04.02.2022, 10:35

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz

IŞIK OLABİLECEKLER Mİ?

Trabzon şehri 65 yıl önce üniversite ile tanıştı. Şimdi, ikisi devlet biri vakıf olmak üzere üç üniversite var şehirde. Binlerce akademisyen ve çalışan, on binlerce öğrenci…

Trabzon, göç veren, aynı zamanda göç de alan bir kent. Başkentlik yapmış, şehzadeler yetiştirmiş, tarihi ve kültürü ile kadim bir şehir.

Osmanlı döneminde gazete yayımlanan birkaç şehirden biri… Operası olan, ipekyolunun geçtiği kültür şehri…

Üç üniversitesi ile daha güçlü bir gelişim beklenir Trabzon’dan!

Oysa!...

Trabzon’un denizi yok, trafiği sıkışmış, sahilleri dolgu alanına çevrilmiş, kültürel yönden gerilemiş. Uzunsokak’ta adım başı bir kitapçı varken artan nüfusa ters okuyanı azalmış. Kitapçılar ya kapatmış ya da kırtasiye olmuş…

Üç üniversitede onca akademisyen, onca öğrenci var; ama kitabevleri bir elin parmakları kadar bile değil.

Üniversitelere, bulunduğu yerin ekonomisini kalkındıracak diye bakılırsa olacağı bu. Üniversitenin yapacağı ihaleler, çalışanların maaşından sağlanan ekonomik girdi, öğrenci harçlıkları diye bakılırsa olacağı bu!...

Deniz doldurulurken, karayolu sahile sıkıştırılırken, dereler HES’lerle boğulurken, deniz kirletilirken üniversiteler ne yaptı? Birkaç cılız ses, birkaç itiraz yetmedi.

Kazançlar, kayıpları karşılamadı. Umarız ki, bundan sonra üniversitelere sadece bulundukları şehre ekonomiye katkı açısından bakılmaz; kuruldukları yere ışık olma görevlerine dönerler…

MESAJ İÇİNDE MESAJ MI VAR?

Yaklaşık iki yıl Akçaabat İlçe Milli Eğitim müdürlüğünü görevlendirmeyle yürüten Tarık Akgün’ün aralık ayı başında görevlendirmesi valilik tarafından sonlandırıldı. Yaklaşık iki aydır Akçaabat kamuoyunu ve eğitim camiasını meşgul eden “Akçaabat Milli Eğitim müdürü kim olacak?” sorusu halen karşılık bulmadı.

Bu arada Tarık Akgün’ün ilçe müdürlüğü için yeterli şartları taşımadığından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atamasının yapılmadığı yönünde söylentiler ortaya atıldı. Basınada yansıyan haberlere göre bunun için bazı formüllerin arandığı belirtildi. Hatta Akgün’ün Trabzon İl Milli Eğitimde Şube Müdürü olarak atanacağı ve ardından Akçaabat Milli Eğitim Müdürlüğünde görevlendirileceği yönünde duyumlar alındı.

Ancak 2 Şubat Çarşamba günü Akçaabat İlçe Milli Eğitim okul/kurum müdürleri whatsapp grubuna Akgün’ün attığı ayrılık mesajı kafaları karıştırdı.

Akgün’ün il milli eğitim müdürlüğüne şube müdürü olarak ataması yapıldı. Fakat, Akçaabat’tan neden böyle bir mesajla ayrıldı? Akçaabat’a dönmesi zaman mı alacak? Akçaabat’a gelmemesinde sendikaların açıklamalarının etkisi var mı? Yoksa Akgün görev süresi olarak mevzuata mı takıldı. Bu arada Akçaabat Milli Eğitim Müdürü kim olacak? Bunları bize zaman gösterecek!

Yoksa Akgün’ün, “Mesajının içinde mesaj mı var?”

KRİTİK HAFTALAR…

37 yıldır şampiyon olamayan ve bu süreçte en az beş kez şampiyonluğu gasp edilen Trabzonspor bu yıl şampiyonluğun tartışmasız tek adayı. Lige verilen arada spor programlarında Trabzonspor yerine, Trabzon’un yarısı kadar puan alan Galatasaray daha çok konuşuldu. Bu durum bile bize yönetici, teknik kadro, futbolcu, taraftar ve yerel basın ile tüm camianın kenetlenmesi gerektiğini gösteriyor. Bu hafta sonu oynanacak Kasımpaşa ve önümüzdeki hafta oynanacak Konya maçlarının kazanılması durumunda şampiyonluk yolunda bundan sonra oynayacağımız maçların bir bayram havasında geçmesini sağlayacaktır.

Aman ha uşaklar dikkat! Görelim sizi…

“VAR”IN VARLIĞI BİLE YETTİ!

Türkiye Süper Ligi’nde 20218-2019 sezonunda uygulamaya konula Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ligde adaleti sağlamada önemli rol oynadı. VAR’ın uygulandığı son dört sezonda Trabzonspor hep şampiyonluk yarışının en büyük favorisi oldu. Ligin son on sezonu ve son dört sezonu baz alındığında yapılan puan durumu gerçekleri net bir şekilde göz önüne sermektedir. Son on sezonda rakiplerinden fark yiyen Trabzonspor (kaldı ki, VAR’ın uygulandığı son dört sezonda bu on sezonun içinde) “VAR” uygulamasının hayata geçtiği son dört sezonda rakiplerine fark attı.

VAR uygulamasıyla birlikte önemli Avrupa liglerinin hiçbirinde favoriler değişmezken; Türkiye Süper Ligi’nde dengelerin nasıl değiştiği apaçık gözler önüne serilmektedir.

(*) Puan durumu son oynan hafta dikkate alınarak hazırlanmıştır.

DENİZLERİMİZ VAR, ÇÖP VAR;

SORUMLULUK YOK, DENETİM YOK!

Dünyada eşsiz güzelliklere sahip olan ülkemizin en önemli zenginliklerinden birisi de üç tarafının denizlerle çevrili olmasıdır. Çok fazla dolgu yapılarak bozulan kıyı topoğrafyası denizlerimizin doğal yapısını bozmaktadır. Bu durum turizmi olumuz etkilediği gibi balıkçılığı da tehdit etmektedir.

Ancak denizlerimiz tehdit eden önemli unsurların başında kıyılarda yaşayanların yarattığı kirliliktir. Kâğıt, naylon ve günlük çöpün yanında kıyılara dökülen hafriyat ve inşaat atıkları geri dönülmez sorunlara yol açıyor. Herkesin ve özellikle deniz kıyılarında yaşayanlara, belediyelere bu konuda büyük görevler düşüyor. Ne olur çevremiz konusunda daha duyarlı olalım

Yorumlar (0)