29.03.2022, 15:13

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

SPOR ŞEHRİ Mİ? FUTBOL ŞEHRİ Mİ?

Ülkenin her yerinde, her platformda Trabzon’un bir spor şehri olduğu söylenir. Evet Trabzon bir spor şerhi idi. Çünkü futbol dışında hentbol, atıcılık alanlarında önemli bir geçmişe sahiptir. Bundan yaklaşık 5-6 yıl önce basketbol ve voleybol sporlarında da önemli takımlar Türkiye liglerinde boy gösterdi ve başarılıda oldular. Tesis yönünden yeterli bir altyapıya sahip olan Trabzon’un aynı zamanda üç üniversitesi bulunuyor. Ama ne yazık ki son yıllarda futbol dışında sadece Hentbol Süper Liginde Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğunda kurulan takımdan başka liglerde Trabzon temsilcisi bulunmuyor.

Trabzon’daki belediyeler, üniversiteler, spor kulüpleri, ticari ve sanayi kuruluşları el birliğine vererek Trabzon’u sadece futbol şehri değil; spor şehri yapma gayreti içinde olmalıdırlar.

TATİL ARASI OKUL

Geçen hafta ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi bölgemiz ve ilimizde de elverişsiz hava koşullarından dolayı eğitime önemli ölçüde ara verildi. 11-15 Nisan tarihleri arasında da ikinci dönem ara tatili yapılacak. 2-4 Mayıs tarihlerinde Ramazan Bayramı tatili var. Bu kadar yoğun tatil pandemi sürecinden çıkıp okula uyum göstermeye çalışan çocukları için yeni sorunları doğuruyor.

öğretim yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışma takvimine alınan ara tatil uygulamasının Türkiye geçekleri ile örtüşmediği bu dönem daha net görülmüştür. Çünkü bizde yılda iki dini bayramımız var ve yıl içinde dönerli seyrediyor. İklim koşulları ve ülke coğrafyası zaman zaman eğitime ara vermeyi zorunlu hale getiriyor. Birde buna iki ara tatil eklenince bölük pörçük bir eğitim-öğretim takvimi ortaya çıkıyor.

Her şey yaptım oldu demekle olmuyor. Tüm değişkenleri dikkate almak gerekmiyor mu?

BORÇ 10 MİLYON AZALDI

Yomra Belediyesi’nin toplam borcunun son 1 yılda 10 milyon TL azaldığı öğrenildi. Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, daha önce yaptığı gibi 2021 mali yılının tamamlanması ile Yomra Belediyesinin borç ve gelir gider durumunu belediye binasına astırdı. Belediyenin resmi sosyal medya hesaplarından da yayımlanan bilançoya göre, toplam borcun 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle 18 milyon 327 bin 29 TL olduğu görüldü. 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle toplam borcu 28 milyon 239 bin 713 TL olan Yomra Belediyesin borcunun; sahaya tatbik edilen 30 milyonluk yatırım ve 15 milyon maliyetle makine parkının yenilenmesine rağmen son bir yılda yaklaşık 10 milyon TL azaldığı görüldü.

BEŞİKDÜZÜ’NDE EĞİTİM DEMİRAL’A TESLİM

Beşikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev değişimi yapıldı.

Beşikdüzü Şehit Öğretmen Gürhan Yardım Ortaokulu Müdürü Emrah Demiral, Beşikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı.

Mücahit Kerim İkibaş'ın yerine atanan Demiral uzun süre okul müdürlüğü yapıyordu. Trabzon'da eğitim camiasında İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarının yanında ilçe müdürlerinin de değişeceği ileri sürülüyor. Değişimin yakın zamanda yapılacağı kulislerde konuşulurken, ilçe milli eğitim müdürlüğünden alınan İkibaş’ın ise eğitim uzmanlığına alınacağı değerlendiriliyor.

KTÜ’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)’den Belediye otobüslerinin kampüs içine alınmadığı ile ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada Belediye otobüslerinin kampüs içerisine girişinin engellenmesinin söz konusu olmadığı bildirildi.

KTÜ’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Kamuoyunda, belediye otobüslerinin kampüs alanına alınmadığı şeklinde bir algı oluşturulduğu tarafımızca üzüntüyle karşılanmaktadır. Belediye otobüslerinin kampüs içerisine girişlerinin engellenmesi şeklinde bir durum söz konusu değildir. Yol kenarlarında parklanan otobüsler, aralarından yolun karşı tarafına geçmeye çalışan yayalar için hayati tehlike oluşturduğundan, sefer düzeninin parklanma yapmayacak şekilde düzenlenmesi için daha önce gerekli girişimlerde bulunulmuş ancak bir sonuç alınamamıştır. 24 Mart 2022 tarihinde kampüs içerisinde yaşanan ve bir öğrencimizin yaralanmasına neden olan kaza sonrasında, belediye otobüslerinin parklanmasını engelleyecek şekilde yol kenarında düzenleme yapılmıştır. Bunun dışında otobüslerin kampüse girişinin engellenmesi şeklinde bir durum söz konusu değildir. Otobüslerin kampüs içerisine girmeden yolcu bırakıp almaları (A ve C kapısı) tamamen kendi tasarruflarıdır.”

Yorumlar (0)