Ahmet Çebi: Taşımalar usülsüzdür

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın aylık olağan meclis toplantısı yapıldı.

Trabzon Haber 01.07.2022, 21:43 01.07.2022, 21:59
Ahmet Çebi: Taşımalar usülsüzdür

NACE Kodu ve komite değişikliği hakkında söz alan 16.meslek komitesi meclis üyesi Ahmet Çebi açıklamaları ile meclise damga vurdu.

Taşımaların usulsüz olduğunu belgeleri ile meclis toplantısında ortaya koyan Ahmet Çebi şunları söyledi:

”31.05.2022 tarihinde yönetim kuruluna meslek komitesi üyelerimizinde imzası ile vermiş olduğumuz NACE kodu değişikliği hakkındaki yazılı dilekçemize bunca zamana kadar cevap alamadık.ayrıca aynı konu ile ilgili, bir başka komite meclis üyesi arkadaşımız da NACE kodu ve komite değişikliği, faal ve askı durumunda olan firmalar için nasıl yapılabileceğini yazılı olarak sormasına rağmen bu güne kadar bir cevap alamamıştır. Dolayısı ile bir meclis üyesi olarak bu denli önemi yüksek bir konuda sorulan sorulara cevap alamamak oldukça üzücü ve düşündürücüdür.Konuyu yorumsuz olarak siz değerli meclis üyesi arkadaşlarımızla paylaşmak istedim.

2022 yılı nisan ayında yönetim kurulu kararı ile yapılan NACE kodu değişiklikleri ve buna bağlı olarak üyelerin komite değişikliği hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. 2022 yılı nisan ayında 100 e yakın üyenin belirli gurublarda NACE kodu ve buna bağlı olarak meslek komitesi usulune uygun olmadan yönetim kurulu kararı ile değiştirilmiştir. Ancak başka üyelerimiz tarafından NACE değişikliği kriter ve kurallarına göre yapılmış olan başvurular yönetim kurulu tarafından halen NACE kodu ve komite değişikliği yapılmayan örneklerde mevcuttur. Bu durum bir çelişki değilmidir.NACE kodları üyelerin ticaret sicil gazetesinde yazan meslek tanımlamalarına göre belirlenir ve vergi dairesine başvurda bulunulur,

Vergi Dairesi ilgili NACE kodunu belirleyip vergi levhasına yazar. sonra ilgili belgelerle ticaret odasına başvuru yapılır ve kod değişikliği talebi istenir. ticaret ve sanayi odaları da nace kodlarına göre tobb tarafından belirlenen meslek komitelerine o üyeleri dağıtılır.

TTSO'da yönetim kurulu kararı ile yapılan,kanun, yönetmelik usul ve esaslarına uygun olmayan NACE kodu değişikliği için birkaç örnek vermek istiyorum.

  1. sahış firmaların da üyenin değişiklik yapmış olduğu NACE koduna uygun faaliyetini ticaret sicil gazetesinde belirtmek zorundadır
  2. vergi dairesi tarafından NACE kodu vergi levhasında değişmeyen üyelerin NACE kodu ve buna bağlı olarak komiteleri değiştirilemez.
  3. askıda bulunan üyeler, borcunu ödemeden hiç bir işlem yaptıramaz.
  4.  odamız yönetim kurulu tarafından yapılan NACE ve komite değişikliğinden sonra vergi dairesinden yapılan değişiklikler usulsuz işlemlere tabi olup ayrıca suçtur. böyle bir durum söz konusudur.
  5. askıda bulunan ve vergi dairesinden resen kapalı olan bir firmanın NACE kodu değiştirilmiş olup bir şikâyet sonucunda üyemiz geriye dönük 5 yıllık vermediği tüm beyannameler için en en az 150.000 tl den başlayan cezalarla karşı karşıya gelecektir. bunun bedelini kimler nasıl ödeyecektir.

Belirttiğimiz kanun, yönetmelik usul ve esaslarına uygun olmayan işlemlerin belgeleri elimizde mevcuttur.

Ticaret ve Sanayi Odaları yönetiminleri, kanunen hiç bir üyesinin NACE kodunu ve buna bağlı olarak komitesini üyenin tek başına dilekçesi ile veya hiç bir evrak olmadan yönetim kurulu kararı ile değiştirme yetkisi yoktur.

Odaların bunu yapılabilmesi için ticaret sicil gazetesinde faaliyetin belirtilmesi ve vergi levhasını ibraz etmesi, vergi levhasında bulunan NACE koduna göre değişiklik yapılması gerekmektedir.

Bu bilgi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin meslek grubu ve faaliyet kodları hakkında genelgesinin 1-a maddesinde açıkça ifade edilmektedir. aynı zamanda bu maddenin değişmediğinin teyiti TOBB Hukuk Dairesi Başkanlığından tarafıma bizzat iletilmiştir.

Bu nedenlerden ötürü mart ve nisan ayında yapılan hatalı NACE kodu ve komite değişikliklerin iptal edilmesi, üyelerin eski komitelerine gönderilmesi ve komite listelerinin buna göre yeniden oda ve TOBB kayıtlarında düzeltilmesini talep ediyorum.

Bu yapılan usulsuzluk işlemleri her şartta yargıya taşıyacagımı açıkça buradan ifade ediyorum

16. meslek komitemizin meclis üyesi ve aynı zamanda yönetim kurulunda görev yapan arkadaşımız meslek ilke ve kurallarına uymadığı, kendi komitesinde kanun, yönetmelik usul ve esaslarına uygun olmayan değişikliklere imza attığı için kendisini onurlu bir şekilde istifaya davet ediyorum.

Yapılan NACE kodu değişikliği işlemlerini kontrol ile yükümlü, kanun ve yönetmeliklere uymak zorunda olan ve görevini kötüye kullanan kim varsa hakkında yasal işlemlerin başlatılmasını ve başka usulsüz işlemlerin olup olmadığının tespiti için meclis üyelerinden bizlerinde içinde bulunduğu bir komisyon kurularak yönetim kurulu kararlarının incelenmesini, uygun görülmediği takdirde tobb ve ticaret bakanlığından müfettiş istenmesini talep ve arz  ediyorum.’dedi

Yorumlar (0)