87 model 131 Şahin'i İtalyan Mirafiori'ye benzetti

Trabzon’un Maçka ilçesinde otomobil tamircisi Özgür Bal, 5 bin TL’ye satın aldığı 1987 model, 131-Şahin marka otomobile 25 bin TL masraf yaparak İtalyan Mirafiori modeline benzetti.

Trabzon Haber 26.06.2021, 11:04 26.06.2021, 14:00
87 model 131 Şahin'i İtalyan Mirafiori'ye benzetti

Maçka Sanayi Sitesi’nde çalışan ve klasik otomobil tutkunu olan Özgür Bal, atıl haldeki 131 Şahin model otomobili altı ay önce 5 bin TL’ye satın aldı. Aracı modifiye etmek için arkadaşıyla birlikte çalışmalara başlayan Özgür Bal, 131 Şahin tutkunlarıyla görüşerek aracın orijinal parçalarını buldu.

Altı ay süren yoğun bir çalışma sonucu 131 Şahin marka otomobile 25 bin lira masraf eden Özgür Bal aracı modifiye etti.

italyan-mirafiori.jpg

ESKİ ARAÇLARI HAYATA DÖNDÜRÜYOR

Yaklaşık 10 yıldan beri klasik otomobilleri satın alıp onları modifiye edip tekrar hayata döndürmekten zevk aldığını söyleyen Özgür Bal, " Oto tamirciliğini babamdan öğrendim. Onun yanında yetiştim ve devam ettirmeye karar verdim. Eski araçları tekrar hayata döndürmekten çok zevk alıyorum. Her şeyini arıyoruz, buluyoruz. Sıkıştığımız zaman arkadaşlarımızdan destek alıyoruz.

italyan-arabasi-mirafiori.jpg

Bundan 7-8 sene önce Almanya’dan gelen orijinal 1971 model bir araç toplamıştık. Üç yıl sürmüştü bu aracı toplamımız. Ancak birkaç yıl önce onu satmak zorunda kaldık. Sonrasında 1953 model bir araç aldık. Yirmi yıldır garajda yatan bir araçtı. Yirmi yıl üstüne marşına ilk ben bastım. Ona 20 bin TL masraf edip topladım, müşterisi çıkınca onu da sattım. Son olarak da bu araca rastladık.

Trafikten çekme belgesi vardı. Sadece dağda bayırda kullanılıyordu. Bunun üzerine aracı talip olduğumu söyledim. Amacımız ayağımızı yerden kesmesiydi. Aracı aldıktan sonra bir arkadaşla tanıştım, abi bu arabayı istediğin gibi yapalım dedi. Bu aracın İtalyan Mirafiori denilen bir modeli var, ona benzetmek düşüncesiyle bu işe girdik" ifadelerini kullandı.

italyan-arabasi-trabzon-haber.jpg

PARAYLA YAPILACAK İŞ DEĞİL

Aracı 25 bin TL masraf ederek modifiye eden Bal, “Araca harcadığımız emeğin karşılığını kimse veremez, işçilik olarak araca bir değer biçemiyoruz” dedi.

Aracın değerini bulduklarında satacaklarını, ellerinde yeni projelerinde olduğunu belirten Özgür Bal, “Aracı satın aldığımızda acaba yapar mıyız, yapamaz mıyız derken bismillah dedik başladık. Altı ay gibi kısa sürede yaptık bu arabayı. Ancak altı ay gibi bir sürede bu arabayı kimse yapamaz, komple mekaniğini, kaportasını, diğer eksiklerini yapıp vermez.

trabzon-haber.jpg

Parayla yapılacak bir iş değil. İlk önce sunruffunu taktık. İnternetten gördüğümüz İtalyan Mirafiori modeline bakarak birebir yapmaya çalıştık. Bu aracın spor tarzı olanları tek kapılıdır, biz dört kapılıya bunu modifiye ederken biraz zorlandık. Arka kapı ve çamurlukları uydurmak zordu. Ancak bunu da becerdik. İki ay kaportasıyla uğraştık.

Akabinde defransiyel ve şanzımanıyla uğraştık aracı güçlendirdik. Kuş serisinin yüksek modellerinde olan parçaları koyduk. Motorunu değiştirmedik. Orijinal haliyle bıraktık” şeklinde konuştu.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)