50 randıman fındık piyasada 23 lira!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya beraberinde Yomra ilçe başkanı Erol Pekşen ile Yomra’da fındık üreticileriyle görüştü.

Trabzon Haber 28.09.2021, 10:22 28.09.2021, 10:27
50 randıman fındık  piyasada 23 lira!

Ahmet Kaya, fındık üreticilerinin mevsimsel nedenlerle kurutma konusunda büyük sıkıntılar yaşadığına değinerek, “Birçok yerde vatandaşlarımız cadde üzerinde, kaldırım üzerinde fındığını sererek kurutmaya çalışıyor. Bu yıl havalar kötü gittiği için maalesef fındığımız kurumadı, fındık yağlandı. Bu da fındığın kalitesine olumsuz yansıdı. Sayın Cumhurbaşkanının 26 buçuk lira açıkladığı 50 randıman fındığın şu an piyasadaki alış fiyatı 23 lira. Yağlanma nedeniyle 50 randıman fındık bulma şansı yok. Onun yanında Sayın Cumhurbaşkanının 26 buçuk lira açıkladığı fiyat hikâyeden ibaret. Maalesef piyasada böyle bir fiyat yok. Her şeyin fiyatı artarken; Karadenizlinin ekmeği, Karadenizlinin geçimi dediğimiz fındığın fiyatı düşmüş. Geçen yıl insanlar 25-26 liraya fındık sattı. Bu sene 50 randıman fındık serbest piyasada 23 lira. Büyük bir mağduriyet yaşanıyor” dedi.

Üretici perişan

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, “Toplumda kayrılan bir kesim varsa çiftçi kesimidir” ifadesine dikkat çeken CHP’li Kaya, “Sayın Bakan, çay üreticileri kan ağlıyor, fındık üreticileri kan ağlıyor. Kayırıyoruz dediğiniz üretici perişan durumda. Piyasaları hiç mi takip etmiyorsunuz? Bu insanların feryadını hiç mi görmüyorsunuz? Bu nasıl kayırmadır? Maalesef ülkeyi yönetenler kulaklarını tıkamış, gözlerini kapamışlar üreticinin mağduriyetini görmüyorlar, duymuyorlar. Geçen sene 38 lira olan bir torba kömür bugün 65 lira, yarın ne kadar olacağı belli değil. Marketlerdeki artış yüzde 50’lileri buldu. İpin ucu kaçtı artık. Görünen o ki AKP artık uzatmaları oynuyor. Millet İttifakı iktidarında üreticiden yana, üretimden yana bir politika izleyeceğiz. Özellikle milli ürünlerimiz fındığımıza ve çayımıza sahip çıkacağız. Üreticiye emeğinin ve alın terinin karşılığını vereceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)