09.12.2021, 09:34

Trabzon gündemini değerlendiriyoruz

27. yıl kutlu olsun

Sevgili okuyucular, Kuzey Ekspres gazetesi olarak gazetemizin kuruluşunun 27. yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

“Basın milletin müşterek sesidir” diyerek, gücünü okuyucusundan ve özgürlüğünden alan, bütün kurum ve kuruluşlara eşit mesafede duran gazetemiz, toplumsal sorunları konu edindiği haberlerle ses getiren, farklı düşüncelere yer vererek fikir özgürlüğüne katkı sağlayan, basın sektöründe 27 yıldan beri kesintisiz hizmet vermektedir.

Selçuk Hamzaçebi’nin imtiyaz sahibi olduğu Kuzey Ekspres gazetesi, 6 Aralık günü 27. yaş gününü kestiği pastayla kutladı.

Kuruluş yıldönümünde gazetemizi ziyaret eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 27. yıl pastasını gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Yavuz ve çalışanlarıyla kesti.

Gazetemizin kuruluş yılı dolayısıyla, çiçek gönderen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlara, mesaj yazarak, telefonla arayarak kutlayan tüm okuyucularımıza Kuzey Ekspres ailesi olarak teşekkür ediyoruz.

Necmiati Spor’un kapısı yaylada ev kapısı oldu

14 Mart 1923’te kurulan ve merhum Necmettin Erbakan’ın da onursal başkanlığını yaptığı Necmiati Spor Kulübü’nün kapısı, Beypınarı Yaylası’nda Osman Şafak’ın evine takıldı.

Vakfıkebir nüfusuna kayıtlı Osman Şafak, Düzköy ilçesine bağlı Beypınarı Yaylası'ndaki yayla evine, Trabzon 2. Amatör C Grubu’nda mücadele eden Necmiati Spor Kulübü’nün kapısının nasıl takıldığını şöyle anlattı. “Birkaç yıl önce yayla evimde onarım yaptım. Evimin eskiyen kapısını da değişmek istedim. Trabzon’da, hurdacıları dolaştım. Hurdacı pazarındaki kapıların arasında Necmiati Spor Kulübü’nün kapısını gördüm. Hem evimin kapı ihtiyacını gidermek hem de bu köklü kulübümüzün ismini yaşatmak için bu kapıyı satın aldım. Yaylaya getirip buraya taktım. Kapıda bulunan yazı silinmesin diye de kapıyı hiç boyamadım. Yazı ve boya orijinal halindedir” dedi.

Osman Şafak’ın evinde kapıyı ve Necmiati 1923 yazısını görenler, meraklarını gidermek için Şafak’ı soru yağmuruna tutuyor.

Kısır tohum yerine yerli tohum

Havalar iyi gidince mısırlar tarlada kurutuluyor.

Yaz boyunca yağmurlu ve serin giden havalar ekim başında yerini güneşli günlere bıraktı. Bu fırsatı değerlendiren çiftçiler, mısır koçanlarını tarlada ayıklayarak kurumaya bıraktı.  Özel olarak hazırlanan askılıklara yerleştirilen koçanlar, güneş altında olgunlaşacak ve gelecek yılın tohumu üretilecek. Piyasada hibrit tohum olarak bilinen ve bazı vatandaşlarca “kısır tohum” olarak adlandırılan mısır tohumlarının gelecek yıl ürün vermediğini ifade eden çiftçiler, “Her yıl yeniden tohum alarak ekiyorduk. Verimi yüksek görünse de tohum ayıramıyoruz. Gelecek yıl mısır vermiyor. Biz de eski tohumlarımıza döndük. Eski yerli tohumlarımız elden çıkarsa tamamen dışa bağımlı hale geleceğiz. Verimi sınırlı da olsa yerli tohumdan vazgeçmeyiz” dediler.

Maske kullanımı azaldı mı?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), Covid-19’a karşı korunma yöntemi olarak maske kullanımı konusunda önemli olduğunu açıklamasının ardından Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle birlikte maskelerin, günlük hayatın içerisinde daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. 

Koronavirüsle mücadele kapsamında toplu halde bulunulan tüm alanlarda maske takılması zorunlu hale getirildi ve kullanmayanlara da cezai işlemler uygulandı.

Koronavirüs vaka sayılarının 20 binlerde, günlük ölüm oranlarının 200 kişi olduğu günlerde maske kullanılmaması sağlık çalışanları tarafından eleştiriliyor.

Özellikle maçlarda taraftarların maske kullanmadan maç izlemesi en çok eleştirilen konuların başında geliyor. 

Yetkililerin koronavirüs önlemleri kapsamında işi daha sıkı tutmalarını isteyen sağlık çalışanları, salgın henüz bitmedi, herkesin duyarlı olup maske, mesafe ve hijyen kuralına uymalarını istediler.

Temel’in bile…

Temel, “Ben her zaman 10 liralık akaryakıt alıyorum. Zamlar beni etkilemez.” diyordu.

Akaryakıt fiyatları çift haneli sayılara ulaştı.

Temel’in bile kafası karıştı…

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
4
parçalı bulutlu