15.07.2022, 09:48

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

ATAMAN NİKAH KIYDI

Burcu ve Alperen muhteşem düğünle hayatlarını birleştirdi. Emine ve Aydın Yeşildal çiftinin güzel kızları Mimar Burcu ile Aynur ve Adem Çelik çiftinin İnşaat Mühendisi oğulları Alperen, Akçaabat Remzi Garden Düğün Salonunda gerçekleşen düğün ile sonsuza dek hayatını birleştirdi. Güzel çiftin nikahını Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman kıydı. Çiftin şahitliğini ise AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu, Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Akçaabat eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen. AK Parti Akçaabat ilçe Başkanı Hüseyin Altıntepe, MHP Kadın Aile Çocuk ve Engelli Politikaları Trabzon İl Başkanı Gülen Demir, MHP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Osman Memiş ve Akçaabat Ülkü Ocakları Başkanı Köksal Koç yaptı. Düğüne katılan davetliler güzel çifte ömür boyu mutluluklar diledi. Yeşildal ve Çelik aileleri kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.

*************************

TÜNEL AKVARYUMA YOĞUN İLGİ

Trabzon'da okyanus canlılarının da yer aldığı yaklaşık 198 metrelik "Tünel Akvaryum" ziyarete açıldığı günden beri yoğun ilgi görüyor.

Ortahisar Belediyesince su altındaki canlıların tanıtılması ve bölge turizminde alternatif oluşturması amacıyla tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında hayata geçirilen Tünel Akvaryum'a yerli ve yabancı turistler yoğun gösteriyor.

Her gün saat 10.00’dan, 19.00’a kadar ziyaretçilere açık olan Tünel Akvaryum’da, Kurban Bayramı dolaysıyla da yoğunluk yaşandığı bildirildi.

Bayram boyunca günde ortalama 2 bin kişinin ziyaret ettiği akvaryum bölge turizmine önemli katkı sağlıyor.

Trabzon için ayrı bir cazibe merkezi olan Tünel Akvaryum’un her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla turizm acısından önemli bir yatırımın olduğu ifade edildi.

***

ŞELALEYE ZİYARETÇİ AKINI

Tonya’nın en gözde mekanlarından biri olan Canikdere Şelalesi'ne Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiler geliyor.

İlçe merkezinde yer alan Canikdere Şelalesi, turistlerin gözde adresi olmaya devam ediyor. Şelale el değmemiş doğası, kanyonu ve bitki örtüsüyle doğaseverlerin dikkatini çekiyor. Doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf meraklılarını da cezbeden şelale, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran manzarasıyla adeta doğal stüdyo imkânı da sağlıyor.

Yazın serinlemek, doğayla baş başa kalmak için çok tercih edilen Canikdere Şelalesi, yürüyüş yoluyla da turistlere doğa yürüyüşü imkânı sağlıyor.

Hatıra fotoğrafı çektirenler, ırmağın kenarında saatlerce oturup bu eşsiz güzellikleri izlemenin keyfini çıkarıyor.

***

EİNSTEİN’İN BEYNİNE SAHİP OLMALI!

Ülkemizin tarım ve endüstrisinin gelişebilmesi için su ve enerjiye ihtiyacı vardır.

Su ve enerjinin bir kısmı hidroelektrik santralleri (HES) gibi yenilenebilir kaynaklardan alınmaktadır.

Akarsular üzerine kurulu hidroelektrik santrallerinden yararlanırken doğanın ve doğal zenginliklerimizin korunması gerekir.

Balıklar, hem beslenmek hem de üremek için akarsularda sürekli hareket halindedir. Balık türlerimizin korunmasında balık geçitlerinin önemli faydaları vardır. Fakat akarsuların üzerine yapılan tersip bentleri ve HES’lerin biyoçeşitliliğe ve balık göçüne engel olduğu ifade ediliyor.

Özellikle Solaklı Deresi üzerinde yapılan tersip bentleri ve HES’ler yüzünden kırmızı benekli alabalıkta azalma olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Balıkların yapılan HES’lerde “Balık Geçidini” bulup geçmesi için Einstein'ın beynine sahip olmaları lazım!...” diye konuştular.

Bölgemizdeki, biyoçeşitlilik azalmadan yetkililerin bu konuda bir an önce önlem alması isteniyor.

***

MİKDAT HOCADAN TEPKİ!

Kavramları yanlış kullanmak anlamı değiştirir. Çoğu kez “fiyat” ile “değer” kavramlarını aynı anlamda kullanırız. Oysa anlamları çok farklı…

Örneğin, “O kolye annemden hatıra kalmıştı, belki para etmezdi ama onun değeri anne kokusundaydı, fiyatında değil…” cümlesi bu farkı ortaya koyuyor.

Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu da benzer bir eleştiride bulundu. Şöyle diyor Prof. Kadıoğlu: "Meteorolojide “nem oranı” diye bir deyim yoktur; bağıl nem” vardır. Nemleri oranlamıyoruz. Basit meteorolojik terimler için yanlış sokak ağzı kullanan TV Hava Durumu Bültenlerinden ve onların verdiği tahminlerden hayır gelmez."

Konuşurken ya da yazarken buna dikkat edilmeli. Güzel dilimiz Türkçe’nin zenginliğini, sözcüklerin ne anlama geldiğini bilirsek, çok daha önemlisi dikkat edersek bu yanlışa düşmeyiz.

Doğru bildiğimiz o kadar yanlış var ki… Eskilerin “galatı meşhur” dediği şey de bu…

İşte birkaç galatı meşhur:

Saatler olsun değil, sıhhatler olsun.

Kelli felli değil, kerli ferli.

Eşek hoşaftan ne anlar değil, eşek hoş laftan ne anlar.

Kısa kes aydın havası olsun değil, kısa kes aydın abası olsun…

Çaydanlık değil, sadece çaydan…

Mikdat Hoca, çok önemli bir yere parmak bastı.

Sosyal medya hesabında, bazı haber kanallarını etiketleyerek tepkisini ortaya koydu.

Yorumlar (1)
han 1 ay önce
doğru bilgi verilirken böyle azarlama diline ne diyeceksin