Trabzon Günleri Trabzon’da yapılmalı!

Türkiye’nin farklı illerinde son yıllarda Trabzon Günleri düzenlenmeye başlandı. Ankara, İstanbul ve diğer kentlerindeki Trabzon günlerine, Trabzon’daki valilik, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, STÖ’ler de destek verir. Farklı kentlerdeki Trabzon günleri;  panayır havasında ve birilerinin reklam aracı olarak kullanılıyor!
İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonu da 20-23 Ekim tarihleri arasında Trabzon Günleri düzenlemiş. Dernekten yapılan açıklamada Trabzon günleri, Trabzon’un fethinin 557. Yıldönümüne denk getirilmiş.

trabzong-unleri.jpeg
Trabzon’un fethi 26 Ekim 1461 tarihinde değil 15 Ağustos 1461’de gerçekleşti. Dernek başkan ve yöneticileri fetih tarihini ya bilmiyorlar ya da geçmiş yıllardaki fetih tarihi ile karıştırdılar.
Trabzon dışında gerçekleştirilen Trabzon Günleri’nin, Trabzon’un tanıtımına, enformasyonuna katkı sağlayacağını düşünmüyoruz. Çünkü etkinliklerde tanıtıma yönelik, kültür ve sanatsal bir faaliyet yok. Bu etkinlikleri ticari ve siyasi etkinlik olarak ve o kentte yaşayan Trabzonluların bir kısmının buluşması olarak değerlendiriyoruz. 
Gerçek Trabzon Günleri; her yıl Ağustos ayının 15’i ila 30’u arasında Trabzon’da yapılmalı. Trabzon’da gerçekleştirilecek bu etkinlikler için, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki Trabzonlular, bölge insanı, bölgeyi merak edenler Trabzon’a gelir. Trabzon’da düzenlenecek Trabzon günleri bölge ekonomisine de büyük katkı sağlar. Trabzon’da büyük bir turizm hareketi yaşanır. 

Ayasofya ve Bayraktar!

ayasofya-ve-(2).jpg

Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar çalışkan, üretken bir isimdir. Erdoğan Bayraktar, hayır hasenat işlerine de elinden geldiğince katkıda bulunur. Geçenlerde bir yerel gazetede, yarısı camiye çevrilen Ayasofya Müzesi ile ilgili görüşleri yer almıştı. Bayraktar, ‘Biz bu şehirde bacasız sanayi olan turizmi geliştirmek için mücadele ediyoruz. Her gün son derece kaliteli çoğu beş yıldızlı oteller açıyoruz. Turistin en fazla gezmek istediği Ayasofya Müzesini de tutup ibadete açıyoruz. Olacak şey değil. Ben TOKİ Başkanlığım döneminde müzenin etrafını istimlak ederek açtım. Dükkanlar ve mekanlar yaptım. Birileri müzeyi kapatıp bu eski kiliseyi 60-70 kişilik cami olarak ibadete açmış. Aynı kişiler Moloz mevkiinde çöplük üzerine kuracağımız 8 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı külliyeye karşı büyük bir mücadeleye girmişler’ demişti.
Bayraktar’ın bu sözleri kamuoyunun büyük bir ekseriyeti tarafından olumlu karşılanmıştı. TESOB eski başkan yardımcısı ve AKP eski belediye meclisi üyesi Zafer Sarı ise, ‘Bayraktar’ı kutluyorum’ demişti.
Bayraktar’ın bize göre doğru olan bu değerlendirmesi, AKP’nin bir kanadı tarafından eleştirilmişti. Bayraktar bunun üzerine, Ayasofya müzesinin camiye çevrilmesinden memnun olduğunu belirtikten sonra Trabzon tarihine atıfta bulunmuştu.
***

Ayasofya Kilisesi, Trabzon İmparatorluğu döneminde 1250 ila 1260 yılları arasında yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u fethetti, ancak Ayasofya Kilisesini camiye çevirmedi. Ayasofya, Fetihten 100 küsur yol sonra Sultan’ın emri ile cami oldu. Ancak, içinde restorasyon vs. yapılmadı.  Ayasofya’da ilk restorasyon 1865 yılında yapılmış. Restorasyonu yapanlar da Rum ustalar. Ayasofya, Rus işgali ve sonrasında kaderine terk edildi. Menderes hükümeti döneminde restorasyon yapıldı, 1960’lı yıllarda da müze olarak hizmete girdi. Üç dört yıl önce Ayasofya’nın, Fatih Sultan’ın vakfıyesi ve farklı gerekçelerle yarısı camiye çevrildi. Ayasofya’da bugün normal vakit namazı kılan yok denecek kadar az. Camiye çevrilmesine rağmen, burada cenaze namazı kılınmadı. 
Fatih Sultan Mehmet; Ortahisar, Yenicuma gibi kiliseleri camiye çevirmesine rağmen Ayasofya’yı cami yapmadı. Memlekette ihtiyaç varsa cami yapılsın. Camiye karşı değiliz. Ancak, tarihi eserleri koruyarak, restore ederek özgün haliyle gelecek nesillere bırakmak zorundayız. 
Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Ayasofya Müze olarak kalmalı. Bahçesinde de eski eserler teşhir edilmeli. Girişi de ücretli olmalı.
Ayasofya Müzesi’nden üç-beş yılda elde edilecek gelirle Moloz dolgu alanındaki caminin yapım masrafının en az yarısı karşılanır.

Tabakhane’den 
tarih fışkırıyor!

Tabakhane camisi önünde, Tabakhane köprüsü çıkışında yapılan kazılarda, toprağın altından tarih fışkırıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kazıların bir süre daha devam edeceğini, ortaya çıkan eserlerin bulundukları yerden kaldırılmasına karar verilmesi halinde, Ayasofya Müzesinin bahçesine taşınacağını söylediler.

***************

Trabzon Merkezde, Boztepe-Çukurçayır’da bulunan ve tüm yapıları ile ( Kilise, şapel, Çan kulesi, Mutfak, Fırın, Depo, Ahır ve Samanlığı, en önemlisi 100 yıl öncesinde din adamları, keşişler ve misafirlerin konakladığı, eğitim verilen kesme taş 3 katlı ana bina) ayakta. Kaymaklı manastırının arazisi devletin değil, vatandaşın tapulu arazisi. Devlet sadece tarihi eser olarak koruma altına aldı ve unuttu. Uzun yıllar önce üzerine saç çatı yapıldı ve bir daha ne bakım, ne onarım ve ne de tanıtım, turizme kazandırılması için hiçbir faaliyet yapılmadı. Trabzon kent merkezi turizminde önemli bir yer alabilecek manastır, özellikle idari binanın restore edilmesi durumunda tarihi konaklama tesisi olarak kullanılabilecek potansiyele de sahip. Çevresinde plansız ve manastır sülüetini bozmaya başlayan yapılar yapılmaya başlandı (hak sahibi tarafından, hakkı olan yaşam alanında)… Manastır kompleksi ve çevre araziler istimlak edilip devlet kontrolüne geçirilerek, planlanıp restore edilmelidir. Devlet yada özel turizm teşebbüslerine tahsis edilmek sureti ile. 
(Coşkun Erüz) 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar