05.01.2022, 10:46

Trabzon gündemini değerlendiyoruz 5 Ocak 2022

VEKİLLER ALANLARDA!

Siyaset sular ısınmaya başladı. Milletvekilleri alanda daha sık görünüyor.

Yılbaşı’nda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tatile girmesini değerlendiren milletvekilleri seçim bölgelerine koştu. Millet İttifakı’nın iki güçlü partisi CHP ve İYİ Parti alanlara adeta karargâh kurdu.

Trabzon’u ilçe ilçe gezen Ahmet Kaya ve Hüseyin Örs, seçmenin ayağına kadar giderek sorunları yerinde dinliyor.

Kaya ve Örs, Trabzon genelinde olduğu kadar partilerinin Trabzon dışındaki alan çalışmalarına da katılıyor, genel başkanlarının yanında yer alıyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sık sık vurgu yaparak belediye başkanlarından milletvekillerine kadar her kesime, alanlara inin ve seçmenin sorunlarını dinleyin talimatı veriyor.

Artık siyasette yeni trend alanlara inmek.

Cumhur İttifakı’nın AK Partili vekilleri de sahada halkın sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak konusunda çaba sarf ediyor.

AK Partili milletvekillerinden Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu alanda görünen isimler.

Cora ve Ayvazoğlu’nu alanda belediye başkanları yalnız bırakmıyor.

Türkiye’de siyasette akşamdan sabaha her şey değişir.

Vatandaş erken seçim beklerken milletvekilleri bir baskın seçimle karşı karşıya kalabilir.

O nedenle daha çok çalışmak, daha çok alanda görünmek zorundalar.

Bu tempo milletvekillerini yorsa da olası bir erken seçimde vatandaşın ayağına gitmeyi avantaja dönüştürebilirler.

İKİ FOTOĞRAF ARASINDAKİ FARK

Son günlerde sosyal medyada sıkça karşılaştırılır oldu, İsviçre’nin Alpleri ile Trabzon’un Uzungöl’ü…

İsviçre’nin Alpleri tam anlamıyla Karadeniz’in bir kopyası. Yüksek yüksek dağlar arasında boylu boyunca uzanan vadiler, adeta yaylalarımızı andırıyor. Yeşilin içine gömülmüş doğayla uyumlu dağ evleri düzenli bir şekilde yapıldı. Beton ve asfalt kültürü yok burada.

İki fotoğraf arasındaki değerlendirmede gözde turizm merkezlerinden Uzungöl’deki çarpık yapılaşma eleştirilerin ortak konusu.

Yeşile, doğaya duyulan saygı elbette ki sevgiden geçer. Ağacı çocuğu gibi gören, çevresine gözü gibi bakanlar elbette ki doğasını da korur.

İsviçre’de bizdekinin aksine doğaya karşı son derece saygılı bir yapılaşma var. Uzungöl’ün kıymetini bilemedik. Daha fazla para kazanma hırsıyla eğri büğrü ve çarpık yapılaşmayla bölgenin turizm merkezine ve doğasına ihanet ettik.

İşte bunun için diyoruz ki, yeşile saygı kültürünün dinle, imanla, parayla, pulla, zenginlikle ilgisi yok, olmayacak da... Birazcık doğaya sahip çıkma dersi alsak iyi olacak. Yoksa elimizdeki cennet giderek çoraklaşacak, betona boğulup asfaltlaşacak.

İŞYERLERİ DESTEK BEKLİYOR

Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnaf, dükkânlarının kapısına kilit vuruyor.

Bir özel, iki devlet üniversitesinin bulunduğu Trabzon’da, esnaf ekonomik sıkıntılar yüzünden iş yapamamaktan yakınıyor.

Ortahisar ilçesi Kalkınma Mahallesi’nde bulunan birçok kafe esnafı, ekonomik kriz nedeniyle işyerlerinin camlarına devren satılık ya da kiralık diye yazdı.

Özellikle öğrencilerin yoğun olduğu Kalkınma ve Söğütlü mahallelerindeki kafe sahipleri, ekonomik krizin salgınla iyice derinleştiğini söyleyerek, birkaç yıl önce iş yerimizde oturacak yer bulamazken şimdi ise kafelerimizin yarısı dolmuyor diye dert yandılar. Boş zamanlarını kafelerde değerlendiren öğrenciler ise bir bardak çayın 5 TL olduğunu söyleyerek, “Bir dürüm 20 TL. Her gün bir dürüm yesek ayda 600TL yapar. Ailemizin bize aylık göndereceği para zaten 600-700 TL’dir. Bu yüzden bir bardak çay ve bir dürüm bizim için çok lükstür” ifadelerini kullandılar. 

İşletme sahipleri de artık dayanacak bir güçlerinin kalmadığını belirtirken yetkililerden esnafa destek verilmesini istediler.

DOLMUŞÇU ÇÖZÜM İSTİYOR

Bundan birkaç yıl önce ayrı hatlara sahip olan Fatih, Ayasofya ve Kuran Kursu dolmuş durakları tek bir durakta birleştirilmişti. Dönemin Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bu birleşmenin sonucunda Trabzonspor Bulvarı’nda, Fatih Mahallesi çıkışındaki ışıklardan Trabzon Lisesi ışıklarına kadar hat başı-hat sonu koyulacağını söylemişti. Ancak gelinen süreçte bu yapılmadı ve havada kaldı. O dönem görevde olan Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş’ın konuya yeterli önemi göstermediği söylenenler arasında. Şu sıralar Trabzon Şoförler ve Otomobilciler odası yeniden seçime hazırlanırken bu söylenti de tekrar durak şoförleri arasında konuşulmaya başlandı. Şoförler geçmişte yaşanan bu olayı anlatırken yeni dönemde konuyla ilgili somut bir şeylerin yapılmasını istiyorlar. Oda seçimine ise mevcut Başkan Ömer Hakan Usta ve eski Başkan Turan Altuntaş adaylıklarını açıklamış durumda. İki adaya da bu konu hakkında doğrudan bir talep gidip gitmediği ise henüz bilinmiyor. Ancak şoför esnafı mağdur oldukları bu konuyu her platformda gündeme getirmeye çalışıyor.

EMEKLİLER, MAAŞLARINDAN MEMNUN MU?

Yeni yılın ilk haftası memur ve emekliler için önemliydi.

3 Ocak günü, aralık ayı enflasyonunun açıklanması, memur ve emeklilerin 2022 yılı maaşlarının belirlenmesi için gerekliydi.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına bağlı olarak maaş artışları da netleşti.

Memur ve memur emeklileri için maaş artışı, %2,5 ilave ile %30,5 oranında artarken SSK ve BAĞKUR emeklilerin artış oranı %25,48 olarak gerçekleşti. Bakanlar kurulunun aldığı karara göre en düşük emekli maaşı ise 2,500 TL olarak belirlendi.

Asgari ücrette yapılan %50 dolayındaki artışla karşılaştığında, memur ve emeklilerin maaş artışı beklenenin altında kaldı.

Sadece elektriğe, doğalgaza yeni yılın ilk gecesi yapılan zamlar verilen maaş artışlarını eritti. Özellikle gıda ürünlerinde ve öteki tüketim maddelerinde yaşanan artış maaş zamlarını geride bıraktı.

Bekledikleri artışı alamayan memur ve emekliler, “Dağ fare doğurdu, beklediğimize değmedi” şeklinde konuştular.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu