15.06.2022, 10:03

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

MAKAM ARAÇLARINDA TASARRUFA GİDİLİR Mİ?

Kentlerin önemli sorunlarından biri ulaşım. Kent içi ulaşımdaki altyapı yetersizliği ve trafikteki araç sayısı sorunun temelini oluşturuyor.

Son altı aydan beri akaryakıta gelen zamlar, bu sorunu zorunlu olarak azalttı. Caddelerde, anayollarda artık trafik rahat.

Vatandaşlar özel araçları ile trafiği çıkmıyor. Akaryakıta gelen zamlar, araçları park yerlerine sabitlemiş... Ulaşımda tercih edilen toplu taşıma araçları.

Bir de kurumların hizmet araçları var. Kullandıkları yakıt maliyeti milyarlarla ifade edilir hale geldi.

2021 yılında Türkiye’deki makam aracı sayısı 125 binin üzerinde. Bunlara ek olarak üst düzey yetkililerin lüks makam araçları var.

Türkiye’deki makam aracı sayısı dünyanın pek çok ülkesine göre çok yüksek.

Genel müdürler, daire başkanları, müdürler, il ve ilçe yöneticileri kullandıkları makam araçlarında yakıt tasarrufuna dikkat ediyor mu?

Kendi aracının park yerinde bırakıp devletin aracıyla özel işlerini takip ediyor mu?

Resmi araçlarda kullanılan benzin, motorin parası milletin parası…

Bütçeye yük olan bu harcamadan tasarruf ederek toplu taşıma araçlarını kullanmayı düşünen bir yönetici var mı acaba?

Ülke genelinde yaşanan bu durumu Trabzon özelinde düşünmek de mümkün.

Hangi amir, makam aracı yerine işine gidip gelirken toplu taşıma aracını kullanacak?

Bu uygulamaya başlayacak olanı elbette alkışlayacağız.

Hadi bakalım, ellerimiz alkış için bekliyor!...

***

AYKAN ADAY OLUR MU?

Genel seçimler yaklaştıkça kulisler de yoğunlaşmaya başladı.

Kimin milletvekili olacağı ağızdan ağıza, kulaktan kulağa dolaşıyor.

Trabzon’da yıllardan beri birinci parti olan AKP içinde de pek kişinin adı telaffuz ediliyor. Bunlardan biri de Asım Aykan.

Aykan, Trabzon siyasetinde önemli bir döneme damga vuranlardan biri.

1987-1994 yılları Refah Partisi Trabzon İl Başkanlığı. Sonra 1994 yerel seçimlerde Trabzon Belediye Başkanlığı. 1999’da ikinci kez belediye başkanı seçilen Aykan, Milli Görüş çizgisinden gelen siyasetçilerden…

Siyasetten hiç kopmayan Asım Aykan, 2002 ve 2007 seçimlerinde AKP’den milletvekili seçildi. Vekillik görevi bitince bir köşeye çekilmedi, siyasetin içinde, belki de tepe noktasında yer aldı.

2011 yılında Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyeliğine getirildi. 2018’de de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Yerel Yönetim Politika Kurulu Üyeliğine atandı.

Görünen o ki Aykan’ın parti içinde önemli bir saygınlığı var.

Politikada oldukça deneyimli.

Buradan yola çıkanlar, Aykan’ın 2023 seçimlerinde milletvekilliğine dönebileceğini ifade ediyor. Aykan Trabzon’da tanınan, bilinen bir siyasetçi. Necmettin Erbakan’la başlayan siyaset yolculuğu, Erdoğan’la devam ediyor. Bu da Aykan’ın şansını artıyor.

Peki, Aykan milletvekili adayı olur mu?

Kaynayan siyaset kazanının içine daha niceleri düşecek…

Asım Aykan da bunlardan biri. Kaynayan kazanda buharlaşacak mı, kendini koruyacak mı?

Bunu da zaman gösterecek.

Siyaset, çok şeye gebe!...

***

HATAYA YER YOK

Sezonu şampiyon olarak tamamlayarak 11 yıllık özlemini sona erdiren Trabzonspor’da gözler transfer çalışmalarına çevrildi. Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın mevcut şartlar korunduğu taktirde en az 5 mevkiye oyuncu istediği biliniyor. Ayrıca takımdan ayrılacak olan çıkarsa onların da yerlerine kaliteli isimler alarak önceliğini Şampiyonlar Lig’in Play-Off müsabakasına vermiş durumda. Nasıl vermesin ki; çünkü şampiyonlar Lig’i grup müsabakalarına adını yazdırmayı başarırsa oradan alacağı parayla 1 yıllık masrafları karşılıyor. Şampiyonlar Lig’inden alınabilecek 1 galibiyet de ligdeki 13 galibiyette alınacak ücrete tekabül ediyor. Hal böyleyken Trabzonspor atacağı her adımı kılı kırk yararak atmak durumunda. Trabzonspor önümüzdeki sene aynı başarıyı tekrarlar mı bilinmez. Ama ekonomiyi düşünmek zorunda. Çünkü önümüzdeki ay Trabzonspor, yaklaşık 11 milyon Euro yani 200 milyon TL gibi bir rakamı yapılandırma adı altında bankalara ödeyecek. O yüzden Trabzonspor bugüne kadar herhangi bir oyuncuyla henüz anlaşma sağlamadı.

Sözün özü, Bordo-Mavililer kurtuluşun arifesinde hata yapmak istemiyor.

***

YÖN TABELALARI YETERSİZ

Trabzon’da, tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında açılan 198 metrelik tünelin içinde oluşturulan akvaryumlara tatlı ve tuzlu sularda yaşayabilen ve dünyanın dört bir yanından getirilen farklı türde 5 binden fazla canlı yerleştirildi.

Tünel akvaryumu gerçekleştiren Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i kutlamak lazım.

Trabzon’da turizme yönelik olumlu bir adım atılmış oldu.

Tünel akvaryum yapılmaya başladığından beri giriş ücretleri tartışma konusu oldu. Halen de tartışılıyor. Giriş ücretlerinin yüksek olduğu, özellikle turizm döneminde ilgi çekmesi açısından indirim yapılması isteniyor.

Giriş ücretleri bir yana, tünel akvaryumun adresi de ayrı bir tartışma konusu…

Özellikle tünel akvaryumu görmek için il dışından gelen ziyaretçiler bir hayli zorluk çekiyor. Ortahisar ilçesi içinde akvaryuma ulaşmak için yön tabelaları yetersiz. Sahil yolundan akvaryuma ulaşabilmek için yön tabelaları zenginleştirilmeli. Bunun yararı elbette ki tartışılmaz. Yetkililerin bu konuya kısa zamanda çözüm bulmalarını diliyoruz.

***

YAPILAN HİZMETE SAHİP ÇIKILMALI

Ulaşımın yetersiz olduğu yıllarda, Hopa’dan kalkan yolcu gemisi il ve ilçe merkezlerinden yolcu alarak Samsun, Zonguldak ve İstanbul’a gidiyordu.

Yolcular, sahilden bindikleri kayıklarla açıkta demirleyen gemiye bin bir güçlükle ulaşabiliyordu.

Vakfıkebir’de, 1959 yılında 235 metre uzunluğunda bir iskele yapılır. Gemiler, iskeleye yanaşarak yük ve yolcu indirme bindirime işini gerçekleştiriyordu. Tarihi iskele, yıllar sonra Vakfıkebirlilerin soluk alma yeri oldu. Ta ki, 2006 yılında sahil yolu ilçe ile iskelenin bağını kopardı. Yolun üzerine yapılan üst geçitte bu bağı oluşturamadı, hem de iskelenin boyu kısalmış oldu. Buna rağmen tarihi özelliğini hâlâ koruyor.

Belediye tarafından iskelenin sağına soluna yapılan korkuluklara vatandaşlar tarafından zarar veriliyor.

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, hizmetlerin bu hale getirilmesine anlam veremediklerini belirterek kamu malına zarar vermenin dışında vatandaşların da tamamına verilmiş bir zarar olduğunu belirtti.

Başkan Muhammet Balta yaptığı değerlendirmede, “Belediye olarak binlerce liralık maliyetlerle ilçemize kazandırdığımız yatırımların bu şekilde tahrip edilmesi sadece bizi değil tüm ilçe halkımızı üzmektedir. Bu hizmetler ilçe halkının parasıyla, devletimizin destekleriyle yapılıyor. Kendini bilmez şuursuz kişi ya da kişiler tarafından çok güzel bir şey yapıyorlarmış düşüncesiyle tahrip edilen hizmetlere tüm Vakfıkebir halkının sahip çıkması bizleri mutlu etmektedir.” dedi.

Başkan Balta’nın eleştirilerin yerinde buluyoruz.

Yapılan hizmete hep birlikte sahip çıkılmalıdır.

Yorumlar (0)