Trabzon günleri eski havasını kaybetti!

Ankara’da düzenlenen Trabzon Günleri etkinliğinin, birkaç yıl öncesine kadar 24 Şubat’ta düzenlenen etkinlikler kadar ilgi çekmediği bildirildi. Ankara’daki etkinliği takip eden gazeteci Murat Taşkın, ‘Etkinlikte amaç iki kilo tereyağı, bir kilo peynir, yarım kilo fındık satmak değildir. Trabzon Günleri diye düzenlenen etkinlikte sanat ve kültür yok. Duvarlara asılı iki fotoğrafla, üç-beş yöresel reyonla Trabzon tanıtılmaz. Trabzon için bir yandan kadim kent, tarihi kent diyoruz, diğer yandan böyle bir kenttin tarihini, kültürünü yansıtan bir etkinlik yok’ dedi.

trabzon-günleri-001.jpg
Ankara’da, eski bakanlardan Faruk Özak’ın başlattığı Trabzon Günleri’ni örnek alan diğer Anadolu kentleri de başkentte etkinlik düzenlemeye başlamışlardı. Anadolu kentlerinin etkinliği, Trabzon’un düzenlediği etkinliğe ulaşamamıştı. Çünkü Trabzon günleri etkinliklerinde o günlerde sanat, spor, müzik ve kültür vardı. Trabzon Günleri etkinliğinin tarihinin ve organizasyonu yapan firmanın değiştirilmesinden sonra etkinlik adeta panayıra dönüştü. Trabzon, böyle panayırla da tanıtılmayı hak etmiyor.
***
Ankara’daki Trabzon Günleri etkinliği için başkentte bir süredir tanıtım yapıldı. Etkinlik alanında ilk gün hayli kalabalıkmış. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, etkinlik için iyi çalışmış. Etkinlik seçim sürecine denk gelince siyasilerin bir çoğu etkinliğe pek ilgi göstermedi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Trabzon milletvekilleri ve Ankara’daki Trabzonlu bürokratlar etkinlikte idi. Murat Taşkın, etkinliğin Cumartesi (bugün) daha kalabalık olacağını söyledi.
 
Akşener ve Karamollaoğlu 100 bini aştı!

Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu aylar öncesinden açıklayan İYİ Parti Meral Akşener için ilçe seçim kurullarına dün ülke genelinde 100 bin civarında imza verildiği bildirildi. Dün başlayan imza verme işi 9 Mayıs’a kadar devam edecek. İYİ Parti Genel merkezinden yapılan açıklamada ilk günde 100 bin imzanın aşıldığı belirtildi.

akşener-ve-karamolla-(1).jpg
Meral Akşener’in yanısıra SP genel başkanı Temel Karamollaoğlu için de binlerce imza verildiği, Karamollaoğlu’nun bugün 100 bin imzayı aşacağı ifade edildi. Temel Karamollaoğlu’nun Trabzon’da da beklenenin üzerinde imza alacağı bildirildi. Vatan Partisi genel başkanı Doğu Perinçek için de ülke genelinde binlerce kişinin imza verdiği kaydedildi. Perinçek’in de son güne gelmeden 100 bin imza toplayacağı ifade ediliyor.

akşener-ve-karamolla-(2).jpg

AKP’nin adayları temayülde!

AK Parti’de, Trabzon’dan milletvekili aday adayı olan isimler için bugün temayül yoklaması yapılacak. 1800 civarında parti görevlisinin oy kullanacağı temayül yoklamasında, adaylar arasında bir ittifak olacağı söyleniyor. Temayül yoklamasındaki ittifak, adayların sıralamadaki yerlerini belirleyecek. Mevcut milletvekillerinin katılmadığı temayül yoklamasında, zarfların açılmadan Ankara’ya mı yollanacağı yoksa Trabzon’da mı tasnif yapılacağı konusunda açıklama yapılmadı. Temayül yoklaması sonuçları Parti genel merkezinde mercek altına alınacak, son kararı ise Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Tayip Erdoğan verecek.

Hasan Kurt’tan hodri meydan!

Trabzonspor eski yöneticilerinden, Divan Kurulu üyesi Dr. Yusuf Bahadır’ın, yakın dostlarına söylediği iddia edilen bir öneriyi dün köşemize taşımıştık. Trabzon’un tanınmış doktorlarından Yusuf Bahadır iddiaya göre, Trabzonspor’un düzenlediği bağış kampanyasına Divan kurulu üyeleri olarak toplam 100 bin lira katkı yapmaları gerektiğini söylemişti.

Trabzonspor Divan Kurulu üyelerinden, yeminli mali müşavir Muharrem Arz, gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır’a, ‘Hasan Kurt, Trabzonspor’a ne kadar bağış yapacak’ diye sormuş.
Arz’ın bu sorusunu bizde Kurt’a ilettik.
Kurt, ‘Önce Trabzonspor Divan Kurulu üyeleri bağış yapacak. Sonra, koordinatör Özkan Sümer, ekonomik nedenlerle uçurumun eşiğinde olan kulüpte ücret almadan görev yapacağım, diye açıklama yapacak. Ondan sonra üzerimize ne düşüyorsa yerine getireceğim. Hem de Divan kurulunun bir üyesinin verdiğinin iki hatta üç katı kadar katkı yaparak. Mesela, önümüzdeki sezon Trabzonspor’un bir deplasman masraflarını karşılama gibi’ dedi.
Kurt’un, cevabını yazdık.
Şimdi, sıra Özkan Sümer ve Divan Kurulu üyelerinde! Kurt, ‘Hodri meydan!’ diyor…

Aras Perekli’nin şikayeti!

aras-pereklinin.jpg

Trabzon’un tanınmış ve saygıdeğer isimlerinden, KTÜ Bilgi İşlem Merkezi eski Başkanı, eski futbolcu Aras Perekli, arıcılık konusunda uzman bir isimdir. Perekli, boş zamanlarında hobi olarak arıcılık da yapar. Perekli dün sosyal medya hesabından Köse Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığının dikkatine diye bir şikayetini paylaştı.
İşte Perekli’nin yazdıkları;
‘Köse’den Kelkit istikametine, hemen çıkışta Petrol İstasyonundan 100 metre ileride müteahhit firma fotoğrafta görüldüğünden daha korkunç şekilde araziye savurduğu plastik boru artıkları, 200 yıl dahi sürebilecek çevre kirliliği, 2 yıldan beri orada sergilenmekte ve sizlerin çevre duyarlılığınızı beklemektedir. Çevreciliğim bir yana, vatandaş olarak bu görüntüden rahatsızım. Sizlerin de artık ilgi göstermeniz gerektiğine inanıyorum. Acilen arz ederim.’
Aras Perekli’yi duyarlılığından ötürü kutluyoruz.

Büfekondu’nun akarı!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar ilçesinin kalbi olarak bilinen tarihi Atatürk Alanındaki parkın, deniz tarafına bir büfekondu yerleştirmişti. Büyükşehir’in işlettiği büfekondu, kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Büfekondu’ya, parkı ıslatmak için kullanılan sudan, boru ile su verildi. Büfekondu’nun atık suyu ise, park içerisinde ayakta kalan birkaç asırlık ağaçtan biri olan Çınar ağacının dibine verildi. Görenleri hayret ve endişe sevk eden bu olay neticesinde asırlık çınar ağacı görünen o ki yakın bir zamanda kuruyacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar