarına müdahaleyi kendine vazife saymayan Ticaret Borsası’na! Başkan Sebahattin Aslantürk beye konu sorulsa eminiz vereceği cevap ’TMO’ya yönlenin’ olur. TMO’da randıman ve kurutma kriterlerini hiçe sayarsanız elbette üretici zararına fındığını satmaz. Serbest piyasanın fındık üreticisini görmemesi, fındık bileşenlerinin üreticinin yanında durmamasından kaynaklanıyor. Bunu hep yazdık, yazmaya da devam edeceğiz.

EY GİDİ ENGİN ARDIÇ!

Ağzı küfür yapmayı iyi beceren, küfürlerini çekinmeden yazılarına taşıyan bir insan figürü Engin Ardıç! Bir yazısında millete cahil derken, başka yazısında yabancı sporcunun Anıtkabir ziyaretini köşelere çeken köşeli bir köşe yazarı insan figürü Engin Ardıç. Son yazısında örnekleme yapmış Karadenizliler için. Kaleminin ucuna Karadeniz düşmüş bu sefer, içinde gizli Trabzon olan!  Bir terör faaliyetini mal etmiş günlük olaylara. Ey gidi Engin! Vardı senin gibi bir yazar daha tel örgülere elektrik isteyen! Her akşam dişlerinizi fırçalamayı unutmayın, ağzınız kötü kokuyor!

TRABZONSPOR TRİBÜNLERİ

NEDEN BİRLEŞMEMELİ?

Net söyleyelim taraftar grupları Trabzonspor’un olmazsa olmazlarındandır. 90’lı yıllarda tribünlerde 7-8 grup vardı ve o günlerde de, grupların birleşmesi yine gündemdeydi. Konu üzerine uzun süren istişareler sonu 90’ların sonunda grup liderleri telsiz sistemine geçerek birbirleri ile haberleşme kararı aldılar. Bu sistem uzun süre sağlıklı ilerlese de, yönetimlerin grupları elde etme çabaları bu sistemin sonunu getirdi. Bilmeyenler için anlatalım; taraftar grupları çeşitli mahalle ve ilçe gençlerinden oluşur, grup liderlerinin dışında çok fazla hareket etmezler. Farklı grupları yan yana getirmek tribünlerdeki gerilimi fazlasıyla arttırır. Fenerbahçe maçında olduğu gibi, derbilerde grupların birleşmesi faydalı olsa da genele yaymak çeşitli sorunları beraberinde getirecektir. Bunu en iyi tribün liderleri bilir. Gördüğümüz kadarıyla Trabzon spor kamuoyunda taraftar gruplarına birleşmeleri yönünde baskı var. Trabzonspor’da sorumlu yönetici bu işe el atmalı, tribündeki ahengi bozmadan ortak aklı devreye sokmalıdır. Trabzonspor’umuz şampiyonluğa koşarken bu adım çok önemli olacaktır.

NOSTALJİ OLSUN

Trabzon, 1910 – 1915

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
4
parçalı bulutlu