30.12.2021, 10:26

Trabzon Gündemini Değerlendiyoruz 30 Aralık

OKULLARDA BORDO-MAVİ

Anadolu’nun hiçbir şehrinde yoktur belki de, gönül verdikleri takımlarının renkleriyle binaların dış cephelerini boyamak.

Trabzon merkez ve ilçelerinde birçok vatandaş evlerinin dış cephelerini bordo-maviye boyarken, bazı okul müdürleri de okulların dış cephesinde bordo-mavi renkleri kullandı.

Trabzonspor ligin ilk yarısını lider tamamlarken Trabzon’da yaşayan vatandaşlar da bordo-mavi renklerle evlerinin, işyerlerinin ve okullarının duvarlarını boyuyor.

Vakfıkebir Fevziye Ortaokulu, Akçaabat Salacık Ortaokulu, Akçaabat Uğurlu Ortaokulu, Ortahisar Dolaylı Ortaokulu ve Ortahisar Karlık Ortaokulu da bordo-mavi renklerle boyandı.

Şampiyonluğa oynayan bir takımın renkleri sadece evlerin, okulların dış cephesinde yer almamalı, şehrin her yeri bordo-mavi bayraklarla donatılmalı.

OLAN VATANDAŞA OLDU!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Akçaabat Minibüsçüler Kooperatifi arasında yapılan protokol gereği Trabzon-Akçaabat-Mersin arasında çalışan dolmuşlar otobüse dönüştürülecekti. Yıl sonu itibarıyla bu iş tamamlanacaktı. Eylül-ekim aylarında bir kısmı otobüslere dönüştü ancak minibüsçüler kendi aralarında anlaşamayınca süreç sürüncemede kaldı. Daha sonra minibüslerini satarak otobüse dönüşenler hattan ayrıldı ya da çıkarıldı. Minibüs sayısının azalması ve otobüslerin hattan ayrılması sonucunda geriye kalan minibüsler özellikle Akçaabat-Mersin arasındaki yolcu talebini karşılamakta yetersiz kaldı. Bu durumda olan vatandaşa oldu. Yetkililer vatandaşın sesini duymalı.

AMAN DİKKAT!

Sahte içki nedeniyle ölümler artıyor.

Alkollü içki fiyatlarındaki aşırı artış, içki müdavimlerini sanki kimyager yaptı. Piyasadan satın alınan etil alkol ve anason yağı karıştırılarak çok ucuza içki üretiliyor. Daha ucuza mal etmek için kullanılan metil alkol ise ölümlere yol açıyor.

Yılbaşı kutlamaları sırasında içki tüketimi tavan yapıyor.

Ucuza gelecek diye tüketilen içki, yaşamın tüketilmesine neden oluyor. Kaş yaparken göz çıkarmayalım.

Aman dikkat!...

YOMRA’YA YAKIŞMIYOR

 

Yomra Mal Müdürlüğü’nün hizmet binasının önündeki bozuk ve çamurlu yola vatandaşlar tepki gösterdi. Yolun çamurlu olmasından dert yanan vatandaşlar, ’Bu görüntüler Yomra’mıza yakışmıyor’ diyerek sitem ettiler.  İsmail Hakkı Keleş, “Mal Müdürlüğü önündeki bu yolda oluşan çamur ve su birikintileri yüzünden bırakın araçları yaya olarak bile geçemiyoruz. Yağmur yağsa da yağmasa da burası çamur deryası oluyor. Neden kalıcı bir çözüm bulunamıyor. Yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce burayı yapın. Burada resmi bir kurum var. Bu resmi kurumun çevresinin bu şekilde olması Yomra’ya yakışmıyor. Bir an önce bu yolu yapın” dedi.

Vatandaşların bu haklı sitemini yetkililerin bir an önce duymasını dileriz.

ÇARŞIBAŞI LİMANI VE KUM

Ticari ve ekolojik anlamda Karadeniz’in en temel türü olan hamsi Türkiye üretiminde önemli bir paya sahiptir. Bu üretimin büyük çoğunluğu da Doğu Karadeniz’den sağlanmaktadır. Trabzon’da ilçeler bazında ise Çarşıbaşı ilçesi sahip olduğu liman ve su ürünleri üretimine dönük sanayi tesisleriyle öne çıktığı görülmektedir.

Fakat, Çarşıbaşı ilçe merkezindeki Çarşıbaşı Limanı ve Balıkçı Barınağı’nın girişinde oluşan yoğun kum birikintisi limana girecek olan teknelere zor anlar yaşatıyor.

Çarşıbaşı Limanı’nda yaşanan sorunlarla ilgili bugüne kadar palyatif çözümler üretildi. Kalıcı çözümler için bugüne kadar herhangi bir proje üretilmemesi oldukça ilginç bulundu. Bölgede balıkçılıkla uğraşanlar, barınağın girişinin teknelerin girip çıkacağı bir şekilde temizlenmesini, su seviyesinin teknelerin hareket edebileceği bir seviyeye getirilmesini istiyorlar.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:01
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:39
Yatsı 19:02
7
açık