05.11.2021, 09:56

Trabzon gündemini değerlendiriyoruz

ZORLUOĞLU VE ATATÜRK KÖŞKÜ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu bir toplantıda Trabzon Atatürk Köşkü’yle ilgili açıklamalar yaptı. Köşkün durumunun kötü olduğunu, acil müdahalelerin şart olduğunu dile getirdi. Zorluoğlu çok önemli bir ayrıntı da vererek bu çalışmayı oluşturdukları bir bilim kuruluyla yapacaklarını söyledi. Doğru ve yerinde bir atraksiyon olmasına rağmen bu bilim kurulunun çalışmaları ivedilikle kamuoyuyla paylaşılmalı ve yapılacak değişiklikler gözler önüne serilmelidir. Bunun acılarını Trabzonlular olarak biz gördük ve yaşadık. Ayasofya’da yaşadık, Sümela’da yaşadık, Kostaki Konağı’nda yaşadık, Kadınlar Pazarı’nda yaşadık. Sayın başkanın tarih, kültür, çevre konularında gösterdiği hassasiyeti biliyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz yerlerdeki restorasyon çalışmalarına nasıl pozitif müdahaleler yaptığını da gördük. Atatürk Köşkü’nde restorasyon adı altında bilardo masası üzerine merdiven koyulduğu görüntüleri kim unutabilir ki? 2023’te Cumhuriyet Bayramı’mızı, Atatürk Köşkü bahçesinde muhteşem bir organizasyonla kutlamak dileğiyle!

ORHAN İLYAS İSTANBUL’A DÖNDÜ

Trabzon’da önce kadın olmak sonra ise sanatçı olmak zordur. Zordur çünkü meşakkatli mücadeleler ister. Trabzon sahilindeki ‘Şehitler Anıtı’ heykeline şekil veren bir heykeltıraş sanatçısıdır Orhan İlyas. Geçtiğimiz günlerde atölyesinin önünden geçerken ‘kiralık’ yazısını görünce çok şaşırdık ve kendisine telefonla ulaştık. İstanbul’a taşındığını söyleyen Orhan İlyas’ın ilk cümlesi ‘Gönlüm orada.’ oldu. Ekonomik nedenlerden dolayı Trabzon’daki atölyesini kapattığını ve daha geniş bir pazar olan İstanbul’a tekrar döndüğünü söyledi. Orhan İlyas: “Arada ölmek iyidir. Varlığın kıymeti yoklukta belli olur. Gönlüm hâlâ orada. Trabzon’da çok mücadele verdim. Yine iş istesinler yine yaparım. Ancak kentimiz tanınmaz hale geldi. Doğduğum, büyüdüğüm baba evi, mahallemiz yok artık… Ben de ne yapayım İstanbul’a döndüm. Dedim ya arada ölmek lazım!”

GÜLCEMAL VE MİNİA TRABZON

Trabzon son 10 yıldır turizmde ciddi ivme kaydetti. Çeşitli sorunlar olmasına rağmen sezon içinde Trabzon’da bazen yatak kapasitesi yetişmiyor. Kadim bir kent olan şehrimizde doğa turizmi revaçtayken, tarihi yerlerimiz de ziyaretçi akınını uğruyor. Kentimizi daha prezantabl tanıtabilmek için 2009’dan beridir yapımı planlanan ‘Minia Trabzon’ projesinin hayata geçmesinin önemini dile getirmeye artık gerek yok diye düşünüyoruz. Dolgu alanlarının betonlaşması yerine bu tür projelerin uygulanması deniz kentine yakışacaktır. İşte Gülcemal ve Gülcemal’de oluşabilecek bir ‘Minia Trabzon.’ 18 ilçemizin sergilendiği, ilçelerimizi tarihinin ortaya çıkarıldığı, insanların rahatça mahallelerinde gezdikleri gibi gezebileceği bir ‘ Minia Trabzon.’

NOSTALJİ OLSUN

Pazarkapı/ TRABZON

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
20
parçalı bulutlu