29.12.2021, 10:15

Trabzon gündemini değerlendiriyoruz

VALİ USTAOĞLU’NA ANLAMLI ZİYARET

Evladını bu vatana şehit veren Katibe Teyze Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Vali Bey, şehit annesi Katibe Teyze’nin ziyaretini iki fotoğrafla birlikte Trabzon Valiliği’nin sosyal medya hesabından paylaşarak memnuniyetini belitti. Ziyarette Katibe Teyze Vali Bey’e kendi bahçesinde yetiştirdiği ve elleriyle topladığı meyvelerden ikram etti.

Katibe Teyze’nin vakur duruşu fotoğraflara yansıdı. Vali Ustaoğlu, her zaman olduğu gibi şehit yakınlarının daima yanında olduğunu gösterdi. Ayrıca Vali Bey bu “twit”le tüm kamu çalışanlarına şehit yakınlarına ve ziyaretçi vatandaşlara nasıl davranmaları gerektiğini gösterdi.

ON ÜZERİNDEN ON

Hafta sonu Trabzonspor’un kendi evinde Başakşehir ile oynadığı ilk yarının son maçında taraftar tribünleri tıklım tıklım doldurdu. Taraftar coşku içinde maç boyunca takımlarına yoğun destek verdi. Yıllardır Trabzonspor taraftarı tribünde bu derece birliktelik sağlamamıştı. Rakip takımın oyuncu ve teknik heyetiyle hiç ilgilenmedi. Tamamen kendi takımına odaklandı. Yerel medyada yapılan bu yöndeki uyarıların etkili olduğu görüldü. Trabzonspor taraftarı bu sene şampiyonluğa her zamankinden daha çok hazır. O nedenle bu hafta “on üzerinden on” puanı taraftarlar hak ediyor.

OLTA BALIKÇILARI ZOR DURUMDA

Eskiden beri Karadeniz kıyılarında balık fakirin protein kaynağıdır. Ancak son yıllarda artan avlanma maliyetleri ve diğer giderler balıkçılığa zor günler yaşatıyor. Karadeniz kıyısında yaşayan bazı balıkçı aileleri olta balıkçılığıyla geçimlerini sağlıyordu. Ancak aşırı ve bilinçsiz avlanma ve yanlış balıkçılık politikaları nedeniyle denizlerde balıkların tükenmesi ve büyük teknelerin kıyıya yakın ağ atmaları sonucu kıyı balıkçılığı durma noktasına geldi. Eğer böyle devam ederse yakında olta balıkçısı ve olta balıkçılığı kalmayacak.

BERKÜN, SOKAK KÖPEKLERİ KONUSUNDA UYARDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığı çağrı, son zamanlarda tartışma konusu olurken, okuyucularımızdan Prof. Dr. Emekli Öğretim Üyesi Mehmet Berkün’den sokak hayvanlarıyla ilgili açıklama geldi.

Prof. Dr. Mehmet Berkün, Beşirli’de sahil kısmındaki yeşil alandaki sokak köpeklerinin yoğunluğuna dikkat çekerek gazetemize açıklamada bulundu.

Berkün, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Beşirlide bulunan spor kompleksinin ana giriş kapısının karşısına ve çok işlek trafiğe oto park yerine sahip yolun kenarına konulmuş olan köpek kulübeleri bu alanda köpeklerin yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. En az 15 köpek burada devamlı sirkülasyon halindedir. Bazı köpek severler tarafından buraya konulan bu sağlıksız kulübeler (8 tane civarında) ve bu köpekleri doyurmaya gelenler (birlikte kendi köpeklerini de getiriyorlar) tarafından gelişigüzel verilen sağlıksız yiyeceklerle etraf kirletilmektedir. Köpeklerin bu şekilde doyurulmaları bu hayvanların sağlıksız bir hale dönüşmesine de sebep olmaktadır. Bu hayvanların bakım altında tutulduğuna dair üzerlerinde işaret de bulunmamaktadır. Bu spor tesislerine küçük çocuklar ve kadınlar devamlı girip çıkmaktadır ve bu saha araba park sahası olarak da kullanılmaktadır. Köpekler bunları korkutmakta ve devamlı olarak yoldan geçen araçların arkasından grup halinde havlayarak koşmaktadırlar. Yola yayılı gruplar şeklinde oturmakta ve yoldan geçen kadınlara ve çocuklara korku vermektedirler. Yani kısacası ne yaptığının farkında olmayan birkaç köpek sever tarafından sebep olunan ve medeni bir ortamda olmaması gereken durumlar oluşmaktadır.  Bu tesis uluslararası aktivitelerde de kullanılmaktadır. Şehir için de iyi bir görüntüde değildir.  Zaman zaman yeni katılımlarla sayıları 15 adede ulaşan bu bakımsız ve kontrolsüz hayvanlar sağlık açısından da çok tehlikeli olup, mağazaların bulunduğu ana cadde kaldırımlarında dolaşmakta ve bazıları hasta olup kaldırımlarda yatmakta ve evlerin önünü pisletip kusmaktadırlar. Ayrıca zaman zaman geçenleri izlemekte ve tanımadıkları insanları rahatsız etmektedirler. Çocuklarını pusetle gezmeye çıkaran aileler bunların yüzünden yol değiştirmek zorunda kalmaktadırlar.  Bir gün başı çok ağrıtacak istenmeyecek olaylara da sebep olabilirler. Bu olaylar Kilpa ile Başaran Petrol arasında kalan ön caddede ve özellikle de ilkel köpek kulübeleri ile spor kompleksinin girişi (arka yol arasındaki) bölgede oluşmaktadır.

Belediyenin fareler için ilaçlama görevlileri bazen etrafa ilaç bırakmaktadırlar ancak bu köpekleri doyurmak için etrafta bırakılan kemik ve et ve yemek kırıntıları durdukça bu önlemler de boşunadır. Köpek kulübelerinin içinde kargalar ve fareler dolaşmaktadır. Köpeklerin yüzünden kedilerin yok olmaları da fare sorununu artırmaktadır. Trabzon da sokak köpeklerinin Beşirli gibi bir yerde böyle kontrolsüz şekilde dolaşmaları kabul edilebilir bir şey değildir. Bu köpek kulübeleri için izin alındı mı? Böyle gelişigüzel köpek bakımı olur mu?”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu