07.05.2022, 12:31

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

ŞAPKADAKİ KERAMET

Ramazan Bayramı’nda vatandaşlarla bir araya gelip bayramlaşmak için iki günlük tatilini memleketi Trabzon’da geçiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gittiği her ilçede sevgi seli ile karşılaştı.

Bayramın ikinci gününü Trabzon’un doğu ilçelerine ayıran Karaismailoğlu, üçüncü günde ise batı ilçelerini ziyaret etti.

Karaismailoğlu’nun Vakfıkebir’den başlayan ilçe ziyaretleri, Tonya, Şalpazarı, Beşikdüzü ve Çarşıbaşı’nın ardından sonra sona erdi.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu'nun da bu bölgede olması ziyareti  daha anlamlı hale getirdi.

Adil Karaismailoğlu’nu gittiği her ilçede yolunu keserek bayramlaşan vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulunurken, çeşitli hediyeler vermeyi de ihmal etmediler.

Ayrıca her ziyaret ettiği ilçe belediye başkanı tarafından hediyeler verilen Adil Karaismailoğlu’na en ilginç hediye ise Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız tarafından takdim edildi.

Kurukız, bir dönem bölge ile özdeşleşmiş olan sekiz köşeli şapkayı Karaismailoğlu’na hediye etti.

Bakan Karaismailoğlu’na hediye edilen sekiz köşeli şapkanın her köşesinde ayrı bir anlam bulunduğunu öğrendik. Bunlar, cömertlik, mertlik, dürüstlük, yiğitlik, çalışkanlık, misafirperverlik, alçakgönüllülük ve vatanperverliktir.

Bakanı sahnede şapkalı gören vatandaşlar, “Şapkanın bu kadar güzel yakıştığı bir Bakan’a bu sıfatlarda ancak bu kadar yakışırdı.” dedi.

***

ATATÜRK VE TRABZONSPOR VURGUSU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı nedeniyle Karadeniz turundaydı.

Pandemiden önce ziyaret sözü verdiği Rize’den başlayan gezi, Rize’nin ilçeleri ve Artvin’in Karadeniz kıyısındaki ilçeleri ile devam etti.

Akşam saatlerinde kendisini karşılayanlarla buluştuğu Hopa’dan ayrılarak Trabzon’a geldi.

Kaldığı otelde bir televizyon kanalının canlı yayına katıldı. Ardından Trabzon Atatürk Alanı’nda hemşehrileri ile bayramlaştı.

Otobüsün üzerinden Trabzonluları selamlayan İmamoğlu’nun 2019’da, yine bir bayram ziyareti nedeniyle konuştuğu aynı alandaki doluluk birbirini aratmadı.

Atatürk Alanı coşkulu bir kalabalık tarafından dolduruldu. Alanın etrafında ne bariyer vardı ne güvenlik araması.

Gerçekten de bir hemşehri buluşması yaşandı.

Zaman zaman slogan ve alkışlarla konuşması kesilen İmamoğlu, en büyük tezahüratı ne zaman gördü?

Birincisi, konuşması sırasında Atatürk’ten söz ettiğinde alan dalga dalga hareketlendi. Alkış göklere çıktı. İkincisi de Trabzonspor’un şampiyonluğunu kutlaması…

İmamoğlu’nun Karadeniz gezisi pek çok yorumcunun Cumhurbaşkanı adaylığı için bir adım değerlendirmesine neden oldu. O, bu konuda ketum davrandı, aday olabileceğine ilişkin hiçbir söz söylemedi. Millet İttifakı’nın vereceği kararın en çalışkan neferi olacağını vurguladı.

Her şeye rağmen yorumcular, adaylık konusunu irdelemeyi sürdürüyor, sürdürecek de…

Görünen o ki, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayını belirleyip açıklamadan sular durulmayacak.

***

ALÇI OTOBÜSTE YER ALMALI MIYDI?

Ekrem İmamoğlu'na Karadeniz turunda eşlik eden gazeteciler arasında Habertürk yazarı Nagehan Alçı da yer aldı. Alçı'yı İmamoğlu'nun otobüsünde gören muhalifler sosyal medyada yorum yağdırdı.

Ertuğrul Özkök ve Akif Beki de otobüste yerini alan gazetecilerdendi.

Gazeteci Nagehan Alçı, bilindiği üzere hükümete yakın bir gazeteci. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Poyrazköy… davalarındaki tutumu unutulmadı.

Gezi olayları sırasında Kabataş’ta, belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bantlar bulunan 80-100 kişilik bir grubun, bebeğiyle birlikte durakta bekleyen genç kadını dövdüğü iddialarını sıklıkla kamuoyu gündemine taşımıştı.

2019 İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’nu eleştiren televizyon konuşmaları da cabası…

Alçı’nın, İmamoğlu’nun Karadeniz gezisinde otobüste yer alması, sosyal medyanın tepkisini çekti, aynı zamanda, aracın içinde çekilen fotoğraf da yorumcuların konusu haline geldi.

“Nagehan Alçı’nın otobüste ne işi var?” diyenlerin yanında, “Nagehan Alçı oradaysa, bu hükümete yol göründü demektir.” yorumları da yapılıyor.

Bir de Alçı’nın Rizeli esnafla diyaloğu gündem yarattı:

Rize’de bir esnaf, Habertürk yazarı Nagehan Alçı‘nın, işletmesinde asılı olan Ernesto Che Gueavara posterinin fotoğrafını çekmesine izin vermedi. Esnaf, daha önce, ‘Bu adam bir barbardır.’ diyen Alçı’ya, “Che Guevara’dan özür dileyeceksiniz” şeklinde tepki gösterdi…

***

SESSİZ İSTİLA

Ümit Özdağ'ın yapımcısı olduğu, Hande Karacasu'nun yönettiği Sessiz İstila filmi gündeme bomba gibi düştü ve tartışmalara neden oldu.

Hande Karacasu, 3 Mayıs 2022 tarihinde "sığınmacı ve göçmenlerle ilgili bilgileri manipüle" ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı ve emniyetteki ifadesinden sonra serbest bırakıldı.

Sessiz İstila filmine göre, Göktuğ’un anne ve babası oğullarının doktor olacağı hayaliyle kutlu günü bekliyordu. O yıl Suriye’de iç savaş patladı. Türkiye’ye stratejik göç başladı 2043 yılına gelindiğinde Göktuğ doktor olamadı. Suriyelilerin kurduğu bir hastanede hizmetli olabildi. Filmde, 2043 yılında İstanbul seçimlerinde Suriyelilerin yüzde 55 oy aldığı anlatıldı.

2011 yılında başlayan göç, Türkiye’nin gündeminde önemli yer tutuyor.

Hatay’ın ilçelerinde, Kilis’te göçmen nüfus Türk nüfusu geçti.

Resmi açıklamalarda, göçmen sayısının ne kadar olduğuna ilişkin açıklamalar birbirini tutmuyor, 3 milyon diyen var, 5 milyon diyen var, 9 milyon diyen var.

Gençler, daha iyi bir yaşam için yurtdışına gitmek isterken kevgire dönmüş sınırlarımızdan göçmen girişi devam ediyor. Suriyeli, Afganlı, Iraklı, Afrikalı göçmenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Sessiz İstila filmi ile yapımcı ve yönetmen bu soruna ve Türkiye’nin geleceğine parmak basmış. Dikkatlerin konu üzerinde yoğunlaşmasını sağlamış.

Tozları halının altına süpürmekle olmuyor. Sorunun çözüme kavuşması için tartışılması gerekiyor.

Sessiz İstila bunu sağlayacaksa ne mutlu!...

***

HAYDİ TRABZONSPOR DAHA İLERİ!

Son şampiyonluğumuzun ardından 11 yıl, son şampiyonluk kutlamamızın ardından 38 yıl geçti. Trabzonspor her engeli aşarak tüm dünyaya bir şampiyonun nasıl olacağını ve bir şampiyonluğun nasıl kutlanacağını gösterdi. Yüz binler sabaha kadar coşku içinde eğlendi, trafik kilitlendi, yollarda bırakın araçla gitmeyi yürümek imkansızlaştı. Ama bu coşku selinde bir kişinin burnu bile kanamadı. Kimsenin birbirine en ufak kırıcı bir tek sözü olmadı. Başkasına ait hiçbir şeye zarar verilmedi, el sürülmedi.

Bu kadim şehrin insanları Trabzonlular ve dünyanın dört bir yanında bulunan Trabzonsporlular tüm dünyaya medeniyet, kültür ve yaşam dersi verdi. Tebrikler Trabzonsporlular, tebrikler Trabzonspor.

Bu şampiyonlukla Trabzonspor ve Trabzon için her şey şimdi başlıyor. Bu süreçte zaman kolları sıvamalıyız. Çünkü bu başarıya süreklilik kazandırmalıyız. Kamuoyu ve medyaya yansıyan bütün çekememezlikler karşın Trabzonspor sabırlı ve inatla mücadelesine birbirine daha çok kenetlenerek devam etmelidir. Bu süreçte yaşanan ve yaşanabilecek tahrik ve haksız eleştirilere karşı şiddetten uzak akılcı ve doğru adımlar atarak karşılık vermeliyiz.

Trabzonspor bu büyük başarısıyla dünya ekonomisinin daraldığı, naklen yayın gelirlerinin azaldığı bu süreçte tarihinin en büyük ekonomik girdisini sağlamış oldu. Kulüp yönetimi bu süreçte sağlanacak ekonomik gelirleri daha da artırmalı ve elde edilen gelirler akıllıca kullanılmalıdır. Aksi durumda önceki yıllarda diğer kulüplerin düştüğü girdaba bizde düşeriz ki, bu emeğe, bu heyecana yazık olur.

Sonuç olarak bu güzel ve aydınlık tabloda başta kulüp yönetimi, teknik heyet, futbolcular, taraftar olmak üzere Trabzon sevdalısı herkesin emeği vardır. Ama eğer bu güzel tabloya süreklilik kazandırılamazsa bunun sorumluluğu da başta kulüp yönetimi, teknik heyet, futbolcular, taraftar olmak üzere Trabzon sevdalılarının omuzlarında olacaktır.

  

Yorumlar (0)