26.05.2022, 09:44

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

O FOTOĞRAF NE ZAMAN ASILACAK?

Abdullah Avcı, Trabzonspor’da göreve başladığı zaman Mehmet Ali Yılmaz tesislerinde bulunan odasında düzenlemelere gitmiş ve odanın duvarına şampiyon olduğumuz yıllardaki takımların fotoğrafını astırmıştı.

2010-2011 şampiyon kadronun yanına da boş bir çerçeve astırmıştı.

Oda da bulunan boş çerçeveyi merak edenlere, Avcı boş çerçeveye kendi döneminde yaşanacak şampiyonluk kadrosunun fotoğrafını astıracağını söylemişti.

Trabzon’da göreve başladığı günden itibaren, Trabzonspor’un tüm dinamiklerini elinde tutarak taraftarın duygularını okşamayı başaran Abdullah Avcı bu davranışı ile de taktir toplamıştı.

Artık 2021-2022 yılının şampiyonu Trabzonspor olduğuna göre Avcı’nın odasında bulunan boş çerçeveye zafer fotoğrafını asmanın vakti gelmiştir.

Şimdi taraftar o boş çerçeveye fotoğrafın gireceği günü bekliyor.

***

TRABZON’DA TRAFİK RAHATLADI MI?

Bundan birkaç ay öncesine kadar vatandaşa, Trabzon’da en önemli sorunların başında ne geliyor diye sorsanız hiç kuşkusuz ilk cevabı trafik sorunu diye alırdınız.

Fakat son günlerde Trabzon trafiğinde bir rahatlama gözleniyor.

Saatlerini direksiyon başında geçirmek zorunda kalan sürücüler, sıkışıklığın biraz da olsa azaldığını belirtiyor.

Trabzon’a yeni yollar mı yapıldı?

Hayır!…

Kahramanmaraş Caddesi, Uzunsokak trafiğe mi açıldı?

Hayır!...

Peki, nasıl oldu da Trabzon’da çekilen trafik çilesi bir anda rahatlamaya döndü?

Tuhaf ama, bu sorun en acı reçeteyle, akaryakıta gelen zamlarla çözüldü. Çünkü zamlardan sonra akaryakıta vatandaş para yetiştiremez oldu.

Yani, Trabzon trafiğinin çözümlenmesini akaryakıt zamları sağladı.

Artık vatandaşlar araçla gidecekleri yere ya toplu taşıma araçları ile ya da yaya olarak gitmeye başladı.

Akaryakıt zamları, birçok vatandaşın sağlıklı yaşam için spor yapmasına da neden oluyor!...

***

TURİZMCİLER BEKLEMEDE

Bacasız sanayi Turizm…

Yıllardır Karadeniz’de turizm konuşuluyor.

Denizin mavisiyle doğanın yeşili kucak kucağa bir bölgede neden turizm olmasın!

Yavaş da olsa turizme yönelik adımlar atıldı.

Özellikle Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden gelen turistler Trabzon turizmine bir hareketlilik kazandırmıştı.

Son yıllarda koronavirus gerekçe gösterildi, seyahat yasağı getirildi, Arap turistler de bölgeden ayağını çekti.

Bu yılın turizm sezonu başladı ama yaprak kımıldamıyor. Turistik tesisler beklemede. Ne rezervasyon var ne de gelen…

“Ayranım olsun sineği Bağdat’tan gelir” anlayışı sonuç vermiyor.

Ayran var da üstüne konacak sinek yok.

Ekonomi dışa bağımlı hale gelince, el açıp dua etmekten başka yol kalmıyor.

Dua ile olsaydı kimse sabaha kadar uyumazdı…

***

ŞAMPİYONLUK VE SONRASI…

On bir yıl aradan sonra Trabzonspor şampiyon oldu ama şampiyonluk sevincini ancak 38 yıl aradan sonra yaşayabildi. Bu durum bile bize Türkiye liginde şampiyonluğun ne kadar zor ve meşakkatli bir süreç olduğunu gösterdi. Tüm dünyada Trabzonspor sevdalıları şampiyonluğu doyasıya yaşadı. Kutlamalar hem organizasyon açısından hem de taraftar kalitesi açısından tüm dünyaya örnek oldu. Yüzbinlerce taraftarın toplandığı meydanlarda, stadyumlarda bir kişinin bile burnu kanamadı. Bu yaşanan süreçte gösterilen bu vakur duruşu herkes ayakta alkışlamalıdır.

Ancak kutlamalar tamamlandı. Gelecek sezonun sonuna kadar şampiyonluk apoletini gururla göğsümüzde taşıyacağız. Şampiyonluk sürecinde Trabzonspor’un rakiplerinin tutumlarını herkes çok net gördü. Ligin ortasında şampiyon ilan edilen Trabzonspor ligin sonunda yok edilmeye çalışıldı. Tıpkı yıllarca yapıldığı gibi. Kutlama mesajı bile yayınlayamadılar.

Yaşanan bu süreç sonunda Trabzonspor daha akılcı ve geleceğe dönük yol izlemelidir. Bugünden Şampiyonlar Ligi kadrosu oluşturulmalı ve aynı zamanda Türkiye Süper Ligine de hazır olunmalıdır. Trabzonspor yönetimi bunun sinyallerini veriyor. Ama unutulmamalıdır ki gelecek sezon üzerimizdeki baskı daha da artarak devam edecektir. Haydi hayırlısı…

Yorumlar (1)
TRABZON SEVDALISI 1 ay önce
Trafik için ironi yaptınız. Çokda haklı yaptınız. Trafiğin rahatlamasının tek çözümü, depolama sistemidir. Yani, insanlar dolmuşlara depolama alanlarında binecek. Depolamadan kalkan dolmuş, çok kısa süreliğinde olulturulacak indir/ bindir duraklarında işini görüp yoluna devam edecek. Postanenin önünde, ana cad. üzerinde gidiş istikametinin solunda oluşturulan duraklar hangi trafik kural ve yönetmeliklerde var. Orada oluşacak kazalarda trafik nasıl bir rapor tutacak. Hukuk buna nasıl karar verecek...