31.03.2022, 09:38

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz

Son yıllarda tüm Avrupa’da şampiyon takım kupasını aldıktan sonra ait olduğu kentin en merkezi caddesinde taraftarı ile bütünleşerek kutlamalar yapıyor. Gelenek haline gelen bu şampiyonluk kutlaması ve üstü açık otobüs gösterisinin yapılacağı en uygun yer tartışmasız Meydan civarı ve Kahramanmaraş Caddesi. 

Bilindiği gibi Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Planı kapsamında Kahramanmaraş Caddesi’nde yayalaştırma projesi başlattı. Anlaşılan o ki, üstü açık otobüs ile caddeye girilemeyecek. Ancak kutlamalar ve süslemeler için yine en uygun yerlerden biri. Merak ettiğimiz Kahramanmaraş Caddesi kutlamalara yetiştirilebilecek mi? Cadde üzerinde süsleme yapılabilecek mi? Yoksa bu şehrin yükünü varlığından beri çeken Kahramanmaraş Caddesi yıllardır özlemini çektiği bu sevinç ve mutluluk karnavalından mahrum mu bırakılacak? Büyükşehir Belediyesi şehir merkezindeki sinerjiyi de göze alarak çalışmalarına daha da hız vereceğini düşünüyoruz.

2019 yılında Trabzon Emniyet Müdürlüğüne atanan ve 7 Hazin 2021 tarihine kadar bu görevi sürdüren Metin Alper bu tarihten sonra Sudan Hartum İçişleri Bakanlığı Müşaviri olarak atandı. Alper’in Trabzon ve Trabzonspor sevgisi kamuoyu tarafından biliniyor. Alper’i bir o kadar da Trabzonlular sevmiş ve bağrına basmıştı. Trabzon’dan kilometrelerce uzaktaki Sudan’da Trabzonspor sevgisi ile yatıp kalkan Metin Alper sosyal medya hesaplarında sık sık Trabzonspor paylaşımlarında bulunmayı da ihmal etmiyor. Bakalım Trabzonspor ya da bu şehrin yetkilileri vefa gösterip şampiyonluk kutlamalarına Metin Alper’i davet edecekler mi? Zira Trabzon vefalı ve kadim bir şehirdir.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yolun ortasındaki yüksek gerilim hattı direği görenleri şaşırtıyor. Akçaabat’ın, Söğütlü Mahallesi’nde Trabzon Üniversitesi’nin Güney tarafından geçen Tanjant yolu üzerindeki Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) ait olan yüksek gerilim hattını taşıyan direk, görenleri hayrete düşürüyor.

Tanjant yolunda, Trabzon’dan, Akçaabat yönüne giderken ki şerit üzerinde bulunan yüksek gerilim hattı direği sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Yol ortasındaki direğin çevresinde de önemli bir kazaya neden olunmaması için park tıpaları ile güvenlik önlemi alındı. Bölgede Üniversite ve birçok okulun olması nedeniyle trafikte zaman zaman sıkıntı yaşatan yüksek gerilim hattı direğinin ne zaman yolun üzerinden kaldırılacağı merak ediliyor.

MUHTARLARDAN SİTEM

Trabzon’un Ortahisar ilçesi 1 nolu Erdoğdu Mahallesi sınırları içerisinde Kızılay Trabzon Şube Başkanlığı’na bağlı yeni hizmet merkezinin açılışına davet edilmeyen 1-2 ve 3 nolu Erdoğdu Mahalle muhtarlarından Kızılay yönetimine tepki geldi.

1 nolu Erdoğdu Muhtarı Şenol Yılmaz, 2 nolu Erdoğdu Muhtarı Ali Dural ve 3 nolu Erdoğdu Muhtarı Mahmut Hayır yapmış oldukları ortak açıklamada şu görüşlere yer verdiler: “Hemen, hemen her konuda aranan muhtarlar neden mahallemiz sınırları içerisinde bir hizmet binasının açılışına çağrılmazlar. Bunu anlamak mümkün değildir.

Daha düne kadar 1-2-3 nolu Erdoğdu’da yapılan kan verme kampanyası ile güzide kurum olan, Kızılay’a kan temini noktasında elimizden gelen tüm gayretleri gösterdik.

Hatta Erdoğdu Mahallemiz Kızılay’a kan vermede tüm mahalleler arasında birinci sırada yer almıştır. Şimdi bu Kızılay teşkilatı Mahallelerde dağıtacak olduğu kumanya veya farklı bir yardımı kime nasıl yapacaktır. Şahısların istihbaratlarını nereden alacaktır. Kurumların verimli olabilmeleri kendi aralarında da sağlıklı bir çalışma ortamına bağlıdır. Bu tür iletişimlerin mutlaka sağlanması vatandaş açısından da son derece önemlidir. Muhtarlar temsil ettikleri sınırlar içerisinde birinci derecede “Protokol” e tabidirler. Bu yönden bakıldığında yapılan bu hatanın telafisinin ilgililer tarafından bir özür olduğunun bilinmesini isteriz.”

Kızılay yetkililerinin muhtarları acılaşa davet etmemedeki gerekçelerinin ne olduğu kamuoyu tarafından merak edilirken, yetkililer bir açıklama yaparak muhtarlardan özür dileyecek mi bunu da bekleyim göreceğiz. 

YAZICIOĞLU’NU ANLAMAK

BBP kurucu genel başkanı ve Türk-İslam Ülkücüsü olan Alperen'lerin ebedi lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun şehadetinin 13. sene-i devriyesi sebebiyle Trabzon Alperen Ocakları tarafından Asrın Alpereni Muhsin Yazıcıoğlu isimli anma programı düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başlayan programda Trabzon Alperen Ocakları İl Sekreteri Sinan Dinç Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlamak konulu seminer verdi. Sinan Dinç konuşmasında Muhsin Yazıcıoğlu'nun millet kavramı ve milliyetçilik anlayışı üzerine açıklamalar yaptı. Dinç konuşmasında Muhsin Yazıcıoğlu'nun "Çokluk içinde birlik" tanımlamasının Türk milleti kavramını ortaya koyduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)