04.07.2022, 14:17

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz

OF'A YENİ BİR YÜZ!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Of Belediyesi arasında yapılan sözleşmeli ile Of’ta Atatürk Bulvarı yeni bir kimliğe bürünecek. Atatürk Bulvarı’nda Cephe Yenileme ve Peyzaj projesi için çalışmalar başladı.

Projenin 2023 yılı yaz aylarında tamamlanması hedefleniyor.17,5 milyon ihale bedeli olan proje, 52 bina ile 430 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğindeki Atatürk Bulvarı'nın tamamını kapsıyor.

Caddede, bölgede olma‐ yan 2 adet elektrikli araç şarj istasyonu da yapılacak.Atatürk Bulvarı’nın mo‐ dern bir görünüme kavuşaca‐ ğını ifade eden Of Belediye Başkanı Başkan Sarıalioğlu, “Daha önce bulvar üzerinde yer alan binalardaki görüntü kirliliğine yol açan tabelaları tek tip ve daha estetik bir hale getireceğiz. Binaların dış cepheleri yenilenip izolasyon‐ ları yapıldığı için vatandaşları‐ mız ısıdan tasarruf edebile‐ cek. Bir bakıma ısıdan tasar‐ ruf edildiği için yıllar içinde proje kendini amorti etmiş olacak. Yol çalışmasıyla araçların gelişigüzel park etmesi engellenmiş olacak. Yol kenarında 90 adet normal ve 4 adet engelli araç park alanı yapılacak. Ayrıca 2 adet elektrikli araç şarj istasyonu yapılacak. Bir özellikle gençlerimizin yararlanacağı bir mini kütüphane projemizde yer alacak.” dedi. Of’a yeni bir yüz kazandıracak olan Atatürk Bulvarı tamamlandığında başka ilçelerde de böyle çalışmaların olacağı öğrenildi.

Trabzon şehir merkezinde birbirine paralel üç cadde trafiğe kapatıldı.Kunduracılar Caddesi ve Uzun Sokak’ın ardından Kahraman Maraş Caddesi de araç trafiğine kapatılarak yayaların hizmetine sunuldu.

Üç ay gibi kısa bir sürede alt yapı ve üst yapı çalışmaları tamamlanarak yayalara açılan caddenin zemininden, ışıklandırma çalışmalarına kadar büyük özen gösterildi. Zemin çalışmasında dökme agrega kullanılması da caddeye farklı bir güzellik kattı. Fakat yapılanı koruyup kollamakta o eseri yapmak kadar önemlidir. Araç trafiğine kapalı olan caddede “binbinlerin” kullanılması, cadde üzerinde kullanılan dökme agregaya zarar vereceği gibi, yayaları da zor durumda bırakıyor. Yetkililer, bir an önce binbinleri kent merkezinde kullanıma sunan firma sorumluları ile görüşüp binbinlerin yazılımlarını güncelleyip Uzun Sokak, Maraş Caddesi ve Kunduracılar Caddesi’nde kullanımını engellenmeli…

O BİR LİDER!

Marek Hamsik, sezon öncesi kampın ilk gününde tesislerde yerini alması, bordo mavili taraftarlar tarafından takdirle karşılandı. Günlerdir Hamsik’in profesyonelliğine övgüler yağdırılıyor. Bizler alışmışız tabi; Hamsik’in yarı kalitesinde bile olmayan yabancı futbolcuların Türkiye’de yan gelip yatmalarına… Yabancı transferlerimiz hep Avrupa’da belli bir yaşı geçtikten sonra gözden düşen yıldız statüsünde olduğu için çoğu futbolcu buraya tatile geliyor. Bu yüzden Hamsik gibisi az bulunur. Kariyerinin son yılları da olsa burada bir şeyler başarmak istiyor. Kariyerindeki ilk lig kupasını geçen sezon kaldırmasına rağmen ‘Tamam eksik parçayı tamamladım, benden bu kadar’ demiyor.Bir tane daha istiyor. Şampiyonlar Ligi için milli takımı bırakıyor. Zor bir sezon olacak ve Trabzonspor’un bana ihtiyacı var diyerek bu fedakarlıkta bulunuyor. Genç oyuncuların örnek alması gereken bir karakter Marek Hamsik… Böylesine bir dünya yıldızının çalışma azmine ve iş ahlakına kaç Türk futbolcu sahiptir? 34 yaşında ve A takıma yeni çıkan genç bir futbolcu heyecanıyla, tüm konsantrasyonuyla sezon öncesi kampının ilk gününde sahada yerini alıyor. Anlaşılan bu sezon da futbolseverlere mükemmel bir resital sunacak.

KAZALAR YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde sık sık kazaların meydana geldiği ve ölüm yolu olarak anılmaya başlanan eski sahil yolunda, bölünmüş yol olmasına rağmen her geçen gün yeni kazalar yaşanmaya devam ediyor. Bölgede yaşanan kazaların ardından Vakfıkebir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, yol ortadan ikiye bölünerek yolun kenarlarına kaldırım yapılmıştı. Çok sayıda ölümlü ve maddi hasarlı kazaların yaşandığı güzergâh ikiye bölünmüş ve kazaların önlenmesi amaçlanmıştı. Fakat bölünmüş yolda, Mustafa Turpçu Gençlik Merkezi önüne yapılan kavşakta kazalar yaşanmaya devam ediyor. Birkaç gün önce maddi hasarlı kazanın yaşandığı kavşağa yakın olan belediye otobüs durağında, kimsenin olmayışı önemli bir faciayı öneldi. Vatandaşlar yetkilileri uyararak, ölüm yolu olarak bilenen yolda, daha fazla kazanın yaşanmaması için yetkilileri bir an önce önlem almaya çağırıyoruz dediler.

Yorumlar (0)