22.07.2022, 11:59

Trabzon Gündemini Değerlendiriyoruz!

DELEGELERLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI!

Türkiye seçim düzlemine girdi.

Seçimler erken mi olacak, zamanında mı?

Yoksa baskın seçim mi?

Papatya falına döndü seçim tarihi…

İktidar, seçimlerin 2023 Haziran’ında yapılacağında diretiyor; muhalefet hemen seçim isteğinden vazgeçmiyor.

Ülkenin ekonomisi alarm veriyor. İktidar düzeltme umuduyla vaat üstüne vaat verip yurttaşlardan sabır beklerken, enflasyon son sürat yükselmeye devam ediyor.

Seçimlerde aday olmayı bekleyenler ise başka çabalar içinde.

Siyasi Partiler Yasası, seçimlerde aday belirlemeyi partilere bırakmış. Kimi merkez yoklaması ile, kimi yargı denetiminde önseçimle, kimi de parti içinde aday yoklaması ile aday belirliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş seçimlerde önseçim yöntemini uygulamış pek çok ilde. Diğer illerde de merkez yoklamasını…

Kulağımıza gelen bilgilere göre CHP’de aday olmak isteyen isimler şimdiden çalışmalara başlamış. Trabzon’da milletvekili adayı olmayı düşünen bazı aday adayları önseçim istiyor. Bununla ilgili olarak delegelerle görüşmeye başlamışlar bile.

2015 seçimlerinde Trabzon il örgütünün önseçim ısrarını unutmadık. İl örgütü, genel merkeze karşı direnmiş, önseçim ısrarından vazgeçmemişti. Hatta gençlik kolları, il başkanlığı binasını işgal etmişti.

Tabanın söz ve karar sahibi olmasını isteyen partililer, önseçimden yana. Genel merkezle ilişkilerinden dolayı şansının yüksek olduğunu düşünenlerin ise önseçime kulağı tıkalı.

Bakalım, günler geçtikçe rüzgâr ne yönden esecek… Önseçimden yana olanların bu isteği gerçekleşecek mi?

***

TRANSFERDE YÖNETİME GÜVEN TAM

Trabzonspor yönetimi transfer sezonunda yine doğru hamlelerle rakiplerine ders veriyor.

Transfer çalışmasını titizlikle yürüten Bordo Mavililer, büyük ölçüde transferleri kampa yetiştirdi.

Sadece stoper transferinde bir gecikme söz konusu oldu. Bu konuda da yakın zamanda sonuç alınacaktır. Önceki senelerle karşılaştırdığımızda taraftarların da yönetimle birlikte transfer konusunda büyük bir gelişim gösterdiğini görüyoruz.

Hatırlayın; önceden transfer konusunda taraftarlar tarafından yönetime büyük bir baskı yapılırdı. Yıldız transferi istenirdi. Önceki yönetimler de bu baskıya direnmek ve sürece gerçekçi yaklaşmak yerine, popülist bir tavırla, kulübü büyük borçlara sokarak taraftarın istediği tarzda yıldız oyunculara imza attırırdı.

Trabzonspor’da Ahmet Ağaoğlu yönetiminin, göreve geldiği ilk günden itibaren bu yanlışı düzelttiğini görüyoruz. Bütçeye uygun transferler yapıldı. Bazı ucuz futbolcuların neden alındığı eleştirilse de bununla birlikte birçok başarılı transfer de sayılabilir. Özellikle geçen sezon transferlerin hepsinin kampa yetiştirilmesi ve alınan futbolcuların şampiyonluk yolunda sağladıkları katkılar düşünüldüğünde; Abdullah Avcı ile birlikte transfer operasyonun daha güvenilir bir çizgiye oturduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Yönetim işin mali tarafını hallederken, Abdullah Avcı ve ekibi de bu maliyete uygun nokta atışı transfer hedeflerini belirliyor ve kıran kırana pazarlıklar sonucunda kulübün parasını har vurup harman savurmadan ihtiyaç doğrultusunda en uygun isimler kadroya katılıyor. Yine yanlış transferler olmuyor mu oluyor elbette ama işin gerçeği kulübün geleceğini tehlikeye atacak yanlışlar da yapılmıyor. Yapılan doğru hamlelerin fazlalığı da o yanlışları siliyor.

Taraftarlar geçen sezon Süper Lig’de transfer konusunda görülmemiş bir başarıya imza atan yönetime artık tam teslimiyetle güveniyor. Öyle ki bu yaz Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray başarısızlıklarını, yine yüksek maliyetlere transferler yaparak taraftarlarının gözünde gidermeye çalışıyor. Trabzonspor taraftarları rakiplerin hamlelerine bakarak benzer bir beklenti içerisinde yönetimin karşısına çıkmıyor.

Herkes artık yönetimin ve teknik ekibin bu süreci en iyi şekilde yürüteceğinden emin. O yüzden bir, iki transfer biraz aksasa da kimse panik yapmıyor ya da Şampiyonlar Lig bahane edilerek kimse yıldız transferi için beklenti içerisine girmiyor. Biliniyor ki Trabzonspor artık eskisi gibi yönetilmiyor.

****

MASKE GERİ DÖNDÜ!

İnsanlık tarihinde önemli dönüm noktaları vardır.

Tarih, bu dönüm noktaları ile doludur. En önemlisi de “milat” olarak adlandırılan ve tarihlendirmeyi “sıfırla” buluşturan dönemdir.

Milattan önce ve milattan sonra söyleyişi bunun en belirgin ifadesidir. “Sıfır” da buluşan iki dönemin insanlık tarihindeki yeri yadsınmaz.

Yakın dönemde dünyanın yaşadığı pandemi de bir milat gibi yaşamımızda yer etti.

Pandemi’den önce, pandemiden sonra, pandemi günlerinde diye tarihlendiririz son yılları…

İnsanlık nice kayıplar verdi COVİD-19 virüsü nedeniyle.

Maskeli bir yaşama alışmıştık. Sonra, alınan önlemler, aşılar sonucu COVİD yaşamımızdan çekildi derken şimdi bir kez daha yayılmaya başladığını görüyoruz.

Gitti, kurtulduk diye sevinirken gitmediğini ortaya koydu.

Konu ile ilgili bilim insanları yeni uyarılarda bulunuyor.

Maske bir kez daha geri dönüdü…

Umarız, yeni dönem, eskisi gibi sevdiklerimizi aramızdan çekip koparmaz.

Yapılacak tek şey, bilim insanlarının uyarılana kulak vermek, nemelazımcılıktan uzak durmak olmalı.

Yorumlar (0)