20.01.2022, 09:59

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz

ESNAF ŞAŞKINLIK YAŞIYOR!

Kimi telefonla arıyor, kimi önümüzü keserek sitem ediyor.

Yazmıyorsunuz diyorlar… Küçük esnafın sıkıntılarını gündeme getirin diyorlar.

Uzunsokak’ta karşılaştığımız bir işletme sahibi, “Ben bin 700 lira elektrik faturası öderken yeni fatura 2 bin 600 lira geldi. 2 bin 600 lira elektrik faturası mı olur!.. Ben şimdi işyerimde bir kahveyi 30 TL’ye mi satayım?” diye sitem ediyor.

İşyerinde elektrik faturasına gelen zammı, çaya kahveye yansıtsa iş yapamayacağını belirten işletme sahipleri, gelen faturalar ve artan maliyetlerle sarsılıyor. Özellikle okul ve üniversite çevrelerinde küçük bir işyerim olsun hayaliyle açılan kafeler bugünlerde can çekişiyor.

Pandemi nedeniyle kapalı kaldıkları zamanın zararını bile kapatamamışken şimdi ise gelen zamlı faturaların şaşkınlığını yaşıyorlar.

Trabzon’da esnaf, gelen zamlara karşı daha fazla dayanamamaktan korkuyor. 

BIYIK, KİMİ ÖRNEK ALIYOR?

Trabzon’da millet ittifakını temsil eden iki belediye başkanından biridir Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık.

Mustafa Bıyık aynı zamanda Yomra’da yaptığı güzel çalışmalarla sık sık ön plana çıkan bir siyasetçi.

Her siyasetçi hemen hemen kendine bir rol model belirler. Mustafa Bıyık için de siyasette rol model aldığı isimler var.

Muhafazakâr bir aileden gelen Bıyık, çocukluk ve gençlik dönemlerinde Adnan Kahveci’yi yakından takip ediyordu. Recep Yazıcıoğlu’nun tarzını da beğenen Bıyık, “Yaşam tarzı sakin ve mütevazı siyasetçileri her zaman örnek aldım. Bir Belediye Başkanı Orhan Karakullukçu gibi, bir bakan Adnan Kahveci gibi, bir Başbakan da Bülent Ecevit sadeliğinde olmalı.” dedi. 

Yomra’da mütevazı bir hayat yaşayan Mustafa Bıyık siyasetçilerin gümbür gümbür toplumun önünde durmalarının bir önemi olmadığını da belirtti.

BİR YILDA İKİYE KATLANDI

Kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı son bir yılda ikiye katlandığı ifade ediliyor.

Vatandaş gelir gider arasındaki farkı, kredi kartı ve kredilerle kapatmaya çalışıyor, ancak borç kapanmıyor. Bankalar Birliği’ne göre borcunu ödeyemeyenlerin sayısı bir yılda iki katını aştı. Tüketici, temel ihtiyaçlardaki zamlara yetişemeyince borcu borçla kapatıyor. Vatandaş gelirinin yetmediği yerde kredi kartlarına yükleniyor. Bu kez gelir hem kredi kartı borcuna hem de temel ihtiyaçlara hiç yetmeyince ihtiyaç kredisi devreye giriyor. Bu şekilde borç zincirine dolanıyor tüketici.

Trabzon’da ise kredi kartı ve bankalardan kullandıkları krediler yüzünden her geçen gün takibe düşenlerin ve icralık olanların sayısının gittikçe çoğaldığı ifade edildi.

DÜNDEN PAHALI, YARINDAN UCUZ…

2022 yılının ilk saatlerinde doğalgaz, elektrik ve ardından akaryakıta gelen zamlarla başlayan zam yağmuru devam ediyor.  Özellikle zincir marketlerde birçok temel gıda ürünü bir gün öncesine göre daha pahalı…

Dolar ve eurodaki düşüşün ardından herkesin gözü marketlerdeki fiyatlara çevrilmişti. Vatandaşlar, ‘Dolar artınca fiyat artışına gidenler, şimdi fiyatları düşürecek mi?' diye beklerken her geçen gün yeni zamlarla gözlerini açıyor. İğneden ipliğe gelen zamlar vatandaşları isyan ettiriyor. 

“Evlerimizde doğalgazı kısıyoruz, karanlıkta oturuyoruz. Döviz kurunun düşmesinin ardından gelen bu zamlar, aslında krizin gerçek yüzü” diyen vatandaşlar, ‘Düne göre pahalı olsa da yarından ucuz’ söylemiyle teselli buluyor.

GUGULUMDAKİLER PERDE DİYOR!

Gugulumdakiler Tiyatrosu “Çalıntı Eserler Galerisi” oyunuyla perde diyor.

Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatrosu Şükrü Üçüncü’nün yazıp yönettiği ve oyuncu olarak da rol aldığı “Çalıntı Eserler Galerisi” oyunuyla sezonu açıyor.

27 Ocak 2022 Perşembe günü saat 20.00 de Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde prömiyer yapacak olan Gugulumdakiler Tiyatrosu bu sezon oyununda kara mizah ve komediyi harmanlayarak her zaman olduğu gibi seyircisine güzel tiyatro akşamları yaşatacak.

Oyun, her sezon hazırlanan ayrıntılı dekordan uzak, geniş oyuncu kadrosu, özenle hazırlanmış kostümleriyle sahneye konuyor. Kara mizah temelinde düşündürürken, komedisiyle gülümseten, zaman zaman kaoslar yaşatan “Çalıntı Eserler Galerisi” oyununu beğeniyle izleyeceksiniz.

Mayıs ayı sonuna kadar oynanması düşünülen oyun için tiyatroseverler, sezon süresince oyun biletlerini Trabzon Sanatevi’nden temin edebilecek ve sosyal medya paylaşım sayfalarından rezervasyon yaptırabilecekler.

Yorumlar (0)