28.06.2022, 10:22

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz

BASKIN SEÇİM Mİ GELİYOR?

Sessiz sedasız seçime mi gidiliyor?

Aylardan beri muhalefet erken seçim istiyor, iktidar ise seçimin zamanında, yani 2023’ün Haziran ayında yapılacağında diretiyor.

Ankara’daki kulis bilgilerinden basına sızan önemli bir bilgi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’da erken seçim açıklaması yapacağı yönünde…

Herkes ayrı bir tahmin peşinde.

Basında yer alan önemli bir bilgi de şu:

'Sandık Alanı İşlemleri' konulu yazıda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda engelli ve yaşlı yurttaşların oy kullanabilmesi için okulların altyapısı hakkında bilgi istendi.

Okullara gönderilen yazıda, İlçe Seçim Kurullarının talebi üzerine, okulların engellilerin oy kullanmasın hazır olup olmadığı konusunda bilgi isteniyor.

20 Haziran’da gönderilen yazı, en geç 24 Haziran’a kadar yanıtlanması gerektiğini öngörüyor.

Böylesine acele yanıt istenince erken seçim mi olacak sorusu akıllara geliyor.

Ne demişti Demirel?

“Siyasette 24 saat çok uzun bir zamandır.”

Önümüzdeki 24 saatler daha nice açıklamaya gebe.

Bakalım sonbahara kadar hangi bilgiler gelecek önümüze…

VATANDAŞ TEPKİLİ

Büyükliman Bölgesi’nde yedi mahallede oturan vatandaşlar, “Bulanık sudan bıktık, arıtma istiyoruz.” Şeklinde dert yanıyor.

Gazetemizi arayan okuyucular Tonya ve Vakfıkebir’e bağlı yedi mahallenin su sorunu devam ettiğini konuyla ilgili haber yapmamızı istiyorlar.

Köy Hizmetleri döneminde, Tonya’nın Rosodo Yaylasından alınan içme suyu, Tonya ve Vakfıkebir’e bağlı yedi mahalleye bağlandı.

Suyun alındığı derede herhangi bir arıtma yapılmadığı için su şebekesi yapıldığından bu yana musluklardan bulanık su akıyor.

Şebeke TİSKİ’ye devredildikten sonra mahallelerdeki abonelerin evlerine su sayacı bağlandı. Vatandaşlar, “musluktan bulanık su akıyor, biz de su parası ödüyoruz.” diye tepkide bulundular.

Vatandaşların dört-beş yıl süren mücadelesi sonucu 2021 yılında arıtma tesisi ihale edildi. Müteahhit firmaya yer teslimi yapılmasına karşın geçen yıl herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu yıl ise inşaat birim fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle işi tasfiye etti. Arıtma tesisi için yeniden ihale yapılması bekleniyor.

Bakalım arıtma ne zaman yapılacak ve musluklardan temiz su akacak!...

TAHSİLDAR OLDULAR!

Yayla sezonu, pek çok yaylada sorunla başladı.

Yaylalarda kullanılan elektrik şebekesi yıllardan beri muhtarlara teslim edildi. Trafolara konulan sayaçta kaç kilovat elektrik tüketimi varsa, fatura ediliyor; muhtarlar da yayla sakinlerinden parayı toplayıp Aksa Elektrik AŞ’ye ödeniyor.

Muhtarlara fatura edilen tüketim miktarı, kademeli enerji fiyatları nedeniyle el yakıyor. Evlerdeki tüketim miktarı en az kademeden ödenecekken, trafodaki sayacın gösterdiği toplam kilovat çok fazla olduğu için en yüksek kademeden tahakkuk ediyor.

Muhtarlar da zor durumda aboneler de… Ödenecek parayı nasıl paylaşacaklar?

Mahalle muhtarları, “Biz Aksa Elektrik’in tahsildarı olduk. Şebekede kopan hatları, devrilen direkleri biz onarmak durumundayız. Birçok yaylada, böyle bir uygulama yok. Kurum, bizden de şebekeyi devralsın, abonelikleri yapsın, bizi devreden çıkarsın.” şeklinde konuştular.

MESKEN TUTTULAR

Trabzon’un özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen sahillerinden biri Ganita Çay Bahçesi…

Trabzon’da merkeze en yakın, denizle buluşan mekanlardan biri olduğu için tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Ganita’nın çayı kadar, mekânın kendisi, manzarası, her şeyi kendine özgüdür… Güneşin batışını izlemek için Ganita, ‘bana gelin’ der. Denize sıfır bir yerden güneşin batışı ancak bu kadar güzel izlenir…

Ganita üniversite öğrencilerinin de uğrak mekânı olarak bilinir…

Bir tarihtir Ganita Trabzon’da. Şairlerin, sanatçıların uğrak yeridir. Ganita, güzelliktir, aşktır, sevgidir…

Ortahisar ilçesi İskenderpaşa Mahallesi’nde Ganita’ya Çay Bahçesi’ne tünel üzerinden giden yolun önündeki park alanı, madde bağımlıları ve alkoliklerin uğrak yeri haline geldi son zamanlarda.

Trabzon Eczacılar Odasının hemen altındaki bu alana özellikle akşam saatlerinde gelen madde bağımlıları, vatandaşları tedirgin ediyor.

Şehrin orta yerini madde bağımlılarının mesken tutması, Ganita Çay Bahçesi’ne giden vatandaşları da, çay bahçesi işletmecisini de huzursuz ediyor. Yetkililerin bölgede bir an önce önlem almaları, Ganita’yı asıl kimliğinden kopmasına izin vermemeleri isteniyor.

Yorumlar (0)