12.05.2022, 09:42

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

TRABZONSPOR KİMDİR?

Trabzonspor 1995-1996, 2003-2004, 2004-2005, 2010-2011, 2019-2020 sezonları sonunda şampiyonluk ipinin göğüslemesi engellendi. Nedense bu beş sezonun dördü Fenerbahçe ile yarışa girdik. 1995-1996 sezonu sonunda Fenerbahçe başkanı Ali Şen’in söylemleri hala hafızalardaki tazeliğini koruyor. 30 Nisan 2005 tarihinde İstanbul’da oynanan Fenerbahçe maçında yaşanan Cem Papila olayı, 2010-2011 sezonunda yaşanan Türk Futbol Tarihin en karanlık döneminin tek anı bile unutulmadı. Bütün bunlar yaşanmışken Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Türkiye’nin sözde en güvenilir insanı Uğur Dündar’ın söylemleri, Fenerbahçe medyasını trol ordusunun riyakâr paylaşımlarının hepsinin ortak amacı Trabzonspor’un önünü kesme cabalarıdır.

Burada bizim dikkat etmemiz gereken nokta Trabzonspor’un kim olduğunu doğru tahlil etmektir. Evet Trabzonspor dünyanın en önemli şehir takımlarından biridir. Trabzonspor; Trabzon şehrinin saf, temiz kültüründen doğan, geleneklerinden beslenen, köklerinin sıkı sıkıya bu değerler bağlayan bir kulüptür. Ama bu noktadan kendini evrensel platforma taşımış bir dünya kulübüdür. Zira Trabzonspor’un şampiyonluğu sadece Trabzon’da Trabzonluların kutladığı bir şampiyonluk değil; Tüm dünyada kendini Trabzonsporluluk değerlerinde ifade eden herkesin kutladığı bir şampiyonluktur.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve saz arkadaşlarının asıl rahatsızlıkları işte budur. Trabzonspor’u Trabzon’a hapsetmek ve dünya kulübü olmasının önünü kesmektir.

Trabzonlulara ve Trabzonsporlulara düşen görev ise bu tuzağa düşmeden, hiçbir camiayı ve hiç kimseyi incitmeden, şovenizmden uzak, fanatizmden arınarak kapsayıcı şekilde bu büyük zaferi doyasıya kutlamaktır.

kadar süreç Trabzon’da, Yenikapı’da başarılı bir şekilde yürütüldü bundan sonrada aynı hassasiyetle devam edilmelidir.

***

ÇÜRÜMEYE TERKEDİLDİ

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki teleferik ilçenin kanayan yarası haline geldi.

Beşikdüzü ilçesinde, yaklaşık üç yıl önce hizmete açılan teleferik Karadeniz Bölgesi’ndeki en uzun teleferik olma özelliğini taşıyor. Eski Belediye Başkanı Orhan Bıcakçıoğlu döneminde yapımına başlanan teleferik 100 milyon TL’ye mal olmuştu. 530 rakımlı Beşikdağı’na 10 dakikada ulaşılabilen iki kabinli teleferik, açıldığı ilk yılda 60 bin kişiyi ağırlamıştı. Yaklaşık iki yıldan beri ilgili firma ve belediye yetkilileri arasında yaşanan krizden dolayı teleferik çalıştırılmıyor. Milyonlarca para harcanarak yapılan yatırım atıl durumda bırakılıp çürümeye terkedilirken, belediye bütçesine iller bankasından gelen paralarda teleferiğin borçlarına kesiliyor.
Bölge halkı pandemin ardından turizmde hareketlilik yaşanacağını söyleyerek, teleferik sadece Beşikdüzü için değil, Büyükliman Bölgesi için çok önemli bir yatırımdır. Bu önemli yatırımın hizmete girmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz diyerek tepkilerini dile getirdiler.

***

SON SÖZÜ KİM SÖYLEYECEK?

Trabzon'un Araklı ilçesi, Değirmencik Mahallesi sakinleri Karadere Deresi üzerinde yapılacak olan HES’e tepkileri büyüyor.

Değirmencik Mahallesi sakinleri, bölgede yapılacak HES’in yaşam alanlarını olumsuz etkileyeceği gerekçesi ile proje sürecini öğrendikleri andan itibaren projeye karşı çıkıyorlar. Kadından erkeğine, gencinden yaşlısına bölgede yaşayanlardan "Bu proje iyidir." diyen tek bir kişi çıkmadı.

Bölge sakinlerinin projeye karşı çıkması gayet bilinçli verilere dayanıyor, gelişigüzel değil yani "HES istemiyoruz." meselesi değil. "Bu HES projesi bizim mahallemizi olağanüstü ölçüde etkileyecek. 'Nasıl etkileyecek?' diye sorarsanız diyorlar, Değirmenci Mahallesi zaten heyelan tehlikesi yaşayan bir mahalledir. Yapılmak istenen Ayvadere HES Projesi'nin iletim tünelinin 4.600 metrelik kısmı Değirmencik Mahellesi’nin altından geçecek. İşte gerek bu tünelin yapılması gerek tünelin yapımı sırasında yapılacak olan patlatmalar, mahallede var olan heyelan tehlikesini tetikleyecek.

Bölge halkı bu yüzden HES’in yapılmasına ısrarla karşı çıkıyor ve zaman zamanda HES bölgesinde eylemler yaparak yapılan çalışmaları engellemeye çalışıyorlar.

Yaklaşık bir ay önce bölgede yapılan eylemler sonuç vermiş ve HES dünelinde çalışmalara ara verilmişti. Fakat gösterilerin üzerinden bir ay geçmesinin ardından ilgili firma bölgeye yeniden iş makinelerine getirerek çalışmalara başladı.
Her ne bahasına olursa olsun HES’i durdurmakta kararlı olan yöre halkının önümüzdeki günlerde ses getirecek bir eyleme hazırlandıkları öğrenildi.
Son sözü HES’çi şirket mi, yoksa yöre halkı mı söyleyecek bekleyip göreceğiz.

***

82. YILDÖNÜMÜNDE ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

Genel Merkezi İzmir’de bulunan Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin Beşikdüzü şubesi, Köy Enstitülerinin kuruluşun 82. yıldönümünde bir dizi etkinlik düzenliyor.

1940’yıllarda enstitüler köylerde kurulmuştu.1990’lı yıllarda da bu köylerin ilçe oluşu, bir rastlantı değil. Beşikdüzü de bunlardan biri ve bugünkü konumunu Köy Enstitüsüne borçlu.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Beşikdüzü şubesi de bir vefa örneği göstererek her yıl 17 Nisan ve sonrasında etkinliklerini sürdürüyor.

Bu yılki etkinliğin omurgasını, “Tarihsel Süreçte Köy Enstitüleri” başlığı oluşturuyor.

18 Mayıs 2022’de başlayacak etkinlik iki günü kapsıyor.

Film gösterilerinin yanında dört oturum halinde değişik başlıklar altında paneller düzenlenecek. Pek çok yazar, akademisyen, eğitimci bu panellerde konuşmacı olarak yer alacak.

Tarihsel Atılım Olarak Köy Enstitüleri konulu panelde, Prof. Dr. Ruşen Keleş, Dr. Niyazi Altunya ve Doç. Dr. Güzel Yücel Gier konuşacak.

İkinci oturumun başlığı “Köy Enstitülerin Eğitim Felsefesi. Konuşmacılar: Prof. Dr. Zafer Gençaydın, Prof. Dr. Yakup Kepenek ve Prof. Dr. Yakup Kepenek.

Üçüncü oturum, “Köy Enstitülerinin Ekonomik ve Sosyal Yaşama Katkıları.” Konuşmacılar: Mustafa Gazalcı, Prof. Dr. Ayfer Kocabaş ve Veysel Usta.

Son oturum: “Anılarda Köy Enstitüleri ve Beşikdüzü Köy Enstitüsü. Konuşmacılar ise Ahmet Özer, Ayla Aksoyoğlu, İsmail Yılancı ve Sevim Özkan.

Etkinlik sırasında yazarlar kitaplarını da imzalayacak.

Köy Enstitülerinin kuruluşun yıl dönümünü kutlama etkinliğinin başka bir yanı daha var: Onca akademisyen, sanatçı, yazar ve eğitimcinin Beşikdüzü’nde buluşması ilçe adına önemli bir kazanım.

Etkinliğin düzenleyicilerini de belirtmekte yarar var. Köy Enstitülerinin mimarı İsmail Hakkı Tonguç adına kurulan İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Trabzon Vakfı ve Beşikdüzü Belediyesi.

Adı geçen kuruluşlar, Beşikdüzü’ndeki kültürel etkinliğe imza atmanın onurunu yaşayacaklar.

***

YAYLA YOLLARI NE DURUMDA!

Bu yıl bölgemizde kış şartları çok çetin geçti. Özellikle Şubat ve Mart aylarında yağan yoğun kar nedeniyle yayla yollarının önemli bir kısmı halen kapalı durumda. Karların erimesiyle de açık olan yolların durumu içler acısı.

Karadeniz insanın en önemli sosyal yaşam aktivitelerinden biri durumunda olan yaylacılık, hem ekonomik açıdan hem de turizm açısından büyük önem taşıyor. Havaların ısınması ve Haziran ayının gelmesiyle birlikte ekonomik yaylacılıkta, turizm yaylacılığı da hareketlenecek. Ama yoğun geçen kış şartları sonrasında bozulan yollar ve diğer alt yapı sorunları endişe verici durumda.

Bir an önce ilgili kurum, kuruluş ve yetkili kişiler şimdiden kolları sıvaması gerekir. Yoksa yaşanan zorlu ekonomik şartlarda Karadeniz insanın elinde kalan tek yaşam aktivitesi yaylacılıkta kendilerine eziyet olmasın. Bizden söylemesi.

Yorumlar (0)